• Search form

07.08.2012 | 22:08

Imigranti u metropolama

Imigranti u metropolama

Različiti fenomeni imigrantskog života u metropolama, kao što su jezičke, kulturne i socijalne barijere, neprohodnost granica, masovni konzumerizam i gubitak individualnosti zbog ogromnog pritiska potrošačkog društva, predstavljeni su na fotografijama i video radovima Boža Vasića, koje beogradska publika ima priliku da vidi od 10. avgusta do 5. septembra u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda.

Vasićev najnoviji projekat “Izmeštanje - dnevnik imigranta” čine dve serije fotografija: “Berlinski imigranstki dnevnik” i “Ilegalni imigranti Njujorka”, kao i video radovi “Ilegalni imigranti Njujorka” i “Izgubljen na Velikom bazaru”.

Projekat je nastao tokom Vasićevog boravka u umetničkim kolonijama u Berlinu 2010. i Njujorku 2012. godine.

Inspirisan multikulturalnim gradovima kao što su Toronto, Njujork i Berlin, Vasić koristi grad kao eksperimentalnu laboratoriju, a istovremeno i kao metaforu za istraživanje ljudske egzistencije.

Vasićeve fotografije, video radovi i intervencije u gradskom pejzažu nude komentare i podstiču na razmišljanje o brojnim temama, među kojima su i mogućnost (a često i nemogućnost) da promenimo tok istorije; neuspeh modernizma kao nosioca socijalnih i političkih promena; nedostatak ljudskih prava, te frustracije i raspadanje utopija 20. veka; pitanja imigracije, neprohodnosti granica, jezičkih barijera, masovnog konzumerizma i gubitka individualnosti zbog ogromnog pritiska potrošačkog društva.

Prema navodima Saše Janjića u uvodnom tekstu kataloga, Vasić fotografijama i video radovima, intervenišući u tim medijima i stvarajući vrstu digitalnih kolaža, dočarava kako je to biti ilegalni imigrant. Uprkos ozbiljnosti teme i surove društvene stvarnosti kojom se bavi, Vasić ne zapada u patetiku već koristi određenu dozu humora, neku vrstu ležernog pogleda na životnu stvarnost imigranata kako bi približio publici apsurde s kojim se suočavaju imigranti i razne trivijalnosti kroz koje su prinuđeni da prolaze.

Vasić se, kako je naveo Janjić, svesno stavlja u poziciju imigranta i raznim performativnim radnjama gradi kompaktan narativ. Na samim fotografijama imigranti nemaju identitete, što zbog sredine koja ih ne priznaje i svodi na simbole, ambleme zemalja iz kojih dolaze, što zbog nemogućnosti da ispolje svoju individualnost koja odudara od same sredine u kojoj se nalaze. Oni se zato pojavljuju samo noću kada nema mnogo ljudi, kada je manja šansa da im se neko obrati. Njihovo okruženje je često ruinirano i devastirano ili izmešteno u doba dana kada je “normalan svet” negde drugde. Oni poput aveti tumaraju megapolisima prekrivenih lica. Jedini način da se utope u okruženje često je odbacivanje identiteta i preuzimanje novog identiteta koji se gradi kroz velike prepoznatljive brendove.

Vasić rekreira inovativnu tehniku prelazaka granica, prilagođavanja i sakrivanja u gradu, naveo je Janjić, dodajući da Vasić pokazuje i da neke ideje socijaldarvinizma, koje su davno potisnute iz oficijelnog javnog govora jer nisu saglasne sa normama nove političke korektnosti, zapravo nisu zamrle.

Upravo na primeru imgirantskih populacija se vidi da se ispod površne humanosti i saosećanja kriju ksenofobija i kriptofašizam savremenih društava, konstatovao je Janjić.

“Uprkos činjenici da razne imigrantske populacije, kao što su to recimo Turci u Berlinu, Kinezi u San Francisku ili Jevreji u Njujorku, stvaraju prepoznatljive identitete gradova u kojima žive, na nivou raznih biopolitika (M. Fuko) ekonomska moć je ta koja upravlja politikom i instrumentalizuje život i sve segmente društva”, naveo je Janjić.

Božo (Boja) Vasić završio je studije filmske režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a živi i radi u Torontu kao video umetnik, reditelj i fotograf.

Vasić je bio jedan od saradnika kultne emisije “Petkom u 22” autorke Dunje Blažević.

Njegovi umetnički radovi izlagani su na bijenalima, u galerijama i muzejima na Kubi, u Portugalu, Albaniji, Velikoj Britaniji, SAD, Kanadi, Nemačkoj, Srbiji, a dokumentarni filmovi i video radovi prikazivani su na festivalima u Kopenhagenu, Amsterdamu, Karlovim Varima, Čikagu, Denveru, Torontu, Njujorku i Dalasu.

Vasić je osvojio nekoliko internacionalnih nagrada za filmove - Kris statuetu na internacionalnom filmskom i video festivalu u Kolumbusu, bronzanu medalju na internacionalnom filmskom i medija festivalu u Njujorku, kao i zlatnu medalju na HeSCA medijskom festivalu u Dalasu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r