Hara otvorio 12. Beldoks, aplauzi za Liniju života
Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldocs počeo je 8. maja premijerom filma "Linija života" Darka Bajića, a svečano ga je otvorio u Kombank dvorani japanski reditelj Kazuo Hara, kojem je priređena retrospektiva.
Hara je rekao da obeležava “mali” jubilej - 50 godina od kako je počeo da snima dokumentarne filmove, a ima ih do sada pet, uključujući kultni "Imperatorova ogoljena vojska i dalje maršira" .
“Za tih 50 godina snimio sam pet filmova. To je mali broj, ali u njima sam sažeo sve, od moje mladosti i dalje kroz život koji sam živeo. Počeo sam da snimam iz velike strasti i nekako, pre nego što sam primetio, ostario sam”, izjavio je Hara, čije filmove, kako je napomenuo, i u Japanu, i u inostranstvu, ocenjuju kao one čiji metod krši pravila.
Izrazivši zadovoljstvo zbog prepune velike sale Kombank dvorane, Hara je rekao da u Japanu nema tako mnogo gledalaca za dokumentarne filmove kao u Beogradu i dodao da se nada da će bar 10-20 odsto publike sa otvaranja doći narednih dana da gleda njegove filmove.
Kazuo Hara, foto: Zoran Petrović
Direktor Beldoksa Mladen Vušurović istakao da je taj festival, koji je nazvao dokumentarnom fantazijom, zadovoljio standarde i ciljeve koje je postavio prilikom osnivanja, te da je postao prestižan i ugledan, ali da tu neće stati.
“Želimo da predstavimo naš festival u najboljem mogućem svetlu evropskoj i svetskoj filmskoj sceni, a samim tim i Beograd, Srbiju i našu kulturu. Zamislite kako možemo da pokažemo da smo ništa manje uspešni od festivala iz Kopenhagena, Lajpciga, Amsterdama, Soluna i mnogih drugih. Zamislite da možemo još bolje da promovišemo srpske filmske stvaraoce u domenu dokumentaristike na domaćoj i inostranoj sceni, a mi to već godinama uspešmo činimo”, rekao je Vušurović na otvaranju 12. Beldocsa, čiji je slogan “Zamisli”.
U ime pokrovitelja nagradnog fonda Beldoksa, Filmskog centra Srbije, direktor te institucije u ostavci Boban Jevtić istakao je da Beldoks u Evropi važi za festival koji se najbrže razvija i da je za svojih 12 godina stigao do 120 filmova koji će se prikazivati u 11 sala.
“Radujemo se zbog premijera sedam srpskih filmova. Živimo u zlatno doba dokumentaristike. I publika je sve brojnija. To pokazuje da su ulaganja FCS-a i Ministarstva kulture i informisanja Srbije dala rezultate. Tome je doprineo i Beldoks popularišući dokumentarni film i domaću produkciju”, izjavio je Jevtić.
Film “Linija života” Darka Bajića o životu i radu njegovog oca, akademskog slikara Miloša Bajića, nastao u produkciji “Magične linije”, naišao je na odličan prijem festivalske publike, a moći će da se vidi u istoj sali narednih sedam večeri.
Glavni junak Miloš Bajić (1915-1995) svojom maštom i umetnošću pobedio je smrt u nacističkom logoru i kasnije postao prvi apstraktni slikar u bivšoj Jugoslaviji.
Film opisuje surovosti rata u kojem je ljudski život vredeo onoliko koliko je čovek bio sposoban da radi u monstruoznoj mašineriji koncentracionih logora, podsećajući na 11 miliona onih koji nisu dočekali šansu da nakon rata žive rade, stvaraju i naprave porodice.
Miloš Bajić je odveden u zloglasni nacistički logor Mathauzen 1944, kada je bio student prve godine Likovne akademije u Beogradu. Iz neposredne blizine svedočeći dramama zatvorenika i logorskim strahotama Bajić je počeo da beleži dokaze na najbolji način na koji je umeo - crtežima. Scene užasa koje mu nisu dale mira pretočio je u likovnu ekspresiju. Crteže je krio, uz pomoć drugova, u praznoj boci protivpožarnog aparata.
Serija crteža Mathauzen ostala je ne samo kao individulano svedočanstvo o mukama zatvorenika i zločinima nad njima, već i kao dokaz koji je iskorišćen na suđenju odbeglim nacistima mnogo godina kasnije.
U filmu se pored autentičnih crteža nastalih u logoru, zatim slika nastalih tokom karijere Miloša Bajića i detalja iz profesionalnog i porodičnog života, nalaze i inserti iz filmova na super 8 filmskoj traci koji su snimali on i njegov sin Darko Bajić, danas poznati reditelj i profesor filmske režije.
Posle projekcije publika je dugim aplauzom pozdravila reditelja i članove filmske ekipe.
Scenario su radili Kosta Peševski, Tamara Ćirić i Darko Bajić.
Naratori u filmu su Lazar Ristovski i Darko Bajić. Producent je Darja Bajić, direktor fotografije Zoran Jovanović, montažer Aleksa Parezanović, muziku i dizajn zvuka radio je Dejan Pejović.
Međunarodni festival dokumentarnih filmova Beldocs predstavlja od 8. do 15. maja u Beogradu više od sto premijernih naslova, od kojih je 16 u takmičarskim programima, uz muzičke, biografske i umetničke dokumentarce, izbor iz savremenog portugalskog dokumentarnog filma, kao i retrospektive japanskog autora Kazua Hare i Gorana Devićaiz Hrvatske.
Festivalski sajt je beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)