• Search form

24.12.2018 | 12:22

Gojku Božoviću Kočićeva knjiga i Kočićevo pero

Gojku Božoviću Kočićeva knjiga i Kočićevo pero

Književne nagrade Kočićeva knjiga i Kočićevo pero za 2018. godinu dodeljene su piscu Gojku Božoviću iz Beograda za celokupno književno stvaralaštvo, odnosno za knjigu pesama “Mapa”.

Žiri koji su činili Nikola Vukolić (predsednik), Miljenko Jergović i Mladen Vesković, jednoglasno je dodelio Božoviću nagradu Kočićevo pero za visoka dostignuća u savremenoj književnosti i odanost lepoti Kočićeve misli i reči – za knjigu “Mapa”. Takođe, žiri je jednoglasno odlučio da dodeli Božoviću i nagradu Kočićeva knjiga za celokupno književno stvaralaštvo.

Ističući da je Božović pisac “širokog registra interesovanja”, Vukolić je podsetio da je počeo poezijom, kao stvaralac i kritičar, uvek blizu lirsko-kritičkog izraza u kojem je mogao da do maksimuma iskaže svoju stvaralačku individualnost, kreativni razmah, znanje, senzibilitet, koncentraciju intelektualne i emocionalne energije.

“Kada se danas detaljnije zagledamo u stihove Gojka Božovića, nameće nam se Ričardsonov sud o poeziji: Bez poezije naša nauka će izgledati nepotpuna, najveći deo onoga što se smatra religijom i filozofijom zameniće poezija. Misaono bogata, emocionalno vibrantna, podsticajno asocijativna poezija ‘Mape’ odslikava ne samo kreativnu individualnost pesnika nego i prostor i vreme, istoriju i jezik”, istakao je Vukolić za Božovića, koji je i glavni urednik izdavačke kuće Arhipelag i potpredsednik Srpskog PEN centra.

Prema rečima Vukolića, može se zaključiti da između pesnika i pesme postoji znak jednakosti, iako su i delo i njegov tvorac promenljivi.

Iako je poezija “Mape”, kako je istakao Vukolić, dubinsko ogledalo bića, duha, duše i srca, znanja i iskustva jedinke, inteligentniji čitalac će u toj zbirci “prepoznati građevinu čiju su duboki temelji utisnuti u različitim slojevima vremena i događaja kroz koje je prošlo kolektivno biće utiskujući tragove u intelektualnu i emocionalnu matricu pojedinca koji ulazi u njegov sastav, čini njegovo živo tkivo”.

“Gojko Božović je čovek svoga tla. U podsvesnim nivoima bića zapamtio je sva prošla dešavanja koja je njegov narod preturio preko glave. Sva sećanja sačuvana su u jeziku i slikama, ucrtana u mapu grada, predela, neki nesagledivi prostor u kojem vrve životni usamljenici, obuzeti nedoumicom, neodlučnošću, samoćom i prazninom. Iako gleda otvorenim očima i grabi saznanja, čovek odlazi praznih ruku jer se sve dešava suviše brzo, suviše brzo dolazi jesen kao neminovnost i početak kraja na koji nikako da se priviknemo”, naveo je Vukolić, ističući i da je zbirka “Mapa” delo u kojem se “u uskom prostoru i krajnjom ekonomičnošću jezičkog materijala postiže bogatstvo, sugestivnost i punoća iskaza”.

To je, kako je naveo, knjiga koja pleni svojom širinom, bogatstvom zvučanja i značenja reči.

“Danas Gojko Božović predstavlja jedno od najznačajnijih imena našeg književnog prostora. Mislim da nema više nikakve sumnje da je on svojim celokupnim višedecenijskim književnim radom na najlepši način obilježio protekli period u našoj književnosti. Božović nije samo pesnik, on je i sjajan esejista i kritičar. Jednostavno rečeno, Gojko Božović je stvorio raskošno književno delo po čemu je prepoznatljiv i znan”, istakao je Vukolić, dodajući da je Božović, zahvaljujući svojoj pronicljivosti i spisateljskom zanatu zaslužio i ovogodišnju Kočićevu knjigu za celokupno književno stvaralaštvo.

Nagrade Kočićevo pero i Kočićeva knjiga, koje dodeljuje Zadužbina Petar Kočić Banjaluka – Beograd, biće svečano uručene Božoviću 25. decembra u podne u Vukovoj zadužbini u Beogradu.

Gojko Božović (Pljevlja, 1972) objavio je knjige pesama: Podzemni bioskop (1991), Duša zveri (1993), Pesme o stvarima (1996), Arhipelag (2002), Elementi (2006), Obližnja božanstva (2012) i Mapa (2017). Autor je knjiga eseja: Poezija u vremenu. O srpskoj poeziji druge polovine 20. veka (2000), Mesta koja volimo. Eseji o srpskoj poeziji (2009) i Književnost i dani (2018). Takodje, objavio je Antologiju novije srpske poezije (2005), Place We Love. An Anthology of Contemporary Serbian Poetry (2006, 2011) i Svet oko nas. Evropski gradovi u novoj srpskoj pripoveci (2009, 2018).

Dobitnik je visse nagrada za poeziju, medju kojima su “Matićev šal”, “Brana Cvetković”, “Đura Jakšić”, “Branko Ćopić” i Europa Giovani International Poetry Prize. Dobitnik je i nagrade “Borislav Pekić” za esejistiku.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.