• Search form

28.10.2020 | 22:26

GoetheFEST besplatno onlajn

GoetheFEST besplatno onlajn

Filmski festival GoetheFEST nudi od 29. oktobra do 4. novembra sedam savremenih nemačkih filmova o aktuelnim pitanjima današnjice, a biće održan kao onlajn izdanje, besplatno dostupno u Srbiji.

Filmove devetog GoetheFEST-a, čiji je slogan “Novo vreme, novi svet”, moguće je gledati na platformi mojoff.net besplatno 24 sata od vremena navedenog u programu, počev od ostvarenja “Berlin Aleksanderplac” nemačkog reditelja avganistanskog porekla Burhana Kurbanija. Radi se o novoj adaptaciji jednog od najznačajnijih romana nemačke moderne iz 1929. godine “Berlin Aleksanderplac” Alfreda Deblina, koji otvara važna pitanja na teme migracija, rasizma i modernog ropstva. Glavni protagonista je Franc Biberkopf, afrički migrant iz Gvineje Bisao, koji se obreo u berlinskom parku Hazenhajde, poznatom po dilovanju droge, i u noćima berlinskih klubova natopljenih demonskim simbolima kapitalizma.

Kurbanijev “Berlin Aleksanderplac” nominovan je u čak 11 kategorija za Nemačku filmsku nagradu, koju je osvojio za najbolji igrani film, kao i priznanja za najbolju mušku sporednu ulogu, kameru, filmsku muziku, i scenografiju.

U izboru Sunčice Šido, za 30. oktobar najavljen je provokativan film “The Trouble With Being Born” Sandre Folner, imenjak Sioranovog dela, koji je osvojio specijalnu nagradu žirija u najmlađoj sekciji 70. Berlinala Encounters. To je film o egzistencijalnoj krizi androida Eli, koji reflektuje određeni aspekt trenutne realnosti, preispitujući kategorije sećanja, identiteta i roda.

“Čas nemačkog”, adaptacija istoimenog romana Zigfrida Lenca, u režiji Kristijana Švohova, a prema scenariju njegove majke Hajde, na programu je 31. oktobra. Kao univerzalna parabola o tome šta fašizam može da učini pojedincu, porodici i zajedništvu, “Čas nemačkog” značajan je za sadašnji trenutak u kojem, prema rečima reditelja, u nemačkom društvu cirkulišu diskriminacija i rasističke ideje.

Za 1. novembar najavljen je film “Audicija” rediteljke i koscenaristkinje Ine Vajse, uzbudljivo konstruisana studija karaktera, porodična drama i psihološki triler. Glavna junakinja Ana Bronski, koju igra Nina Hos, nalazi se u mreži odnosa sa muškim protagonistima (otac, muž, ljubavnik, kolega, sin i učenik violine), u rascepu između discipline i nedostatka kontrole, potrage za savršenstvom i straha od neuspeha.

“Usmeni dogovor” Ilkera Čataka, koji je osvojio Bronzanog medveda za najbolji nemački film, na programu je 2. novembra. Na plaži turskog turističkog rizorta Nemica, pilotkinja, suočena sa dijagnozom teške bolesti, sreće anatolskogžigola koji sanja o Nemačkoj.

Pretposlednjeg dana GoetheFEST-a, 3. novembra, biće prikazan atmosferičan film “Auerhaus” Nele Leane Folmar, čija je radnja smeštena na jug SR Nemačke ranih 80-ih, zasnovan na dirljivom, komičnom i melanholičnom istoimenom out-of-age romanu Bova Bjerga.

Za završnicu, 4. novembar, rezervisan je film “Časovi persijskog” Vadima Perelmana, kanadsko-američkog reditelja ukrajinskog porekla, u rusko-nemačko-beloruskoj koprodukciji, koji je premijerno prikazan na Berlinalu. Inspirisan istinitim događajima, preispituje teme sećanja, pamćenja, identiteta, povezanosti jezika i identiteta, i moći prilagođavanja.

GoetheFEST održava se od 2012. godine u organizaciji Gete instituta u Beogradu kao presek savremene nemačke kinematografije iz aktuelne godine. Tradicionalno je okrenut nagrađivanim i najboljim ostvarenjima sa Berlinala, a prvi put se održava u onlajn prostoru – zbog pandemije virusa.

Direktor Gete instituta Frank Bauman izrazio je nadu da će to biti i poslednji put. “Ne bojte se, nećemo mnogo kukati, nećemo previše često spominjati onu groznu reč na c ili k, kako je već ko piše, ali svi mi filmofili odlično znamo da se ništa ne može meriti sa zajedničkim filmskim doživljajem u mraku bioskopske dvorane. Neke se stvari zaista nikada ne menjaju. Ali ponekad se ipak moramo prilagoditi okolnostima, da bismo opstali”, naveo je Bauman u pozdravnoj reči povodom devetog, onlajn izdanja GoetheFEST-a.

Postavljajući pitanje da li je zaista tačno da se neke stvari nikada ne menjaju, Bauman je konstatovao da to izgleda nije slučaj što se tiče filmske industrije. “Priča se da filmska produkcija, marketing i recepcija u poslednje vreme doživljavaju korenite promene, i to ne tek od početka pandemije. Holivud je dobio konkurenciju. Najveća konkurencija pritom mu, naravno, nisu nemački filmski studiji koji već 120 godina proizvode pokretne slike, kao Babelsberg kraj Potsdama, Boklemind kod Kelna i minhenska Bavarija”, naveo je Bauman, ukazujući da su filmovi iz Nemačke “uvek bili nekako drugačiji, takoreći van konkurencije, specifični, a neretko i pomalo neobični”.

Prema njegovom mišljenju, oni su tematski usredsređeniji (Čas nemačkog), društveno relevantniji (Berlin Aleksanderplac) i manje politički korektni (The Trouble With Being Born). A po pravilu i jeftiniji.
 
Bauman je nemačke filmove iz 2020. godine opisao kao pljeskavice evropske arthouse produkcije. “Oni su manje komercijalni od holivudskih i srodnih produkcija, ali zato hranljiviji - da ostanemo pri gastronomskim metaforama”, naveo je Bauman, pozivajući gledaoce da izdvoje malo vremena, kliknu na play i priušte sebi “kinematografsko zadovoljstvo bez ulaznica, bez virusa, ali zato vrhunskog kvaliteta, kao i uvek”.

Da nije pandemije, GoetheFEST bi bio održan u dvoranama kulturnih centara u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Temelj izbora većine filmova nastao je na 70. Berlinalu - poslednjem međunarodnom festivalu A kategorije koji je održan u fizičkim prostorima na samom početku pandemije Covid-19, uz tihu slutnju onoga što će uslediti, jer je korona u Nemačku stigla nešto pre nego u Srbiju.

“U želji da sačuvamo sve nas, i uz duboko saosećanje sa kulturnim centrima čije bioskopske sale tek ovih dana oprezno otvaraju svoja vrata, odlučili smo da GoetheFEST ovoga puta igramo u najbezbednijem prostoru u svakom smislu — do sada pune sale ovoga puta zameniće dnevne sobe pune ukućana i prijatelja, razgovori nakon filmova, koje smo tako rado vodili sa vama u kulturnim centrima, nastaviće se — u ambijentu naših domova”, navela je povodom devetog GoetheFEST-a Sunčica Šido, izrazivši nadu da će filmovi koje je izabrala pokrenuti diskusije koje stvaraju nove narative.

Projekcije filmova, od kojih šest ima domaće premijere, najavljene su od 18 časova svakog dana.

Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.

Foto: GoetheFEST promo

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Bez naziva
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r