Fogel povodom Svetskog dana igre - prevazići sebe i nastaviti
Nemački baletski umetnik Fridman Fogel (Friedemann Vogel), prvak Štutgart baleta, autor je ovogodišnje poruke povodom Svetskog dana igre, 29. aprila, koji umetnička zajednica dočekuje ponovo u uslovima pandemije korona virusa, ali - kako je istakao, fizički i psihološki snažna da prevaziđe sebe i da nastavi da igra i da inspiriše druge.
Navodeći da sve počinje pokretom, instinktom koji svi posedujemo, te da je igra istančani skup pokreta koji komuniciraju, Fogel je ukazao u poruci da - koliko god da je besprekorna tehnika važna i impresivna, uvek je na kraju od suština isključivo u onome što igrač izražava unutar pokreta.
“Kao umetnici igre, neprekidno smo u pokretu, težeći da stvorimo nezaboravne trenutke. Bez obzira na žanr, to je ono što svaki igrač nastoji da postigne. Kada odjednom više ne možemo da nastupamo, kada su pozorišta zatvorena i festivali otkazani, naši svetovi prestaju da postoje. Nema fizičkog kontakta. Nema publike. Nikada u novijoj istoriji naša umetnička zajednica nije bila pred takvim zajedničkim izazovom. Potrebno je da ostanemo motivisani i da pronađemo svoj razlog za postojanje. Upravo kada nam je oduzeto nešto dragoceno, svesni smo koliko je važno to što radimo i koliko igra znači za društvo u celini. Igrači su često slavni zbog svojih fizičkih sposobnosti, a zapravo je samo mentalna snaga važna. Verujem da jedinstvena kombinacija fizičke i psihološke okretnosti, ona koja će nam pomoći da prevaziđemo sebe, da nastavimo da igramo i da inspirišemo druge”, istakao je Fogel u poruci, koju je na srpski prevela Aja Jung, direktorka Beogradskog festivala igre (BFI) i potpredsednica Svetske alijanse za umetničku igru za Evropu.
Svetska alijansa za umetničku igru, u okviru Međunarodnog pozorišnog instituta pri Unesku (ITI), ustanovila je 1982. godine Svetski dan igre, na dan rođenja francuskog igrača i balet majstora Žan-Žorža Novera (Jean-Georges Novere, 1727-1810), začetnika moderne igre.
Nover je kritikovao dotadašnji pristup klasičnoj igri i doneo niz novih ideja koje su značajno uticale na unapređenje plesne umetnosti u celini. Između ostalog, zalagao se za poštovanje individualnosti igrača i ekspresiju u igri. Borio se protiv stereotipa i zastarelih muzičkih stilova, kao i staromodne koreografije. Insistirao je i na povezanosti kostima, dekora i svetla sa radnjom na sceni, a značajna je i njegova borba za ukidanje maski, tako da su te ideje bile veoma veoma važne i za razvoj scenske šminke, odnosno isticanje lica igrača, podsetilo je Narodno pozorište u Beogradu povodom Svetskog dana igre. Iako je često bio kritikovan od savremenika, Noverove ideje žive i dalje, a nadživele su i njegove balete koji se ne izvode već više od dva veka.
Planetarna proslava jedinstvene umetničke discipline, počiva na univerzalnosti jezika koji prevazilazi sve političke, kulturne i etničke granice, pružajući mogućnost ujedinjavanja ljudi oko zajedničkog i neponovljivog iskustva – igre. Svake godine po jedan slavni koreograf ili igrač upućuje poslanicu koja kruži svetom. Autora biraju Svetska alijansa umetničke igre i Izvršni odbor ITI. Poruka se prevodi na sve jezike sveta.
Zahvaljujući BFI-ju, brojni autori globalne poruke poznati su i publici u Srbiji: Jirži Kilijan, Akram Kan, Tvajla Tarp, Sidi Larbi Šerkauji, Murad Merzuki, Mats Ek, Magi Maren, Vilijam Forsajt…
Fridman Fogel proglašen je 2019. godine drugi put "igračem godine" u magazinu Tanz, a 2020. dobio je prestižnu Nemačku nagradu za igru. O njemu je snimljen i dugometražni dokumentarni film “Friedemann Vogel – Incarnation of Dance”.
Tokom karijere duže od 20 godina, višestruko nagrađivani umetnik nastupao je na renomiranim scenama širom sveta - od Skale u Milanu do Boljšoj teatra u Moskvi i Svetskog baletskog festivala u Tokiju, osvajajući i kritiku i publiku. Fogel ima i nacionalnu titulu Kammertänzer, što je najviše priznanje za igrača u Nemačkoj.
*Foto: BFI
(SEEcult.org)