• Search form

11.11.2015 | 12:42

Horizont obrazovanja i kulture

Horizont obrazovanja i kulture

Uloga obrazovanja u razvoju društva i uloga kulture u “učenju za život” tema je tribine koju Bazaart organizuje 12. novembra u Dečjem kulturnom centru Beograda, uz promociju zbornika radova sa nedavne konferencije koja je takođe bila posvećena tim pitanjima koja su ključna za razvoj društva.

U razgovoru o saradnji obrazovanja i kulture učestvovaće prof. dr Ana Pešikan sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, prof. dr Milena Dragićević Šešić sa Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, Dragana Koruga (CIP), Ljubica Belјanski Ristić (CEDEUM), Vesna Danilović (KCB) i drugi, uz moderaciju doc. dr Marine Milivojević Mađarev.

S obzirom da obrazovanje i kultura deluju za sada razdvojeno, biće reči i o mogućnostima stvaranja neophodnih uslova za društveni preobražaj i celovito odrastanje mladih generacija.

Na tribini “Horizont obrazovanja i kulture u Srbiji” biće predstavlјen i zbornik radova sa konferencijeKulturna uloga škole i obrazovna uloga kulture – Drama u obrazovanju”, održane 19. i 20. juna u DKCB-u, kao i Preporuke za podsticanje inovativnih pristupa kulturi u obrazovanju i obrazovanju u kulturi, čija autorka je prof. dr Vesna Đukić (FDU). 

Prema navodima Vesne Đukić, društveni sistem u celini (a unutar njega kulturni i obrazovni sistem posebno) nalazi se pred izborom: ili će menjati svoje strukturne osobenosti i stvarati uslove za razvoj strateškog partnerstva kulture i obrazovanja, ili će škole i ustanove kulture u postojećem socijalnom okruženju nezaposlenosti i siromaštva i dalјe biti nemoćne da aktiviraju potencijale i doprinesu preobražaju društva u celini i kretanju ka društvu znanja, kojem u narednih deset godina teže i Evropa i Srbija.

Zbornik radova sa konferencije o kulturnoj ulozi škole i obrazovnoj ulozi kulture, koji se može preuzeti besplatno sa sajta Bazaarta, počinje pregledom razvoja kreativne drame kao metoda podučavanja i učenja, o čemu piše Milan Mađarev, koji poziva da se ona uvrsti kao predmet u obrazovanje budućih vaspitača, učitelјa i nastavnika. Svetski trendovi ukazuju na sve čvršću saradnju sektora obrazovanja i kulture, a Krisi Tiler sa Goldsmits univerziteta u Londonu ističe potencijale drame u obrazovanju kao jedne od najinkluzivnijih obrazovnih alatki za čiju je upotrebu neophodna jedino mašta. Takođe, govori o transformaciji nastavnika u saradnika svojih đaka, koji zajedno sa njima traga za odgovorima i pomaže im da sebe sagledaju kao pokretače pozitivnih promena – ambasadore svojih zajednica.

Ivan Ivić i Ana Pešikan, članovi tima za izradu strategije obrazovanja, upozoravaju na sektorsku izolaciju obrazovanja i kulture u Srbiji, skreću pažnju na klјučnu ulogu obrazovanja u razvoju društva i predstavlјaju važne karakteristike novih strateških dokumenata u obrazovanju, s naglaskom na neophodnosti ukupnog umetničkog obrazovanja za ostvarenje vaspitne uloge škole.

Vesna Đukić, članica tima za izradu strategije kulture i profesorka na FDU, zaklјučuje da jedini put ka dugoročnom razvoju saradnje obrazovanja i kulture leži u otvaranju obrazovnog sistema prema kulturnom i kulturnog prema obrazovnom i naučnom.

Konferencija Bazaarta, organizovana u okviru projekta “Ostrva”, nije prvi napor da se uspostavi saradnja kulture i obrazovanja, pa je Ljubica Belјanski Ristić podsetila na početke uvođenja drame tokom  modernizacije školstva u Srbiji. Govorila je i o efektima koje drama u obrazovanju ostvaruje, na primeru međunarodnog projekta DICE: Drama unapređuje klјučne kompetencije Lisabonske strategije obrazovanja, sprovedenog i u Srbiji (2008-2011).

Živkica Đorđević iz Pedagoškog društva Srbije sprovela je u okviru projekta “Ostrva” istraživanje o potrebama nastavnika za obrazovanjem i osnaživanjem za primenu drame u obrazovno-vaspitnom radu u školama, koje sumira nivo informisanosti, naklonosti, kao i stručnosti prosvetnih radnika u Srbiji za primenu drame u obrazovanju. Ona ukazuje na srazmerno mali broj ispitanika upoznatih sa konceptom drame u obrazovanju, kao i na odsustvo stručne obuke za njenu primenu na fakultetima i visokim školama gde se obrazuju vaspitači, učitelјi, nastavnici i stručni saradnici.

Programska direktorka Bazaarta i projekta “Ostrva” Sunčica Milosavlјević otvara pitanje kulturnog obrazovanja i govori o intersektorskoj saradnji kao viziji za izgradnju odgovornog sektora kulture, uklјučenog u tokove razvoja društva, kao i za razvoj škole kao autonomne institucije koje ponovo postaje klјučni deo mreže društvene brige za zdravo i perspektivno odrastanje mladih generacija.

Panel diskusije, koje su uredili stručnjaci iz regiona Vlado Krušić i Darko Lukić, bile su posvećene iskustvima i perspektivama intersektorske saradnje, kulturnoj ulozi škole i obrazovnoj ulozi kulture.

Uz tematske članke Milene Dragićević Šešić i Vlade Krušića, zbornik zaokružuje dokument (policy paper) “Analiza situacije i delotvorni predlozi javnim praktičnim politikama u Srbiji: inovativni pristupi kulturi i umetnosti – drama u obrazovanju” autorke Vesne Đukić, koji daje direkcije za dalјe delovanje u cilјu sistemskog povezivanja resora/sektora obrazovanja i kulture u Srbiji.

U plenarnim izlaganjima i panel diskusijama svoje stavove i iskustva izneli su i drugi stručnjaci, istraživači, predstavnici resornih ministarstava, nastavnici, umetnici i menadžeri u kulturi iz zemlјe i inostranstva.

Tribina “Horizont obrazovanja i kulture u Srbiji”, koja počinje u 19 sati, deo je programa Centra za dramsku edukaciju nastavnika LOTREK, čiji je cilј osnaživanje nastavnika za primenu drame u nastavi i vaspitanju.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i