• Search form

09.09.2020 | 17:11

Francuska pomoć kulturi

Francuska pomoć kulturi

Francuski sektor kulture dobio je izdašnu podršku države u suočavanju sa posledicama pandemije korona virusa. Paket pomoći, koji obuhvata i najveće muzeje Luvr, Centar Pompidu i Orse, vredan je dve milijarde evra, a deo je šireg paketa interventnih mera povodom pandemije.

Kulturni sektor je 2018. godine, prema navodima francuskih medija, učestvovao u bruto društvenom proizvodu 2,4 odsto, a obuhvatao je 80.000 uglavnom malih i srednjih preduzeća, odnosno 670.000 radnih mesta, što je 2,5 odsto od ukupnog broja zaposlenih u Francuskoj.

Francuska vlada je ranije ove godine donela interventne mere pomoći kulturi povodom pandemije korona virusa u iznosu od 856 miliona evra. Dodatne dve milijarde značajno će pojačati taj napor za očuvanje kulturne i umetničke scene.

Kao prioriteti finansiranja, koje su navele francuske vlasti, izdvojeni su restauracija kulturnog nasleđa, podrška za umetničke događaje uživo, podrška umetnicima u zapošljavanju i jačanje kulturne edukacije, podrška za film i knjigu, te investiranje u budućnost kulturnog i kreativnog sektora.

Od ukupnog budžeta namenjenog za pomoć kulturi, 614 miliona evra predviđeno je za institucije kao što su Luvr, Palata Versaj, Muzej Orse, Centar Pompidu… One su suočene sa drastičnim padom posete, koja najvećim delom zavisi od stranih turista. Pad posete je od 40 do 80 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što se odrazilo na operativne resurse i kapacitet institucija kulture da investiraju u budućnost.

Za muzičku industriju odvojeno je 200 milioan evra pomoći, dok je deset miliona predviđeno za pozorošta.

Dodatnih 113 miliona evra namenjeno je za pomoć mladim umetnicima i projektima u oblasti edukacije.

To uključuje i modernizaciju višeg obrazovanja, odnosno podršku umetničkim školama.

(SEEcult.org)

*Funded by the International Relief Fund of the German Federal Foreign Office, the Goethe-Institut, and other partners

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r