Glava u torbi Borke Pavićević
Knjiga “Glava u torbi” sa kolumnama Borke Pavićević koje su objavlјivane u istoimenoj rubrici u vikend dodatku lista “Danas” od 2013. do 2016. godine, u izdanju Centra za kulturnu dekontaminaciju, biće predstavljena 23. novembra u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, uz razgovor sa autorkom, Aleksejem Kišjuhasom, Sašom Ćirićem i Lazarom Bodrožom.
Dok novija kulturna istorija ovog podneblјa još uvek čeka da bude napisana i objavlјena, kao i neki drugi projekti od širokog društvenog značaja, Borka Pavićević neumorno i kontinuirano (tako netipično za ovu sredinu brojnih diskontinuiteta) iz nedelјe u nedelјu beleži i komentariše činjenice iz kulturnog i političkog života, ali i “obične” svakodnevice bez koje ni politike ni kulture nema. Uvek povezujući “jučerašnji svet” i sadašnjicu, autorka se, između ostalog, javno suprotstavlјa pogubnoj oficijelnoj politici zaborava, istovremeno demonstrirajući radost stvaranja i (kulturne) produkcije, čije je drugo ime često – solidarnost, naveo je CZKD povodom tog izdanja, objavljenog uz podršku ImagoLita iz Stokholma.
Prema navodima Saše Ćirića, knjiga “Glava u torbi” predstavlјa u isto vreme tri knjige: knjigu sećanja, knjigu podsećanja i hroniku kulturnog i socijalnog života Beograda i povremeno Srbije, postjugoslovenskih društava i određenog broja evropskih sredina, Švedske ili Berlina na primer. Takođe, to je i implicitna autobiografska knjiga Borke Pavićević.
Kao kolumnistkinja, Borka Pavićević je “autorka na putu, amalgam izveštača o događajima kojima prisustvuje, zapravo kojima hrli ili koji su cilјano razlog njenog putovanja, potom neke vrste sholasta koji predočava istorijat određenih festivala, izložbi itd, i koji sažeto podseća na biografije, izjave i postupke određenih javnih i manje javnih ličnosti, umetnika i političara i, na kraju, osobe koja evocira lična sećanja, koja su uvek dobrim delom i opšta. To su sećanja dramaturškinje, mirovne aktivistkinje i kultur-tregerkinje nezavisne kulturne scene u Beogradu od 1990-ih do danas, intelektualke koja je uvek i čitatelјka i gledatelјka. Razume se, ovoj nenamernoj trijadi ‘uloga’ koje, kao u kakvoj pozorišnoj trupi skromnih sredstava ili avangardnog koncepta, autorka ovih kolumni rado preuzima ne sebe, možemo lako pridružiti ulogu komentatorke tekućih zbivanja i pristojne, nemaliciozne polemičarke”, naveo je Ćirić u pogovoru.
Borka Pavićević je svojim radom obeležila pozorišnu i kulturnu praksu Jugoslavije, što i danas čini na tzv. prostjugoslovenskim prostorima: bila je dramaturškinja Atelјea 212, BITEF-a, pozorišta u Zenici, Splitu, Skoplјu, Ljublјani, Subotici, Prištini i Podgorici. Osnovala je teatar “Nova osećajnost” u Staroj beoradskoj pivari 1981. Bila je učesnica pokreta KPGT (Kazalište, pozorište, gledališče, teatar) u periodu 1986-1991. Sa mesta direktora Beogradskog dramskog pozorišta smenjena je 1993. zbog političkog i javnog delovanja. Učesnica je civilnog pokreta otpora (1991) i članica Beogradskog kruga nezavisnih intelektualaca.
CZKD u Beogradu osnovala je 1994. godine, koji vodi sa nevelikim, a izuzetnim timom, dokazujući bezmalo svakodvenim programima svrsishodnost “angažmana” u polјu kulture i umetnosti. Već decenijama kontinurano piše za različita javna glasila postjugoslovenskih i drugih evropskih država. Prvu zbirku kolumni “Moda” objavila je 1994. godine, a potom i drugu “Na ex-Postdejtonska moda” 1998.
Dobitnica je brojnih domaćih i regionalnih nagrada, kao i francuskog Ordena Legije časti 2002.
(SEEcult.org)