• Search form

20.09.2017 | 22:02

Francuski orden Jovanki Višekruni, Medenici i Saviću

Francuski orden Jovanki Višekruni, Medenici i Saviću

Odlikovanje francuskog Ministarstva kulture Orden umetnosti i književnosti, u rangu viteza, dobilo je troje istaknutih poslenika kulture iz Srbije – pijanistkinja Jovanka Višekruna Janković, umetnička direktorka i osnivač ArtLinka, teatrolog Ivan Medenica, profesor na Fakultetu dramskih umetnosti Univerziteta u Beogradu i umetnički direktor festivala Bitef i saksofonista Milan Savić, direktor festivala Belgrade Saxperience.

Ordene je uručio otpravnik poslova ambasade Francuske Nikola Faj (Nicolas Faye) 20. septembra na prijemu kojem su prisustvovale brojne ličnosti iz kulturnog života.

“Večeras ukazujemo čast muzici i pozorištu, jer to su struke, a dodao bih i strasti onih kojima ću uručiti orden, u ime ministarke kulture Francuske”, istakao je Nikola Faj, navodeći podatke iz biografija i karijera troje dobitnika ordena, koji se dodeljuje "osobama koje su se istakle stvaralaštvom na polju umetnosti ili književnosti i time doprinele francuskoj i svetskoj umetničkoj i kulturnoj baštini".

Zahvaljujući na priznanju, Jovanka Višekruna Janković je rekla da joj je time ukazana čast i u isto vreme data potvrda da njeno “dugogodišnje posvećeno delovanje na polju umetnosti i kulture zastupa i nosi u sebi trajne i univerzalne vrednosti i vrednosti humanizma koje francuska država i društvo tradicionalno prepoznaju, neguju i podržavaju”.

“Uvek sam se u svemu što činim u životu rukovodila svojom snažnom unutrašnjom potrebom za ispunjenjem misije i vizije, koje su sastavni deo sistema vrednosti koji sam od malena vrlo strogo u sebi gradila. Ovaj orden, koji je takođe deo jednog na svetu jedinstvenog sistema vrednosti koji neguje francusko društvo, mi je i putokaz u kom pravcu treba ići dalje. To je putokaz i podstrek da se istraje na putu koji nije uvek ni lak, ni uvek slavljen, ali je pravi”, istakla je Jovanka Višekruna Janković.

Ivan Medenica je napomenuo da su frankofonija i frankofilija u njegovom slučaju porodično nasleđe i zahvalio roditeljima što je “vaspitavan na tradicijama francuskog racionalizma i prosvećenosti, u duhu naprednih, sekularnih, građanskih vrednosti francuskog društva”.

“Kada rastete u takvoj klimi nije čudno da počnete da se bavite naukom, edukacijom, kulturom i pre svega kritikom”, rekao je Medenica, a kao svoj moralni imperativ citirao je misao koja se pripisuje Volteru: “Ne slažem se sa tvojim stavom, ali ću do groba braniti tvoje pravo da ga iskažeš”.

“Zasluge za ovaj orden, dakle, pripadaju u velikoj meri mojoj porodici. S druge strane, život mi je pre dve godine poverio jednu vrlo važnu misiju -  da sačuvam jednu od najznačajnijih institucija srpsko-francuske saradnje, odnosno razmene srpske kulture sa drugim svetskim kulturama. Zato ovaj orden posvećujem Bitefu, svim ljudima sa kojima sam ga ove dve godine stvarao, te senima njegovih osnivača, takođe frankofonima i frankofilima, Miri Trailović i Jovanu Ćirilovu”, izjavio je Medenica.

Milan Savić je istakao da svo troje laureata “imaju isti ili sličan cilj, a to su podsticaj i promocija kvaliteta, umetnosti i kulture”.

“Mi saksofonisti smo posebno vezani za Pariz, grad u kojem je patentiran saksofon i u kojem je otvorena prva katedra za studiranje saksofona. Stoga mi je posebna čast da Orden dobijem baš od francuskog ministarstva kulture”, rekao je Savić.

Savić je dodao da je festival Belgrade SAXperience, uz pomoć Francuskog instituta, proširio delatnost iz Beograda na turneju po celoj Srbiji, doprinoseći decentralizaciji kulture koja je više nego neophodna, a kao potvrdu kvaliteta, dobio je i EFFE etiketu za 2017. i 2018. od Asocijacije evropskih festivala.  

Orden umetnosti i književnosti ustanovljen je 1957. i "izaziva poštovanje i zavist među umetnicima, piscima, stvaraocima", kako se svojevremeno izrazio Andre Malro.Dodeljuje se u tri ranga - viteza, oficira i komandora. To odlikovanje godišnje ponese 450 novih vitezova, 140 novih oficira i 50-ak komandora u celom svetu, a u ambasadi Francuske navode da je to relativno mali broj u odnosu na mnoga druga odličja, što ga čini još prestižnijim.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r