Ida Ćirić - Ilustracije, u MPU
Izložba “Ida Ćirić - Ilustracije”, koja će biti otvorena 12. februara u Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu, organizovana je 30 godina posle njene samostalne izložbe u tom muzeju, a priređena nešto više od godinu dana nakon njene smrti, predstavlja pregled stvaralaštva na polju ilustracija knjiga za decu i nekih radova primenjene umetnosti. Autor izložbe je sin Ide Ćirić, Rastko Ćirić, koji je uz pomoć ostalih članova porodice sakupio radove i napravio biografiju o majci.
Izložba “Ida Ćirić - Ilustracije”, koja će biti otvorena 12. februara u Muzeju primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu, organizovana je 30 godina posle njene samostalne izložbe u tom muzeju, a priređena nešto više od godinu dana nakon njene smrti, predstavlja pregled stvaralaštva na polju ilustracija knjiga za decu i nekih radova primenjene umetnosti.
Autor izložbe je sin Ide Ćirić, Rastko Ćirić, koji je uz pomoć ostalih članova porodice sakupio radove i napravio biografiju o majci.
Na predlog Saveta Salona MPU, u okviru kojeg je izložba organizovana, deo postavke posvećen je i radu porodice Ćirić, koja je jedan od retkih slučajeva gde se kvalitetan i značajan doprinos srpskoj istoriji primenjene umetnosti prenosi na više generacija ilustratora i dizajnera.
Idin muž, Miloš Ćirić (1931-1999), jedan je od umetnika i profesora koji su postavili temelje posleratne grafičke komunikacije u Srbiji, a sinovi Rastko i Vukan značajno su doprineli razvoju primenjene umetnosti u poslednjih tridesetak godina. I njihove ćerke Iva, Manja i Mina nastavljaju istim putem.
Ida Ćirić ilustrovala je 52 knjige, a izložba predstavlja veći deo njenih originalnih ilustracija.
Prema navodima istoričarke umetnosti Vesne Lakićević Pavićević u katalogu izložbe, ilustracije Ide Ćirić namenjene su, pre svega, deci i omladini.
“One nisu slučajno objavljene na stranicama Radovićevog ‘Poletarca’ (1973-1975) ili Erićevih knjiga ‘Čitanka godišnjih doba’ (1979). Žanrovski svrstane u ilustracije za mlade, one raspolažu imaginativnim i inovativnim svojstvima kreativne inteligencije”, navela je Vesna Lakićević Pavićević u studijskom tekstu.
Navodeći i da se često postavljaju pitanja šta je to kreativna inteligencija i koji ilustratori je poseduju, ona je istakla da je na prvom mestu maštovitost - suštinski deo kreativne inteligencije koja joj pomaže da vizualizuje nove ideje. U tom smislu percepcija, važan aspekt kreativnosti podrazumeva kako autor vidi i reaguje na nove informacije, a Ida Ćirić je pokazala da su slikarstvo i grafika bili njeno “polje znanja”, pomoću kojeg je i postigla cilj - izražavanje sopstvene vizije i doživljaja sveta.
Ida Ćirić svojevremeno je, u razgovoru sa Arankom Farago, navela da ju je druženje sa sinovima Rastkom i Vukanom, sa kojima je iznova doživljavala sve ono što ih je veselilo ili rastuživalo, pobudilo da se isključivo bavi ilustracijama za decu.
“Želja mi je da što jednostavnije prikažem zbivanja i da pored teksta u dečjim knjigama one razvesele ili pouče, da deci ukažem na radosne doživljaje iz njihovog života, da razotkrijem jedan lep i veseo svet koji ih okružuje”, govorila je Ida Ćirić.
Izložbu “Ida Ćirić - ilustracije”, čiji je kustos Slobodan Jovanović, svečano će otvoriti prof. Aleksandar Ajzinberg, a biće je moguće obići do 10. marta.
Sajt MPU je www.mpu.rs