• Search form

03.06.2019 | 17:51

Glassmovement

Glassmovement

Gostujuća izložba umetničkog stakla Glassmovement, koja će u Muzeju primenjene umetnosti biti održana od 5. do 29. juna, ukazuje na činjenicu da su i pre velikih političkih promena u Evropi i lokalnih događaja sa njima u vezi, umetnici na avangardan način doprinosili kulturnom jedinstvu, predstavljajući Slovačku neočekivanim rezultatima.

Gostovanje izložbe u Beogradu, nastale na inicijativu umetnika stakla Lubomira Ferka, člana Udruženja slovačkih umetnika-staklara (ASGA), ima za cilj da objasni da Slovačka nije “bela mrlja” na mapi globalne scene umetničkog staklarstva

Istorija proizvodnje i obrade stakla na teritoriji Slovačke, iz ugla istoričara umetnosti, ima nekoliko značajnih faza. Nakon pionirskog perioda, tokom kojeg su osnivane staklarske radnje, fabrike ili zajednice, te njihovog ustanovljavanja na domaćem i inostranom tržištu u drugoj polovini XX veka, staklarska industrija i, naročito, umetnici-staklari postaju vidljiviji.
Iako je prvi simpozijum posvećen staklu u Slovačkoj organizovan 1990. godine, do kraja 90-ih održano ih je ukupno deset. Period političkih promena 1990. godine obeležila je pojačana kreativnost, ali i intenzivne aktivnosti u oblasti kulture. Više od sto umetnika, koji su učestvovali na simpozijumima, među kojima su se često mogli naći i istaknuti svetski autori, doprineli su renesansi primenjene i likovne umetnosti u Slovačkoj, saopštio je MPU. Zahvaljujući tome, u Slovačkoj je ustanovljena snažna tradicija simpozijuma posvećenih staklu, a mnogi od njih i danas predstavljaju važan deo aktivnosti umetničke zajednice.

Najvidljiviji pregled rezultata svakog simpozijuma bila je izložba. Obim i zastupljenost autora, njihovih radova na izložbama stakla bili su različiti, kao i različiti koncepti prezentacija. Pored okolnih zemalja, u Slovačku su došli umetnici iz Nemačke, Holandije, Francuske, Austrije i drugih država.

Tokom deset održanih simpozijuma, sa kojih dolaze eksponati, rođen je veliki broj radova koji karakterišu čitav spektrum te faze razvoja umetničkog stakla.

Na izložbi stakla “Glassmovement” učestvuju: Thierry Baudry, Ladislav Čerba, Dorothé Van Driel, Karol Drexler, Bohumil Eliaš, Lubomír Ferko, Eva Fišerová, Pattantyus Gergely, Mária Hajnova, Annaleena Hakatie, Frank Van Ham, Pavol Hloška, Ede Horton, Helmut Hundstorfer, Fero Kovač, Andrej Jakab, Yves Jumeau, Ivica Markovičova, Veronique Monod, Richard Meitner, Stano Meliš, Mari Meszaros, Jan Mytny, Marta Mlichova, Viktor Oravec, Marina Papais, Drahoš Prihel, Graham Scott, Juraj Steinhubel, Gerard Torcheux, Rick Harry Tun, Jozef Vachalek, Catherine Zoričak i Ján Zoričak.

Realizaciju izložbe, čija je kustoskinja Milica Cukić, pomogli su slovačka ambasada u Beogradu i Novogradski muzej i galerija u Lučenecu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r