• Search form

25.11.2015 | 19:22

I jeste, i nije Tanjug

I jeste, i nije Tanjug

Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) i predsednik Skupštine opštine Zaječar Saša Mirković, osnivač preduzeća Telegram, registrovao je novi medij “Tanjug info”, u želji da, kako je naveo, sačuva tradiciju “najvećeg srpskog brenda u oblasti informisanja”, ali uz napomenu da novi medij nema nikakve veze sa ugašenom državnom novinskom agencijom Tanjug.

“Odlukom da registrujemo Tanjug info, sačuvali smo tradiciju najvećeg srpskog brenda u oblasti informisanja. Tanjug kao novinska agencija je bio institucija i lider u regionu, koji je zvanično prestao sa radom dana 5. novembra ove godine, kada je to objavljeno u Službenom glasniku”, izjavio je Mirković za Moja TV, čiji je osnivač.

"Shvatajući značaj tradicije na kojoj počivaju temelji budućnosti, odlučili smo da ovaj brend sačuvamo zbog nas i budućih generacija”, dodao je Mirković, navodeći da je Telegram nedavno preuzeo i “Sport”, najstariji sportski list u Srbiji koji postoji već 70 godina, pa je postao, kako je rekao, čuvar “tradicije srpskih medija”.

“Nismo mi krivi što smo se setili pre drugih. U Agenciji za privredne registre, Telegram doo Beograd upisan je kao osnivač medija Tanjug info. Ja se bavim šou biznisom i medijima, tako da ovo nema nikakve veze sa politikom. Tanjug info će biti prepoznat kao novi lider u regionu vrlo brzo”, rekao je Mirković.

Urednik novoosnovanog “Tanjuga info” Boris Vuković rekao je za Udruženje novinara Srbije da taj medij “nema nikakve veze sa Novinskom agencijom Tanjug”.

“Nemamo veze sa novinskom agencijom. U okviru našeg preduzeća osnovali smo medij Tanjug info u kom će mladi novinari učiti novinarski posao i raditi. Pratimo šta se dešava sa Novinskom agencijom Tanjug i želja nam je bila da se sačuva ime ovog brenda i da mladi ne zaborave da je nekada postojala velika novinska agencija”, rekao je Vuković, dodajući da im u APR-u “niko nije rekao da ime nacionalne agencije ne smeju da koriste u svom nazivu”.

“Predali smo zahtev za registraciju i nismo imali problema zbog imena”, rekao je Vuković.

U Registru medija “Tanjug info” upisano je kao “dnevne i periodične novine”, a logotip te kuće podseća na Tanjugov.

Mirković je izjavio “Blicu” da će “Tanjug info” biti portal na kojem će raditi novinari koji već rade u “Sportu”, a biće posla i za druge, pa i za nekadašnje novinare Tanjuga.

Mirković je negirao da je “Tanjug info” spasonosno rešenje za Tanjug o kojem se spekulisalo u javnosti nakon gašenja te kuće i najave premijera Aleksandra Vučića da će biti uložen napor da se nađe rešenje da Tanjug oživi u novoj formi.

Mirković je rekao da nije imao nameru da kupi Tanjug, čija je poslednja cena bila oko 350.000 evra.

Mirković je pravnik, ali je karijeru izgradio kao muzički producent i menadžer. Između ostalog, bio je šef pobedničkog tima Marije Šerifović 2007. godine na “Evrosongu”.

U julu 2013. godine izabran je za predsednika Skupštine Grada Zaječara, a prethodno je bio više od godinu dana pomoćnik ministra za saobraćaj. Takođe, poslanik je SNS-a u Skupštini Srbije.

Novinska agencija Tanjug prestala je da postoji nakon 72 godine odlukom Vlade Srbije od 5. novembra, na osnovu Zakona o informisanju i medijima, a posle dva neuspešna kruga privatizacije. Tanjug ipak i dalje radi, ali je veliki broj zaposlenih u međuvremenu otpušten.

Prema navodima rukovodstva Tanjuga, koje smatra da je postojala višegodišnja kampanja protiv te agencije, te da i dalje traje, odluka Vlade Srbije o prestanku rada sprovodi se postupno, a kada se isplate sve naknade zaposlenima i imovina preda Republičkoj direkciji, Tanjug bi i formalno trebalo da bude izbrisan iz evidencije APR-a. Ostaje da se vidi da li će nakon toga biti uslova da se formira privatna agencija.

Deo zaposlenih u Tanjugu, kojima su ukinuti radni nalozi, apelovao je na vladu i Ministarstvo kulture i informisanja da zaustave samovolјu direktorke Branke Đukić, optužujući je da krši zakon i prava zaposlenih u sprovođenju vladine odluke nakon gašenja te medijske kuće. Sada već bivši radnici Tanjuga postavili su pitanje na osnovu koje i čije odluke direktorka Tanjuga formira novu agenciju u jeku gašenja Tanjuga i kako zaposleni sa opremom i pod krovom Tanjuga mogu da rade za neku novu, neregistrovanu firmu?

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r