Hitovi dokumentaristike
Festival “7 veličanstvenih” prvi put će biti u celini održan u Velikoj sali Sava centra u Beogradu, što govori o velikom interesovanju gledalaca za najbolje evropske dokumentarne filmove, koje je i za deveto festivalsko izdanje odabrao Tue Stin Miler (Steen Müller).
“Ceo festival biće u Velikoj sali zbog velikog interesovanja i fantastične prodaje karata”, rekao je 24. januara na konferenciji za novinare direktor festivala “7 veličanstvenih” Zoran Popović.
“Sanjali smo o tome od početka”, istakao je Popović, dodajući da se može reći da je poslednjih godina nastao “veliki prasak” - ekspanzija i produkcije i distribucije dokumentarnog filma.
Deveto izdanje festivala evropskog dokumentarnog filma “7 veličanstvenih” počeće 30. januara jednim od najvećih planetarnih hitova u istoriji savremenog dokumentarizma - uzbudljivim švedskim filmom traganja i putovanja “U potrazi za Šugar menom”.
U potrazi za Šugar menom
To je jedan od najvećih bioskopskih hitova u Americi, a sada i u Evropi, rekao je Popović, ističući da je celokupna selekcija izuzetna i vanserijska i da je reč o filmovima koji su “drastično uticali da se nastavi visok standard festivala ‘7 veličanstvenih’”.
Publika će do 3. februara videti i filmove “Čaj ili struja” o savremenoj civilizaciji i njenim vrednostima, “Poslednja kola hitne u Sofiji” mladog bugarskog režisera Ilijana Meteva, nastao u koprodukciji Bugarske, Hrvatske i Nemačke, zatim najveći bioskopski hit prošle godine u Švedskoj “Palme”, neobični finski muzički dokumentarac “Soundbreaker”, te švajcarski film “Zimski nomadi”, koji je dobio nagradu Evropske filmske akademije za najbolji dokumentarni film.
Čaj ili struja
Svečano zatvaranje festivala rezervisano je za “Privatni svemir” velike zvezde evropskog dokumentarizma Helene Treštikove.
Kao i proteklih godina, filmove će predstaviti njihovi autori, pa tako u Beograd stiže reditelj filma “Čaj ili struja” Žerom le Mer, zatim reditelj filma “Poslednja kola hitne u Sofiji” Ilijan Metev i producent Siniša Juričić iz Hrvatske, reditelj “Zimskih nomada” Manuel fon Štirler, kao i Helena Treštikova, autorka “Privatnog svemira”, koji je Popović opisao kao “najveći podvig u istoriji svetskog dokumentarizma”.
Palme
Film “Soundbraker”, nesvakidašnji vizuelni i zvučni spektakl, predstaviće protagonista Kim Pohjonen, koji je dva puta već gostovao na festivalu “Ring ring” u Beogradu.
Selektor Tue Stin Miler stiže 27. januara, povodom proslave Svetog Save, jer voli da tada bude u Beogradu, najavio je Popović.
Svi filmovi koje je izabrao Stin Miler prikazivani su u bioskopima u zemljama iz kojih dolaze, a neki i u bioskopima u inostranstvu.
Poslednja kola hitne u Sofiji
Izbor Stin Milera kreće se u rasponu od minimalističke i originalne interpretacije socijalnog stanja jedne urbane sredine, kao što su “Poslednja kola hitne u Sofiji”, do divnog i punog poštovanja susreta s ljudima koji se retko sreću u medijima, kao što su “Čaj ili struja” i “Zimski nomadi”. Tu je i portret velikog švedskog humaniste Ulofa Palmea, koji je ubijen u povratku iz bioskopa kući, te film bogat prikazima društva kroz vreme, kakav je češki “Privatni svemir”, porodični film zadivljujuće epske tradicije.
Film “U potrazi za Šugar Menom” govori o tome da značajna umetnost uvek opstaje, a “Soundbreaker” je dokument o umetniku koji teži da prekrši sva pravila da bi publici pružio nezaboravno iskustvo.
U potrazi za Šugar menom
Film “U potrazi za Šugar menom”, kojim će “Sedam veličanstvenih” početi, jedan je od najznačajnih kandidata za Oskara za dugometražni film, a delo je mladog švedskog autora Malika Benđelula.
Dramatične kompozicije napetog bioskopskog trilera, “U potrazi za Šugar menom” najavljen je kao zadivljujući dokument o čudu i ujedno svedočanstvo o snazi poezije.
Iza jednostavnog, a začudnog pitanja “Čaj ili struja” krije se duhovito i nadahnuto suočavanje sa savremenom civilizacijom, tačnije preispitivanje vrednosti koje one donosi.
Čaj ili struja
Jedinstvena antropološka studija, ali i dokument o nečem što deluje gotovo neverovatno, taj film vodi gledaoce na vrhove marokanskih planina, otkrivajući svet nedotaknut i nezagađen savremenim tehnologijama. Ujedno svedoči i o prvim susretima sa važnim stvarima koje su za nas postale svakodnevica.
Autor Žerom le Mer i njegova požrtvovana ekipa uspeli su se na kozije staze da bi zabeležili predivne prizore, ali i otkrili vrh sa koga se preciznije vidi svet iz koga su došli.
Čaj ili struja
Film “Poslednja kola hitne u Sofiji” delo je đaka jedne od najboljih britanskih škola dokumentarizma, mladog bugarskog režisera Ilijana Meteva. To britko ostvarenje, majstorski režirano, premijerno je prikazano u Kanu, a u Karlovim Varima osvojilo je nagradu za najbolji dokumentarac. Fokusiran na glavne junake priče - mali tim kola hitne pomoći, film biranim sredstvima minimalističkog filmskog postupaka, postepeno gradi sve širu i širu sliku sveta obojenog tamnim tonovima, ali začinjenog oporim humorom i toplinom.
Poslednja kola hitne u Sofiji
Švedski dokumentarac “Palme” o Ulofu Palmeu, prošlogodišnji bioskopski hit, privukao je broj gledalaca koji se ne pamti od 70-ih. To nije samo zbog toga što je tema od izuzetnog značaja za sve nordijske zemlje, već i zbog toga što se radi o vizuelno atraktivnoj, dinamično komponovanoj, uzbudljivoj i sjajno ispričanoj biografiji jednog od političara koji su obeležili XX vek. Uz to, to je priča o jednoj sjajnoj epohi i o svetu kakvog danas teško možemo i da zamislimo.
Palme
Prodorni zvuci, muzika puna strasti i nekonvencijalni svirač na harmonici, osnovni su sastojci neobičnog finskog muzičkog dokumentarca “Soundbreaker” režisera Kima Koskele, koji je poznat po filmovima i video radovima posvećenim muzici i plesu. Priča je o umetniku i umetnosti i najviše od svega o traganju i pronalaženju “sopstvanog glasa”.
Soundbreaker
Magija jednog od najstarih ljudskih načina putovanja, ovoga puta kroz snežno bele zimske pejzaže, i ujedno velika avantura neobičnog, harizmatičnog para i njihovih mnogobrojnih “sledbenika”, ovekovečene su u vanserijskom švajcarskom dokumentarcu “Zimski nomadi”, u režiji Manuela fon Štirlera. Dobitnik je nagrade EFA za najbolji dokumentarac 2012. godine, zahvaljujući spoju vrhunske režije, kamere, montaže i zvuka. Reč je o velikom modernom dokumentarcu, posvećenom malim ljudima i protagonistima iz davno zaboravljenih vremena, koji čudesno predstavlja vizije iskonskih vremena.
Zimski nomadi
Završnica devetog festivala “7 veličanstvenih” proteći će u znaku zvezdu evropskog dokumentarizma Helene Treštikove i njenog ostvarenja “Privatni svemir”, jedne od najneobičnijih dosad priča o osvajanju svemira.
To je divna i topla hronika jedne obične češke porodice, ispričana kao da se radi o junacima čuvenih filmova Mencla i Formana, a prožeta je studijom vremena i društva kroz prizmu ironičnih lajtmotiva, kao što su televizori i televizija od 60-ih do danas. Film Treštikove predstavlja i zadivljujući dokumentaristički podvig, budući da je život jednog mladog čoveka - od rođenja do njegove 37 godine, obuhvaćen jednim jedinim filmom.
Privatni svemir
Publika festivala “7 veličanstvenih”, kao i prethodnih godina, imaće mogućnost da se posle svake projekcije sretne sa gostima i razgovara sa njima o filmovima.
Mladi filmski autori i studenti filma pozvani su da učestvuju na pratećoj radionici u okviru koje će gostujući autori neposredno govoriti o svom iskustvu u radu na filmovima, o idejama i dokumentarističkim postupcima.
Festival ”7 veličanstvenih” osnovan je 2005. godine kao prvi festival u Srbiji posvećen isključivo bioskopskom dokumentarnom filmu. Osnivači Zoran Popović i Svetlana Popović postavili su cilj da autore filmova na programu dovedu u Beograd i tako omoguće direktan kontakt domaće publike s najvećim imenima savremenog dokumentarnog filma.
Inače, karte kupljene za Malu salu važiće za Veliku salu Sava centra, a mesta nisu numerisana.
Festivalski sajt je www.magnificent7festival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE
(SEEcult.org)