• Search form

11.07.2015 | 01:36

Ipak akcija inicijative #sedamhiljada

Ipak akcija inicijative #sedamhiljada

Organizatori akcije #sedamhiljada, podržani od nekoliko stotina građana, odali su 10. jula počast srebreničkim žrtvama ispred Skupštine Srbije u Beogradu, okruženi jakim policijskim snagama koje su ih razdvajale od grupe pripadnika desničarskih organizacija.

Veče uoči zabranjenih skupova ispred Skupštine Srbije, gde je trebalo da bude održana i akcija #sedamhiljada, paljenje sveća podsetilo je na 90-te, kada su mirovni aktivisti činili isto povodom rata u kojem Srbija nije zvanično učestvovala.

I protivnici obeležavanja 20 godina zločina u Srebrenici, čiji su skupovi takođe zabranjeni, okupili su se u Pionirskom parku, a od aktivista koji su palili sveće na papire sa brojevima učesnika akcije #sedamhiljada, razdvajala ih je policija.

Pripadnici “Srpskog sabora Zavetine” nosili su veliki transparent na kojem je pisalo: “Srbi su žrtve genocida” i “Stop lying about Srebrenica”. Pojedini učesnici desničarskog skupa nosili su i zastave sa likom lidera radikala Vojislava Šešelja.

Građane je na odavanje pošte žrtvama Srebrenice u 23:07 pozvao novinar Dušan Mašić, jedan od organizatora akcije #sedamhiljada, koja je trebalo da bude održana 11. jula u 11:07 ispred Skupštine Srbije. Građani koji su se prijavili za učešće u toj akciji trebalo je da legnu na kolovoz i na trenutak postanu samo jedan u nizu brojeva koji označavaju izgubljene živote u Srebrenici.

Akcija #sedamhiljada, kao i ostali skupovi, zabranjena je uz obrazloženje Ministarstva unutrašnjih poslova da predstavljaju rizik od izbijanja nemira i ugrožavanja bezbednosti, ne samo onih koji bi bili prisutni, već i drugih građana.

Za 11. jul su, osim akcije #sedamhiljada, bili zakazani na istom prostoru i skupovi pokreta Zavetnici, Dveri, Udruženja porodica kidnapovanih i ubijenih od 1998. do 2000. i građanina Nikole Aleksića.

Organizatori akcije #sedamhiljada saopstili su, povodom zabrane, da su državne institucije “onemogućile da se u Beogradu oda počast žrtvama srebreničkog genocida”.

“Ovim potezom država je poslala jasnu poruku da proces suočavanja sa nasleđem ratne prošlosti u Srbiji ne postoji i da u javnosti nema prostora u okviru kojeg može da se govori o masovnim kršenjima ljudskih prava na prostoru bivše Jugoslavije. Skup su zabranile institucije iste one države koja je 2007. godine presudom Međunarodnog suda pravde proglašena krivom zato što nije uradila ništa kako bi genocid u Srebrenici sprečila”, ocenila je Inicijativa za ljudska prava, jedan od organizatora akcije #sedamhiljada. Zabranom okupljanja ispred Skupštine obesmišljeno je, kako je ocenjeno, i prisustvo premijera Aleksandra Vučića komemoraciji u Potočarima.

“Njegov odlazak u Srebrenicu gubi na značaju činjenicom da su institucije države, čiji je on premijer, zabranile građanima i građankama da u javnom prostoru odaju počast stradalima u jedinom genocidu na tlu Evrope nakon Drugog svetskog rata”, ocenila je Inicijativa za ljudska prava, jedan od organizatora akcije #sedamhiljada koju je podržalo oko 40 nevladinih organizacija.

Uporedo sa akcijom paljenja sveća i kontra-protestom, nastavio se i svojevrsni rat na društvenim mrežama, koji se zahuktao proteklih dana, kada je postalo izgledno da će policija, slično kao u slučaju Parade ponosa proteklih godina u Beogradu, zabraniti sva najavljena okupljanja.

Budući da je akcija #sedamhiljada i inicirana preko društvenih mreža, Dušan Mašić pozvao je sve da u vreme zabranjenog odavanja počasti srebreničkim žrtvama postave na svoje profile znak te akcije, koji je osmislio, inače, grafički dizajner Mirko Ilić.

*Foto: YUCOM/Twitter

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.