• Search form

11.08.2020 | 13:48

Ilustrovani vodič kroz korupciju za početnike

Ilustrovani vodič kroz korupciju za početnike

Muzej korupcije, jedinstveni umetnički projekat Zemunskog malog umetničkog centra (ZMUC), predstavio je svoj “Ilustrovani vodič kroz korupciju za početnike” izložbom u selu Babe kod Beograda, koja je zbog pandemije virusa korona otvorena u formi onlajn striminga, a obuhvata izbor litografija iz te publikacije, posvećene manje vidljivim koruptivnim pojavama.

Zamišljen kao svojevrsni brevijar za “opušteno razmišljanje o korupciji”, Ilustrovani vodič kroz korupciju za početnike je i prvi katalog Muzeja korupcije, participativnog umetničkog projekta koji ZMUC realizuje od 2016. godine u različitim formatima i geografskim, kulturnim i političkim kontekstima.

“Vodič” sadrži tekstove i ilustracije koji problematizuju korupciju ličnosti, kulture, jezika, vremena, podataka i institucija kao civilizacijskih tekovina, kao manje vidljive oblike korupcije, odnosno one koji se ne percipiraju kao sistemska ili politička, tj. kao zloupotreba javnih ovlašćenja.

Korupcija kulture tako je opisana kao namerno pogrešna interpretacija kulturnog narativa zarad promocije ličnih ili grupnih interesa, praksa različitih zloupotreba, a na štetu drugih. Takvo koruptivno ponašanje uključuje ksenofobiju, elitizam, organizacione manipulacije, nasilje nad drugim kulturama, dok njeno razumevanje veoma zavisi od poimanja vremena i prostora u posebnom vremenskom okviru i društveno-ekonomskom kontekstu.

Publikacija ilustruje neke od koruptivnih mehanizama koji utiču na različite sisteme koje smo kao ljudsko društvo stvorili, mimo njegovog ekonomskog ili, s njim povezanog, zakonskog okvira. Sve što je deo nekog sistema ili čini sam sistem podložno je korupciji. Postavlja se stoga pitanje postoji li korupcija koja nije amoralna, korupcija koja ima viši cilj?

Uz ilustracije i tekstove,  “Ilustrovani vodič kroz korupciju za početnike” sadrži i Bukvar korupcije, zasnovan na odgovorima koje je oko sto učesnika radionica u Kijevu, Beogradu, Odesi, Budvi, Galaciju, Sarajevu i Kejptaunu, koji potiču iz petnaestak evropskih zemalja i Južne Afrike, dalo na pitanje koja ih ključna reč asocira na korupciju. Spisak nije konačan i, kako je rečeno na otvaranju izložbe “Vodiča”, biće dopunjavan novim rečima kako se Muzej korupcije bude razvijao.

Doprinos “Vodiču” dali su i nezavisni istraživači Dana Raluka Baturoiu iz Rumunije i Uroš Đurović iz Srbije, politikolozi koji su analizirali rezultate pretrage na Guglu nakon ukucavanja reči corruption in Romania/ Serbia/ Ukraine. Rezultati njihovog istraživanja objavljeni su u kraćoj formi na engleskom jeziku na sajtu Muzeja korupcije, a biće objavljeni i integralno, kao i u prevodu na srpski jezik.

Forma vodiča pozajmljena je od južnoafričkog umetnika Antona Kanemejera, autora grafičke novele “Alphabet of Democracy” (Jacana Media PTY, 2010) i “Rečnika korupcije” (ANEM, 2014), koji su potpisali prof. dr Čedomir Čupić i Zlatko Minić.

Prezentacija “Ilustrovanog vodiča kroz korupciju” i otvaranje izložbe u galeriji “Krov nad glavom” u ARC “Dve Babe” bila je prilika i za premijernu projekciju dokumentarnog filma o Muzeju korupcije, u režiji i montaži Marije Aranđelović. Film se naslanja na intervjue rađene u Sarajevu, Beogradu i prilikom predstavljanja tog projekta u Johanesburgu i Kejptaunu, čiji učesnici kritički polaze od situacije u lokalnoj sredini koja se može čitati i kao metafora za širi geopolitički kontekst.

Sagovornici u filmu su novinarka i aktivistkinja Kristina Ljevak, pisac i kolumnista Ahmed Burić i umetnica Kasja Jerlagić iz Sarajeva, te sociolog Zoran Gavrilović, saradnik u Birou za društvena istraživanja BIRODI iz Beograda, autor “Alfabeta demokratije” Anton Kanemejer, profesor na Univerzitetu u Stelembošu i strip autor, kao i novinar i profesor engleskog jezika Keviš Četi i profesorka filozofije na Univerzitetu u Kejptaunu Gabrijel Džejms Til.

Film je moguće pogledati i na YouTube kanalu ZMUC-a, koji tokom jula i avgusta organizuje u ARC “Dve Babe“ i umetničku rezidenciju Caw(w)orking, namenjenu malim grupama umetnika, u skladu sa epidemiološkim merama za suzbijanje širenja virusa korona. Uz podršku Fondacije za otvoreno društvo u Srbiji, obezbeđen je materijal za izradu crteža, grafika i kolaborativnih skulptura – Kuka za spas planete od udara asteroida i Gordijev čvor.

“Ilustrovani vodič kroz korupciju za početnike” štampan je kao litografija u tiražu od 50 primeraka, dok ga je u digitalnom izdanju moguće preuzeti sa sajta Muzeja korupcije.

Projekat Muzeja korupcije finansira 2019/2020. godine Fondacija za otvoreno društvo u Srbiji, u saradnji sa partnerima Tandem Ukrajina i Centrom za umetnički aktivizam (Art Action Academy) iz SAD.

*Foto: ZMUC 

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r