• Search form

15.07.2011 | 15:25

FLUizmi

Galerija FLU učestvuje na 20. BELEF-u projektom “FLUizmi” koji predstavlja radove mladih umetnika Milana Antića i Jasne Damnjanović, te Ivane Milev i Petra Sibinovića.

Izložba umetničkog para Antić-Damnjanović biće otvorena od 15. do 30. jula u Galeriji FLU i na panoima u Rajićevoj ulici, a od 1. do 13. avgusta u Galeriji će se predstaviti i Ivana Milev i Sibinović.

FLUizmi

Galerija FLU učestvuje na 20. BELEF-u projektom “FLUizmi” koji predstavlja radove mladih umetnika Milana Antića i Jasne Damnjanović, te Ivane Milev i Petra Sibinovića.

Izložba umetničkog para Antić-Damnjanović biće otvorena od 15. do 30. jula u Galeriji FLU i na panoima u Rajićevoj ulici, a od 1. do 13. avgusta u Galeriji će se predstaviti i Ivana Milev i Sibinović.

Protagonisti crteža Jasne Damnjanović na zidovima Galerije FLU, sa rukama u džepovima, kriju svoju usamljenost iza Antićevih čvrsto stisnutih pesnica na novinskoj podlozi. Teskoba u tom spoju dobija širinu, poput zvuka u prostoru ili Prokopu (gde je dvoje mladih umetnika 2010. godine radilo murale na železničkoj stanici), postajući sve nesnosnija i bučnija dok ne preraste u inicijativu koja će izmeniti poetiku oba autora i sudbine njihovih crtanih aktera.

Druga izložba u okviru projekta “FLUizmi”, na kojoj se predstavljaju Ivana Milev i Petar Sibinović, istražuje buku.

Ivana Milev se kroz sistematičnu analizu forme bavi strukturiranjem prostora i apstraktnih likovnih elemenata, polazeći od osnovnih atributa likovnog izražavanja, tačke kao minimalističke likovne forme kojom se oblikuje prostor i boje kao energetskog kvaliteta vizuelnog polja.

U svedenim, strogo kontrolisanim tačkastim bojenim poljima, Ivana istražuje svet apstraktnih asocijativnih formi, vezu između unutrašnjih pulsacija i spoljašnje materijalizacije, nastojeći da uspostavi vizuelni sklad unutar razbijene, sunđerolike forme. Bez obzira da li se radi o crtežu ili skulpturi, njene asocijativne forme se mogu doživeti kao informativna energetska polja, sa elementima biomorfnih i konstruktivnih entiteta. Posebno interesantan pristup, umetnica je imala u pronalaženju materijala za svoju skulpturalnu tačkastu formu koju je napravila sastavljajući raznobojne plastične čepove od prehrambenih prizvoda, dajući tako ovom radu ekološki smisao.

Petar Sibinović deluje u sferi skulpture, crteža i ulične umetnosti.

Samouvereno vladajući crtačkom tehnikom, bavi se, uslovno rečeno, portretskim žanrom, postavljajući zapravo pitanja o identitetu.

Dajući višestruko tumačenje portretskih karakteristika kroz slojeve boja, linija, poteza i poza, Sibinović nastoji da uhvati neke psihološke atribute portretisanog, ostavljajući tako tragove emotivnih taloga u vizuelnom polju.

U susretu raznolikih likovnih pristupa, Sibinović kao da istoriizuje razmišljanja o portretu, razmišljanja o naučenom i nasleđenom sistemu gledanja i stvaranja, gradeći jedan specifičan, možda buntovnički i groteskan vizuelni sadržaj, koji komunicira intimne dileme umetnika ali i neuhvatljive psihičke sadržaje portretisanih. Upravo ta ambivalencija u njegovim crtežima, daje ovim radovima izuzetnu stvaralačku svežinu i autentičnost.

BELEF je organizovan ove godine pod sloganom “Audio vizuelni XXI vek - AV 21”, a u jubilarnom, 20. izdanju predstavlja niz programa posvećenih odnosu tehničko-tehnološkog razvoja, prirode i čoveka.

Prema rečima umetničkog direktora BELEF-a Aleksandra Denića, ovogodišnji program produkt je današnjeg vremena, koje odlukuje konglomerat informacija, pa svih šest celina karakteriše zastupljenost više medija (scenska, muzička, vizuelna umetnost).

Prvi put je, povodom jubileja, pripremljen i ekološki, program za decu, kao i inkluzivni program, posvećen osobama sa invaliditetom.

Sajt BELEF-a je www.belef.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r