Hrvatski dokumentarci u ratu
Među retrospektivama sedmog ZagrebDoxa je i program hrvatskih dokumentaraca snimljenih u ratu 90-ih, a u okviru nje je 4. marta organizovan i okrugli sto na istu temu.
Među retrospektivama sedmog ZagrebDoxa je i program hrvatskih dokumentaraca snimljenih u ratu 90-ih, a u okviru nje je 4. marta organizovan i okrugli sto na istu temu.
Zašto se borimo? Šta nam se događa? Šta smo doživeli? Kako smo preživeli? Što su radili Nama? Što znamo i mislimo o Njima? Ko su naši junaci, a ko žrtve? - pitanja su koja postavljaju ratni dokumentarci uvek i svuda, a uglavnom su slična. Ne postavljaju se sva u isto vreme, a poneka se izgovore tek naknadno ili posle dugog vremenskog odmaka, naveli su organizatori ZagrebDoxa, dodajući da je 15 godina posle završetka rata u Hrvatskoj možda prekratko vreme da bi se dobili odgovori na sva pitanja.
Retrospektiva “Hrvatski dokumentarac u ratu 1991-1995” pokušava, između ostalog, da pokaže “kako su se prema ratnoj agresiji i stvarnosti oko sebe tokom četiri ratne godine i bez velikog vremenskog odmaka, postavljali hrvatski redatelji i drugi autori ratnih dokumentaraca”.
Među učesnicima okruglog stola najavljeni su Hrvoje Turković, Petar Krelja, Zrinko Ogresta, Ivan Faktor, Juraj Kukoč, Josip Grozdanić, Zdravko Mustać i Nenad Puhovski, a moderatorka je Diana Nenadić, koja je i odabrala filmove za retrospektivu.
Program obuhvata filmove “Osijek” (1991) Ivana Faktora, “Zadar nije za dar” (1991) Vlade Zrnića, Zdravka Mustaća i Duška Brale, “Šest sekundi za život” (1992) Branka Schmidta, “Na sporednom kolosijeku” (1992), “Zoran Šipoš i njegova Jasna” (1992), “Kukuruzni put” (1993) i “Suzanin osmijeh” (1993) Petra Krelje, “Naši dečki” (1992) i “Dvorana” (1993) Nevena Hitreca, “Hotel Sunja” (1992) Ivana Salaja, “Mozart 1991” (1992) Krasa Gančeva, “Blue Helmet” (1992) Jelene Rajković, “Posebni gosti” (1992) Gorana Dukića, “Spaljena zemlja” (1993) Pavla Vranjicana, “Zajednički ručak” (1993) Vinka Brešana, “Doli - krhotine moga djetinjstva” (1992) Zrinka Ogreste, “Necropolis Croatica” (1993) Mladena Lučića i Pavla Vranjicana, “Srednja Bosna, misa zadušnica” (1995) Pere Topića i “Nebo ispod Osijeka” (1995) Zvonimira Jurića, te “Hrvatska suzama ne vjeruje” (1991) Sandre Petričić, “Slika rata” (1992) Edija Mudronje i “Svjedok” (1994) Branka Lentića.
ZagrebDox predstavlja do 6. marta više od 150 svetskih i domaćih dokumentaraca, uz brojne goste, a prvi put je organizovan pod visokim pokroviteljstvom predsednika Hrvatske Ive Josipovića.
Sedmo izdanje ZagrebDoxa, najvećeg međunarodnog festivala dokumentarnog filma u regionu, održava se u Movieplexu u Centru Kaptol, a pored međunarodne i regionalne konkurencije, te programa “Kontroverzni Dox” i “Stanje stvari”, obuhvata još niz standardnih programa, kao i retrospektive.
Organizator festivala ZagrebDox je produkcijska kuća FACTUM.
Sajt ZagrebDoxa je www.zagrebdox.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE
*Foto: “Nebo ispod Osijeka” (Zvonimir Jurić)
(SEEcult.org)