• Search form

22.07.2015 | 23:52

Grad. Bilo koji.

Grad. Bilo koji.

Izložba Marka Stojanovića “Grad. Bilo koji.” u umetničkom prostoru U10 u Beogradu predstavlja od 23. jula seriju fotografija u čijem je fokusu današnji drastično izmenjen doživljaj sveta, svakodnevnog života gradskih prostora i njihovih vizuelnih reprezentacija.

Serija fotografija nastalih u Beogradu i na putovanjima uvezuju autorove jedinstvene prizore u priču, ne samo o konstantno transformišućem karakteru urbanog, već i o njegovim identitetskim prepoznavanjima i čitanjima u beskraju mogućih individualnih/ličnih percepcija i utisaka, naveo je u tekstu povodom izložbe istoričar umetnosti Miroslav Karić.

Snimljene usputno, najčešće kamerom mobilnog telefona i prvenstveno namenjene virtuelnoj sferi, Stojanovićeve neposredne vizuelne refleksije mapiraju i otkrivaju grad kao mesto permanentne nepredvidivosti uodnošavanja prošlosti i sadašnjosti, veza i intersekcija mnoštva (ne)vidljivih slojeva i tragova naših dnevnih egzistiranja, kretanja, komunikacija, razmena, rutina i navika. Stojanović ih pronicljivo zapaža i beleži u detaljima, fragmentima, oblicima, perspektivama, u spontanim spojevima prirode i arhitekture, u krajnje običnim, a opet začudnim odvijanjima urbane svakidašnjice.

Prevedene ovaj put u štampani medij i izmeštene u drugačiji prezentacijski okvir, Stojanovićeve fotografije još jednom ističu snagu i posebnost njegove vizure gradskih pejzaža i narativa, reflektujući svu kompleksnost čulnih impresija i relacija koje danas uspostavljamo sa realnošću i fizičkim svetom, naveo je Karić.

Fotografija danas, kako podseća Karić, više nego ikada beleži pun prodor u sve sfere društvenog života, unoseći radikalnu promenu u kolektivnim iskustvenostima sveta koji nas okružuje.

Ubrzan tehnološki razvoj, brojne inovacije na polju digitalnih i telekomunikacionih uređaja opremljenih kamerama, kao i njihova sve masovnija upotreba učinili su fotografiju dominatnom kulturnom praksom i neizostavnim aspektom naših svakodnevnih aktivnosti.

Pojava društvenih mreža, naročito aplikacije Instagram, označiće možda i završnu fazu u demokratizaciji fotografskog medija, integrišući ga gotovo u potpunosti u svakodnevne vidove interpersonalnih i širih društvenih komunikacija i interakcija. Mogućnost da u svakom trenutku fotografišete, da snimak ponovite koliko god puta želite, a potom ga po sopstvenom nahođenju obradite i u sekundi podelite sa stotinama ili hiljadama drugih ljudi, otvorila je novo, uzbudljivo poglavlje u dokumentarnoj fotografiji, temeljno redefinišući njene vrednosti, implikacije i značaj. Sada već nesaglediv broj privatnih fotografija koje se dnevno objavljuju i distribuiraju na socijalnim mrežama, postale su predmet ozbiljnih analiza i istraživanja poput projekta Phototrails, sprovedenog na studiji 13 svetskih metropola i iniciranog radi ispitivanja načina na koji različite i cirkulišuće vizuelne informacije (u ovom slučaju 2,3 miliona Instagram fotografija) mogu da sažmu i predoče kompleksnu sliku dinamika, struktura, inteziteta događaja, kao i društvenih i kulturnih specifičnosti određene urbane sredine.

Stojanovićeva izložba “Grad. Bilo koji.” u U10 sastoji se od 50 fotografija prezentovanih u formi kvadrata 35x35 cm, nekoliko lajtboksova i jednog foto-tapeta veličine 4x4 metra.

Stojanović (1982) je završio Akademiju umetnosti u Novom Sadu, a tokom studija je dobio nagradu Art klinike za najperspektivnijeg studenta. Kao predstavnik AUNS, boravio je u Lasalle-Sia College of the Arts u Singapuru, kao i na Akademiji umetnosti Univerziteta Verakruz u Meksiku.

Samostalno je izlagao u galeriji Remont i Galeriji Doma omladine u Beogradu, Muzeju savremene umetnosti u Skoplju, Kinu Šiška u Ljubljani i drugim galerijama.

Učestvovao je na grupnim izložbama kao što su 48. Oktobarski salon u Beogradu, Terminal00 u Sloveniji, Bijenale mladih umetnika Evrope i Mediterana u Bariju, Mikronarativi u Muzeju moderne umetnosti Sent Etjen, La Casa, Mladi srpski umetnici u Galeriji d'Arte Moderna u Palažo Forti u Veroni, Iz druge ruke u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić” u Beogradu...

Dela mu se nalaze u kolekcijama Grada Beograda, Telenor Fondacije i drugim.

Izložba “Grad. Bilo koji.” biće otvorena u U10 do 8. avgusta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r