• Search form

23.03.2021 | 18:32

Gondola ostala bez građevinske dozvole

Gondola ostala bez građevinske dozvole

Upravni sud u Beogradu uvažio je tužbu Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) i poništio građevinsku dozvolu za izgradnju gondole (žičare) na Kalemegdanu, koju je dalo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije 1. aprila 2019. godine.

Upravni sud je u potpunosti usvojio argumentaciju pravnog tima RERI-ja, konstatujući, između ostalog, da je izvođenje pripremnih radova bilo pravno nemoguće bez prethodno pribavljene saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.

"Dogodila se vladavina prava, verovali ili ne, u zemlji Srbiji", saopštio je RERI i zahvalio tim povodom Evropa Nostri na stručnoj podršci, kao i svim stručnjacima, nevladinim organizacijama, aktivistima i medijima koji su “nepokolebljivo branili Kalemegdan i Beogradsku tvrđavu”.

"Ovu pobedu ostvarili smo zajedno. Ovo je pobeda Beograda, slobodnih i hrabrih ljudi koji u njemu žive. Čast nam je da služimo javnom interesu", saopštio je RERI.

Upravni sud je naložio resornom ministarstvu da donese "novo i na zakonu zasnovano rešenje", a u skladu sa primedbama iznetim u presudi.

Ukinutim rešenjem bilo je dozvoljeno investitoru Javnom preduzeću "Skijališta Srbije" i sufinansijeru Gradu Beogradu izvođenje pripremnih radova za izgradnju stanice gondole "Kalemegdan" koji obuhvataju postavljanje gradilišne ograde, postavljanje instalacija i opreme privremenog karaktera za potrebe izvodenja radova, zemljane radove i radove na stabilizaciji terena i osiguranja iskopa prema susednim parcelama bušenim šipovima.

Advokati RERI-ja su na nedavnoj usmenoj raspravi pred Upravnim sudom, na kojoj su se pojavili i pravni zastupnici JP Skijališta Srbije i Grada Beograda, predložili nove dokaze u predmetu – stav Stručnog saveta Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, kao i spise Nadzornog odbora i Upravnog odbora Republičkog zavoda. Ti dokumenti, kako je naveo RERI,  nedvosmisleno ukazuju na kršenje ratifikovanih međunarodnih konvencija o zaštiti kulturnog nasleđa, te sadrže obrazložena mišljenja stručnjaka i stručnih tela zavoda o nenadoknadivoj šteti koju bi izgradnja gondole nanela Beogradskoj tvrđavi. Posebno je značajna službena beleška arheologa koje je Republički zavod odredio kao lica zadužena za stručni nadzor nad radovima na izgradnji gondole, u kojoj je navedeno da bi započetim radovima arheološki slojevi bili uništeni, kao i da je površina koja obuhvata intervenciju na Savskoj terasi udvostručena i da prevazilazi površinu za koju je dobijena dozvola za arheološka istraživanja.

Upravni sud je u aprilu 2019. godine, na osnovu zahteva RERI, doneo rešenje kojim se nalaže zaustavljanje radova na projektu gondole na Kalemegdanu do donošenja konačnog rešenja o zakonitosti građevinske dozvole koju je za pripremne radove izdalo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Beogradska tvrđava sa okruženjem, inače, našla se zbog plana o izgradnji gondole na listi “7 najugroženijih” lokaliteta kulturnog nasleđa Evrope 2020. godine, koju su objavili najveća panevropska mreža u oblasti nasleđa Evropa Nostra i Institut Evropske investicione banke.

Autentičnost i integritet impresivne Beogradske tvrđave, koja je na Tentativnoj listi Uneska kao deo najveće panevropske nominacije za svetsko nasleđe – nominacije Granice Rimskog carstva, “ugrožena je štetnim projektom izgradnje žičare (gondole) Kalemegdan-Ušće koji bi drastično ugrozio integritet i autentičnost tog kulturnog dobra od izuzetnog značaja”, navedeno je u obrazloženju ovogodišnje liste “7 najugroženijih” koju je sačinio međunarodni stručni panel na osnovu nominacija.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r