• Search form

10.04.2014 | 20:27

Gospodar(i) interneta

Gospodar(i) interneta

Nedavna odluka američkog Ministarstva trgovine da započne ključnu fazu globalizacije u upravljanju internetom, u kojoj on prestaje da bude pod kontrolom SAD, bila je povod za diskusiju na temu “Gospodari interneta - promena u upravljanju”, koju su 10. aprila u Beogradu, uz zaključak stručnjaka da je predstojeći proces vrlo neizvestan, ali i da je Srbija spremna da se u njega uključi.

Učesnici diskusije zaključili su da će najavljene promene osetiti svako i da domaća javnost ima interesa i resursa da se aktivno uključi u globalne procese upravljanja internetom, saopšteno je posle diskusije koju su organizovali Registar nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS) i Centar za promociju nauke (CPN).

Povodom odluke SAD, Internet korporacija za dodeljene nazive i brojeve (ICANN) pokrenula je globalni proces konsultacija o tome kako novi “multiakterski” sistem upravljanja internetom, koji podrazumeva učešće velikog broja zainteresovanih strana, treba da izgleda.

Imajući u vidu globalnu prirodu interneta i veliku zainteresovanost moćnih država i industrijskih igrača za tu temu, ishod procesa uspostavljanja globalnog upravljanja internetom je vrlo neizvestan. Posebno ako se uzme u obzir kriza poverenja u upravljanje internetom i vodeću ulogu SAD, nakon izbijanja afere Snouden i razotkrivanja američkih programa globalnog nadgledanja.

Cilj panel diskusije bio je da podstakne domaću internet zajednicu da se i ona uključi u taj globalni konsultativni proces.

Budući da Srbija ima predstavnike u organizacijama kao što su ICANN, Savet Evrope, Međunarodna unija za telekomunikacije (ITU), Internet društvo (ISOC) i Forum o upravljanju Internetom (IGF), može aktivno da doprinese procesu konsultacija o tome kako će novi sistem upravljanja internetom izgledati u budućnosti, saopšteno je posle diskusije, čiji je moderator bio Slobodan Marković, savetnik za IKT politike i odnose sa internet zajednicom u RNIDS-u.

U diskusiji su učestvovali direktor RNIDS-a Danko Jevtović, direktor Republičke agencije za elektronske komunikacije (RATEL) Milan Janković, koordinator edukativnih i trening programa e-Diplomatije u "Diplo fondaciji" Vladimir Radunović i programer i aktivista srpskog ogranka organizacije Internet Society (ISOC) Marko Đorđević.

RNIDS je aktivno uključen u rad ICANN-a i u okviru svojih aktivnosti će, kako je rečeno, nastaviti da obaveštava i motiviše domaću internet zajednicu da se aktivno uključi u globalne procese.

Prema definiciji Svetskog samita o informacionom društvu, upravljanje internetom predstavlja razvoj i primenu zajedničkih principa, normi, pravila, postupaka pri donošenju odluka i programa koji oblikuju evoluciju i korišćenje interneta od strane vlada, privatnog sektora i civilnog društva.

Internet je prvobitno nastao kao mreža APRANET, koja je služila za razmenu informacija među vladinim agencijama SAD. Krajem 70-ih godina 20. veka upotreba interneta se proširila i na akademske institucije u SAD. Stvaranjem ICANN-a 1998. godine počeo je proces povlačenja američke vlade iz direktnog upravljanja internetom, ali je njen uticaj i dalje dominantan.

Globalno gledano, glavni akteri upravljanja internetom su: države (vlade), koje se bave pitanjem javne politike u vezi sa internetom, zatim privatni sektor (kompanije), koje se bave razvojem interneta u tehničkoj i ekonomskoj oblasti, te civilno društvo (NVO), koje je posvećeno zastupanju interesa svih pripadnika internet zajednice, kao i međunarodne organizacije koje se bave koordinacijom pitanja državne politike u vezi sa internetom, razvojem tehničkih standarda i politikama u vezi sa internetom.

*RNIDS nudi domaćim korisnicima interneta i da besplatno preuzmu korisnu literaturu na temu upravljanja internetom:

Dr Jovan Kurbalija, "Uvod u upravljanje Internetom" (PDF, 4 MB)
Ko upravlja Internetom u svetu i u Srbiji? (PDF, 888 KB)

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav