I lutke o kulturnoj politici
Lutkarska predstava 'Odkamena priča' Ljubice Ostojić, u režiji Dubravke Zrnčić Kulenović, premijerno će biti izvedena 16. decembra na sceni Sarajevskog ratnog teatra (SARTR), a priča je o staroj legendi o ljudskoj pohlepi, želji čoveka da bude slavan i sebi najpreči, bez obzira na posledice i bez svesti da će mu to što izabere i presuditi.
Ta predstava Studija lutkarstva Sarajevo, realizovana u koprodukciji sa SARTR-om, nastala je kao svojevrsni odgovor na činjenicu da u BiH ne postoji jedinstvena strategija razvoja kulture, a time ni jedinstven odnos prema kulturno-istorijskim vrednostima.
Autori su zato krenuli u potragu za istorijskom istinom srednjovekovlja, koristeći se izučavanjem stećaka, kao fragmentima i dokumentima kulturne baštine, te naučnim radovima i studijama o bogumilima, kao i sakupljanjem starih narodnih verovanja i legendi.
Reč je o predstavi nezavisne teatarske trupe Studio lutkarstva Sarajevo koja tokom 2012. godine obeležava 15-godišnjicu, a nema stalno zaposlenih, niti prostor za rad.
Sva tehnička oprema (rasveta, tonska oprema, kombi vozilo) nabavljena je isključivo iz vlastitih prihoda.
Za sve aktivnosti, za kontinuitet u radu (programi edukacije i produkcija) u 2012. godini, Studio lutkarstva nije podržan niti od jednog nivoa vlasti, a nije dobio ni finansijsku podršku od resornog ministarstva.
U predstavi “Odkamena priča” igraju: Sonja Goronja (Vidarica, Vila i Narod), Adnan Kreso (Momak, Gorčin i Narod), te Jasminka Požek-Božuta (Devojka, Kosara, Vila, Zlatorog).
Autorka predstave Ljubica Ostojić, dramaturškinja i profesorka na Akademiji scenskih umetnosti u Sarajevu, dobitnica je ovogodišnjeg Zlatnog lovorovog venca - najvišeg priznanja sarajevskog festivala MESS koje se dodeljuje za doprinos umetnosti teatra.
Likovna rešenja i izradu lutaka njene predstave u produkciji Studija lutkarstva potpisuju Danijela Madacky i Adisa Vatreš, koja je sa Naidom Begovićosmislila i likovna rešenja, izradu scenografije i kostima i dizajn. Umetnički saradnik za tehnologiju i animaciju lutaka je Muhamed Nametak. Muziku za predstavu uradio je Nedim Zlatar, scenski pokret je delo Branka Bankovića.
Predstava “Odkamena priča” namenjena je deci uzrasta od trećeg do sedmog razreda osnovne škole, a prva repriza na sceni SARTR-a je 17. decembra.
Studio lutkarstva Sarajevo je, uprkos odsustvu podrške nadležnih, tokom jubilarne godine učestvovao na niz festivala u regionu - 10. međunarodnom festivalu “Zvezdarište” u Beogradu (predstavom Mali princ), na Sarajevskoj zimi, 14. međunarodnom festivalu “Zlatna iskra” u Kragujevcu, Baščaršijskim noćima u Sarajevu, 20. Susretima lutkarskih pozorišta/kazališta BiH u Bugojnu (Djevojčica sa šibicama), te na 13. međunarodnom festivalu Lut fest u Istočnom Sarajevu (Patuljak nam priča).
Takođe, bio je na brojnim gostovanjima širom Bosne i Hercegovine (Potoci, Gračanica, Goražde, Foča, Donji Vakuf, Bugojno, Gornji Vakuf, Zavidovići, Prnjavor, Stolac, Brestovsko, Vlasenica, Istočno Sarajevo, Gradačac i Laktaši), kao i u regionu (Slavonski Brod, Vinkovci, Beograd i Kragujevac).
Studio lutkarstava je sa svojim predstavama obišao i gotovo sve škole i vrtiće Kantona Sarajevo, okupivši oko 20.000 dece.
Ukupno je ostvario 106 izvođenja predstava, i to: “Hranjiva priča” (12), “Mali princ” (9), “Patuljak nam priča” (26) i “Djevojčica sa šibicama” (59).
Predstave Studija lutkarstva su u proteklom periodu osvajale i brojne nagrade: “Djevojčica sa šibicama” proglašena je najboljom predstavom i osvojila nagrade za scenario, režiju, likovna rešenja i glumu na 20. Susretima lutkarskih pozorišta/kazališta BiH; “Patuljak nam priča” proglašen je najboljom predstavom odlukom Dečjeg žirija, te nagrađen za muziku i glumu na 13. Lut festu, a “Mali princ” je dobio nagradu za najbolju režiju na 10. “Zvezdarištu”.
(SEEcult.org)