Istraživački duh, uprkos kiši
Noć istraživača okupila je 26. septembra u Srbiji brojnu radoznalu publiku različitih generacija, uprkos lošem vremenu, a održana je uporedo sa programom u još oko 300 gradova širom Evrope.
Naučno putovanje kroz vreme, druženje sa naučnicima van laboratorija, zaljubljivanje u nauku i rasplamsavanje naučnih strasti, obeležili su septembarsko veče u desetak gradova - Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Jagodini, Ćupriji, Svilajncu…
Beograđani su uživali u “Velikoj naučnoj avanturi” pete Noći istraživača, koja je brojne posetioce provela kroz svet dinosaura i slepih miševa, upoznala ih sa različitim naučnim čudima i otkrila detektivske i istraživačke trikove. Najmlađi su u RK “Nama” imali priliku da se zaljube u biologiju i robotiku, uz pomoć matematike tražili su svog dvojnika i propitivali naučnike o svemu i svačemu u “Sastancima na brzaka”.
Manifestaciju je posetio i ministar prosvete Srbije Srđan Verbić.
RK Nama
Novo, zabavnije lice naučnika daleko od laboratorija i terenskih istraživanja, otkrili su posetioci Francuskog instituta, a najsmeliji su im izašli na dvoboj u igranju drevnih društvenih igara. Budući naučnici pokazali su zavidne istraživačke veštine u “Lovu na blago”, uspešno savladavši sve postavljene zadatke i osvojivši vredne nagrade.
Ovogodišnja Noć istraživača biće zapamćena i po albumu “Odlepi na nauku”, prvom te vrste sa sličicama srpskih naučnika, koji je obeležio veče u Beogradu, Nišu, Kragujevcu...
Album je postao hit posebno među posetiocima u Nišu, gde su se, prema navodima organizatora, na svakom ćošku razmenjivale sličice i otkrivale nove zanimljivosti o velikanima srpske nauke. Među Nišlijama je pažnju privukla i izložba posvećena Mariji Kiri, kao i nagradni kvizovi, a najmlađi posetioci zabavljali su se pravljenjem mozaika sa malo starijim drugarima iz Gimnazije “Svetozar Marković”.
Ministar prosvete Srbije Srđan Verbić
Veliki broj posetilaca, uprkos prohladnom vremenu, obeležio je i Noć istraživača u Pomoravlju, gde se je manifestacija održana prvi put.
Publika u Jagodini učestvovala je u brojnim naučnim eksperimentima, a posetioci u Ćurpiji pokazali su najveće interesovanje za hemijske igrarije, rado su učili kako da izoluju DNK i ponesu sa sobom uspomenu sa Noći istraživača i “Lova na blago”. Najmlađi stanovnici Svilajnca uživali su u pravljenju ljigavaca učeći tako nova naučna pravila, forme i teoreme.
Prvi put Noć istraživača održana je i u Kragujevcu, gde su posetioci imali priliku da izađu na sastanak sa pedesetak istraživača na nekoliko gradskih lokacija. Najviše je ipak bilo osnovaca koji su se prethodnih dana u školama družili sa naučnicima i istraživačima, a potom došli na Noć istraživača da prošire znanje i upuste se u nove naučne izazove. Njihovu pažnju najviše su zaokupili robotika, fizika i hemija, sa neizbežnim naučnim eksperimentima.
Koordinatori pete Noći istraživača su Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Univerziteta u Beogradu i Festival nauke Beograd a partneri, Institut za biološka istraživanja “Siniša Stanković”, Fakultet za fizičku hemiju Univerziteta u Beogradu, Matematički fakultet Univerziteta u Beogradu, Institut “Mihajlo Pupin”, Elektronski fakultet Univerziteta u Nišu i Univerzitet u Kragujevcu.
Noć istraživača je prvi evropski projekat koji je realizovan u okviru programa “Horizont 2020” koji predstavlja najveći program Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, u potprogramu Marija Sklodovska Kiri.
(SEEcult.org)