• Search form

07.04.2015 | 21:02

Izbori, vlasništvo, moć

Izbori, vlasništvo, moć

Austrijski filmski umetnik Oliver Resler (Ressler), poznat po aktivističkom angažmanu, predstavlja na Medijskoj fasadi Muzeja savremene umetnosti u Zagrebu tri rada sa provokativnim porukama: “Izbori su prevara”, “Vlasništvo je krađa” i “Blokiraj ili uspori moć”. Prve dve poruke odavno su deo istorije, ali su i danas aktuelne.

Slogan “Izbori su prevara” (Elections are a con) nastao je u maju 1968. u Parizu, a čini se da je ponovo dobio posebnu važnost u ovim vremenima stalne ekonomske krize, u kojoj sistem predstavničke demokratije postaje sve manje i manje osetljiv na interese biračkog tela, pa je pre svega usmeren na interese banaka, korporacija i bogatih. Izbori tako postaju besmisleni ritual, jer samoprozvane političke i ekonomske elite donose stvarne odluke daleko od javnih rasprava.

Slogan “Vlasništvo je krađa” (Property is theft) potiče iz knjige francuskog anarhiste Pjera Žozefa Prudona (Pierr Joseph Proudhon) iz 1840. godine, u kojoj tvrdi da se nekorišćeno zemljište ne može smatra nekretninom, jer se pravo na zemlju može posedovati samo ako se koristi. Smatrao je i da se radom zemlja stiče kao legitimni vid imovine. Resler ukazuje da je današnja “akumulacija razvlašćivanjem” oblik prisvajanja koji ne uključuje najpre stvaranje bogatstva, nego prisvajanje postojećeg - najčešće od siromašnih ili od javnog sektora. Prudonov slogan postaje tako savršen za ponovnu upotrebu u kontekstu globalnog kapitalizma.

Resler trećim sloganom “Blokiraj ili uspori moć” (Blok or slow power) poziva građane da se aktiviraju i uključe u društvene pokrete koji pokušavaju da zaustave antidemokratske težnje usmerene protiv života ljudi.

Reslerov rad na Medijskoj fasadi, kako je naveo MSU, na prvi pogled se čini kao da ne koristi sve mogućnosti tri velika LED ekrana na zapadnoj fasadi zgrade. Premda se Medijska fasada obično koristi za tehnički složenije projekte, Reslerov trokanalni site specific rad negira prirodu medija, jer predstavlja tri statična teksta na tri dela fasade.

Reslerovi radovi biće deo Medijske fasade od 9. do 17. aprila, a umetnik će 10. aprila prisustvovati projekciji svoja tri filma u dvorani Gorgona. Reč je o recentnim kratkim filmovima “The Visible and the Invisible” (2014), “Leave It in the Ground” (2013) i “The Right of Passage” (2013, sa Zanny Begg).

     The Right of Passage

Nakon projekcije biće održan razgovor sa Reslerom, u kojem će učestvovati i umetnica i aktivistkinja Selma Banic, kustoskinja Branka Benčić i filmski autor Goran Dević, te Leila Topić, autorka programa i moderatorka diskusije.

      The Visible and the Invisible

Oliver Resler, rođen 1970, poznat je po instalacijama i intervencijama u javnom prostoru kojima istražuje neuralgične tačke globalizovanog društva, poput anomalija u ekonomiji, demokratiji ili globalnim klimatskim promenama. Takođe, istražuje modele društvenih alternativa postojećem poretku.

Izuzetno je izlagački aktivan, pa je u 2014. godini imao samostalne izložbe u Shedhalle u Cirihu i Lentos muzeju u Lincu, a nedavno je otvorena i njegova samostalna izložba u berlinskom NBK-u.

U MSU gostuje u saradnji sa Austrijskim kulturnim forumom.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r