Gužva na Bruketi i Žiniću
Zagrebački dizajneri Davor Bruketa i Nikola Žinić, dobitnici niza prestižnih svetskih nagrada, izazvali su ogromno interesovanje beogradske javnosti izložbom posvećenom idejama kao jedinom stvarnom kapitalu današnjice, koju je u prepunom Geozavodu svečano otvorio 8. maja ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, a pretvorila se i u audio-vizuelnu žurku uz nastup DJ-eva iz Lamiralija iz Zagreba i Flipa iz Beograda.
Zagrebački dizajneri Davor Bruketa i Nikola Žinić, dobitnici niza prestižnih svetskih nagrada, izazvali su ogromno interesovanje beogradske javnosti izložbom posvećenom idejama kao jedinom stvarnom kapitalu današnjice, koju je u prepunom Geozavodu svečano otvorio 8. maja ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, a pretvorila se i u audio-vizuelnu žurku uz nastup DJ-eva iz Lamiralija iz Zagreba i Flipa iz Beograda.
Posetioci različitih generacija, među kojima su bili i poznati beogradski dizajneri, poput Slavimira Stojanovića, ali i mnogobrojni studenti, umetnici, predstavnici kulturnih institucija i javne ličnosti, dobili su na ulazu vizit kartu studija Bruketa & Žinić u vidu kutije s lekovima “brendoktora”, a zanimljive ideje mogli su pronaći i na zidovima predratne zgrade, koja je i sama poslužila kao inspiracija autorima izložbe.
Kako bi bilo da razmenimo neželjene božićne poklone ili šta ako monografija Pete gimnazije izgleda kao pernica? Hajde da napravimo reklamnu melodiju koja će postati himna pristalica.., neke su od poruka na velikim platnima na zidovima stepeništa Geozavoda, koja su deo vizuelizacije ideja agencije Bruketa & Žinić.
Na prvoj izložbi Brukete i Žinića u Beogradu predstavljene su i radne datoteke na kojima su posetioci mogli i da intervenišu, kao i gotovi proizvodi na panoima u posebnom delu postavke. Među njima su i nagrađivane ambalaže za MC, Ćivalon, Pitroid...
Izložba je inspirisana i samom zgradom nekadašnjeg Trgovinskog suda, a naglašava, posebno u doba svetske ekonomske krize, da su ideje i kreativnost jedini stvarni kapital neke zajednice.
I ministar Bradić je, otvarajući izložbu, istakao značaj kreativnih ideja, kako u kontekstu krize, tako i u smislu 2009. kao Evropske godine kreativnosti i inovacija.
“Kada se nekom od umetnika koji živi na jugoistoku Evrope dogodi da njegovo ime uđe u Atlas grafičkog dizajna - to znači da je svrstan među najbolje u svetu”, rekao je Bradić, dodajući da to što je Bruketu i Žinića američki časopis ID proglasio najboljima u 2004. godini, a časopis How to potvrdio u 2006. godini, predstavlja samo nastavak popisa na njihovoj listi uspeha, na kojoj je više od 300 nagrada na velikim svetskim konkursima.
Podsećajući da je 2009. Evropska godina kreativnosti i inovacija, Bradić je rekao da je za umetnike kakvi su Bruketa i Žinić svaka godina - godina kreativnosti i inovacija.
Bradić je istakao i značaj kreativnih ideja u zemljama poput Hrvatske i Srbije, koje su male po površini, a po ekonomiji ne spadaju u bogata društva.
“Ali na mapi ideja i kreativnosti - drugačije su razmere; pojedinci, predstavnici naših dveju zemalja, drugačije su raspoređeni. Dizajn i polje kreativnih komunikacija dali su posebnu priliku mnogim hrvatskim i srpskim stvaraocima da se svojom delatnošću upišu na listu onih čija dela trajno naseljavaju hirovitu povest umetnosti”, istakao je Bradić.
Navodeći da je dizajn od svih kreativnih industrija jedna od najprestižnijih, Bradić je rekao da je za male zemlje ujedno i jedna od najopasnijih, i to dvojako.
Pre svega, jer dobro dizajnirani proizvodi uglavnom stižu kao uvozni artikli koji standardizuju ukus onih čija se uloga svodi na samo puke potrošače, a s druge, malo tržište nema mogućnosti da sebi priušti razvoj dizajna i, kroz takav pristup, podizanje proizvodne i potrošačke kulture, rekao je Bradić.
“Jasno je zašto onda mnogi među mladim i ambicioznim dizajnerima odlaze da traže bolje uslove za rad u zemljama koje visoko cene umetnost industrijskog oblikovanja i od njega stvaraju veliku ekonomsku korist”, dodao je Bradić, navodeći da, ipak, najtalentovaniji i najhrabriji, poput Brukete i Žinića, ostaju da rade u svojoj zemlji i nagrade donose iz inostranstva.
Agencija Bruketa&Žinić već godinama privlači pažnju publike i svetske stručne javnosti, a dobitnik je više od 300 međunarodnih nagrada, kao što su Art Directors Club New York, London International Awards, Cresta New York, Clio New York, Red Dot (Nemačka), Epica (Francuska), New York Festivals, Nagoya Design DO!...
Projekti agencije objavljivani su u velikom broju onlajn i štampanih stručnih publikacija (Dezeen, I.D., How, Novum, Print Magazine...), udžbenicima (Design Evolution: Theory into practise, Anatomy of design Mirka Ilića, Step in Design...), te pregledima najbolje svetske dizajnerske prakse, kao što je Atlas of Graphic Design koji izlazi uskoro.
U vreme trajanja izložbe, američki stručni časopis “Communication Arts” na desetak stranica donosi detaljan izveštaj o radu agencije Bruketa&Žinić.
Zbog brojnih nagrada i priznanja, predstavnike agencije sve češće pozivaju u žirije velikih svetskih takmičenja (D&AD London, Cresta NYC, NY festivals, Graphis, MIAF-Moskva...), a prošle godine agencija je dala i prvog predsednika žirija London International Awards koji je došao iz istočne Europe.
Bruketa&Žinić osnovali su 1995. Davor Bruketa i Nikola Žinić, a danas je to zajednica od 60-ak kreativaca, komunikacijskih stručnjaka i studenata sa raznih strana sveta.
Izložba će biti otvorena do 22. maja, u suorganizaciji Kulturnog fronta, odnosno novog Evropskog centra Grad, Instituta Geozavod i beogradske opštine Savski Venac.
(SEEcult.org)