• Search form

10.09.2010 | 13:02

Hoćemo da budemo slobodni kao što su bili naši očevi

Izložba “Hoćemo da budemo slobodni kao što su bili naši očevi” u Međunarodnom grafičkom likovnom centru (MGLC) u Ljubljani, čiji su kustosi Petja Grafenauer i Božidar Zrinski, predstavlja radove 18 slovenačkih umetnika različitih generacija koji odražavaju status vizuelnog u savremenom slikarstvu, odnosno dokazuju da “slika živi”.

Hoćemo da budemo slobodni kao što su bili naši očevi

Izložba “Hoćemo da budemo slobodni kao što su bili naši očevi” u Međunarodnom grafičkom likovnom centru (MGLC) u Ljubljani, čiji su kustosi Petja Grafenauer i Božidar Zrinski, predstavlja radove 18 slovenačkih umetnika različitih generacija koji odražavaju status vizuelnog u savremenom slikarstvu, odnosno dokazuju da “slika živi”.

Na izložbi, koja je otvorena 9. septembra, učestvuju Viktor Bernik, BridA (Tom Kerševan, Sendi Mango, Jurij Pavlica), Jure Cvitan, Ksenija Čerče, Jon Derganc, Mito Gegič, Bojan Gorenec, Boštjan Jurečič Vega, Žiga Kariž, Gorazd Krnc, Polona Maher, Arjan Pregl, Nina Slejko, Miha Štrukelj, Maruša Šuštar, Manja Vadla, Sašo Vrabič i Tanja Vujinović.

Ukazujući da su slikarske izložbe danas retkost, autori istražuju medij slikarstva i načine na koji slika reaguje na širi vizuelni okvir i sadašnji trenutak.

Kako se savremena medijska predstava sveta reflektuje u slikarstvu, kako umetnici odgovaraju na kratkotrajne prizore, televizijske i internet montaže, kako razumeju savremeno medijsko okruženje, njegova značenja, način delovanja i uključenost u socijalnu mikro strukturu, neka su od pitanja na koja pokušava da odgovori izložba u MGLC-u.

Prelom u vizuelnoj umetnosti, kako su naveli autori izložbe, dogodio se 90-ih godina prošlog veka, kada je slikarstvo snažno reagovalo na digitalizaciju slika i kada su “pikselizovane” slike promenile apstraktnu, koja je slovila za paradnog konja moderne. Sredinom 90-ih u Sloveniji se javila generacija umetnika koji su razumeli sliku kao ekran i preuzeli formalni izgled elektronski tehnološki posredovane slike. Na prelazu milenijuma slikarstvo je postalo zanimljivo zbog reakcije na poplavu medijskih slika i istraživanja značenja novih medija, u kojima su se te slike pojavljivale. Danas se postojanje posredovanih slika u slikarstvu uzima za garantovano i više nije dovoljno da slika bude prostor za refleksiju šireg vizuelnog odgovora u današnjem trenutku.

Pitanja slikarske refleksije medijske slike, postavljana 90-ih, danas zanimaju najmlađu generaciju slikara, koja tek napušta studije, a na izložbi u MGLC-u zastupljena je kroz dela Jona Derganca, Mita Gegiča i Maruše Šuštar, pa i Jureta Cvitana.

U radovima Žige Kariža, Arjana Pregla i Viktora Bernika pažnja je usmerena na istoriju umetnosti i velike teme slikarstva. Istraživanju statusa slikarstva u današnjem vremenu pridružuje se opus slikarke mlađe generacije Nine Slejko, a tendencija eksperimentisanja i mogućnosti upotrebe raznolikih slikarskih struktura, veštačkih boja i strukturisanja slike, tipična je za Bojana Gorenca i Boštjana Jurečiča.

Istraživanje novih mogućnosti materijala za slikanje primetno je u radovima Gorazda Krnca (metalne table) i Ksenije Čerče (tkanine). Neke od slika Mihe Štruklja su sastavljene od ready-made objekata (lego kocki) na kojima je sačuvana “pikselasta” površina koja je karakteristična za njegovo slikarstvo od kraja 90-ih.

Zidne slike Saše Vrabiča su sastavljene od reči - između poezije, stripa i slikarstva, dok Manja Vadla slika na recikliranom otpadnom materijalu.

Radovi Polone Maher proističu iz skulptorske prakse, a Tanja Vujinović se predstavlja štampanim kompjuterskim animacijama, a grupa BridA zasniva svoje slikarstvo na vizuelizaciji digitalnih podataka.

Izložbu prati katalog sa tekstovima Zrinskog i Petje Grafenauer, na slovenačkom i engleskom jeziku, a prvo vođenje kroz postavku je 12. septembra.

Izložba je otvorena do 7. novembra.

Sajt MGLC-a je www.mglc-lj.si, a program se nalazi i u

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.