• Search form

12.02.2012 | 20:27

Izložbe povodom Dana državnosti Srbije

Izložbe povodom Dana državnosti Srbije

Dan državnosti Srbije, koji se ove godine praznuje gotovo cele sledeće nedelje - zbog vanredne situacije usled snežnih padavina - biće obeležen nizom izložbi u više gradova, počev od postavke “Srbija kroz vekove”, koja je otvorena 12. februara u Narodnom muzeju u Kragujevcu.

Sablja Sinan paše, Srbija kroz vekove

Pod pokroviteljstvom Vlade Srbije, Vojni muzej priredio je tri izložbe posvećene obeležavanju Dana državnosti Srbije, odnosno nacionalnog praznika Sretenje.

Državni sekretar Ministarstva odbrane Igor Jovičić otvoriće 13. februara u Narodnom muzeju u Čačku izložbu “Srpske zastave iz balkanskih ratova i Prvog svetskog rata”.

Izložba predstavlja više od 50 pukovskih zastava Srpske vojske iz perioda između 1912. i 1918. godine, kao i nekoliko dobrovoljačkih barjaka.

Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković otvoriće izložbu “Odlikovanja Kneževine i Kraljevine Srbije” 13. februara u galeriji Narodnog muzeja u Nišu.

Izložba obuhvata više od stotinu eksponata - ordena, medalja, spomenica, povelja i diploma, koji svedoče o nastanku i razvoju tih osobenih znakova javnog nagrađivanja, a autorka postavke je Dušanka Maričić, viša kustoskinja Vojnog muzeja.

Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Ljubiša Diković otvoriće 13. februara izložbu “Velike puške velikog kalibra” u galeriji Vojnog muzeja u Beogradu.

Program obeležavanja Dana državnosti počeo je izložbom “Srbija kroz vekove" Muzeja istorije Jugoslavije, koju je u kragujevačkom Narodnom muzeju otvorio ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić.

Portret Stevana Sinđelića, Srbija kroz vekove

Ljajić je istakao da ta izložba predstavlja rezultat truda stručnjaka koji deo kulturnog blaga požrtvovano i profesionalno čuvaju.

Prema njegovim rečima, i vlada je posvećena punom očuvanju najboljih tradicija naroda i države u oblasti kulture, prosvete, umetnosti i nauke.

Ljajić je istakao i da reprezentativne postavke, koje će biti otvorene i u Novom Sadu, Beogradu, Vranju, Nišu i Čačku, nisu samo izložbe, već izuzetno retka prilika da se vide kulturna dobra koja simbolizuju državu i njenu bogatu prošlost.

Izložba “Srbija kroz vekove - (ne)očekivane priče iz istorije Srbije”, čiji su kustosi Veselinka Kastratović, Momo Cvijović i Ana Panić, podseća na činjenice iz istorije Srbije, omogućava posetiocima da saznaju interesantne podatke iz prošlosti i pronađu istorijske teme u različitim oblastima života.

Posthumne marke kralja Aleksandra, Srbija kroz vekove

Postavka donosi samo neke od mogućih priča koje nose izloženi eksponati MIJ: priče o brodu kojim je poslednji turski komandant otišao iz Srbije, o srpskim zlatnicima, o sablji Sinan paše, o borbi za priznavanje narodnog jezika, o vojnim strategijama srpskih vojvoda, o stvaranju nacionalnog knjižnog fonda, o ratnom novcu kraljevine Srbije, o dvorskoj jahti dinastije Karađorđevića, o posthumnim markama kralja Aleksandra “sa greškom” (album izdat nakon kraljevog ubistva, 17. 10. 1934. godine).

Izložba će biti otvorena do 12. marta, a njenu realizaciju je omogućilo Ministarstvo rada i socijalne politike i podržalo Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva.

Ministar kulture Predrag Marković otvoriće 14. februara u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu i izložbu “Za ljubav otadžbine. Patriotizam u srpskoj kulturi XVIII veka” autora Vladimira Simića kojom se vizuelizuju fenomeni patrije i patriotizma, njihovo mesto u srpskoj kulturi i umetnosti XVIII veka, objašnjavaju značenja, ali i transformacije koje su ta dva pojma doživela u shvatanjima ljudi doba baroka i prosvetiteljstva.

Patriotizam je, kako je navedeno, bio jedna od ključnih ideja koja je uobličavala novovekovnu, ali i savremenu političku kulturu, što se odražavalo i na umetnost i na vizuelnu kulturu tog vremena. Iako se najlakše mogu prepoznati u interpretaciji umetničkih dela, patriotske ideje su iskazivane i u elitnoj i u popularnoj kulturi, u činovima pojedinaca i zajednice, u literarnoj produkciji (brošurama, pamfletima) ili kroz likovne narudžbine.
Na izložbi, podeljenoj u nekoliko segmenata (Dinastički patriotizam, Prosvetiteljski patriotizam i reformske ideje, Verski patriotizam i Politički pejzaž - patriotski prostor), kroz umetnički materijal (oko 100 izloženih dela) biće prezentovane osnovne ideje iz korpusa patriotske misli XVIII veka.

Raznovrstan umetnički materijal (slike, grafike, medalje, minijature, digitalni printovi), pored dela iz Galerije Matice srpske, najvećim delom čine pozajmice iz Narodnog muzeja u Beogradu, Muzeja grada Beograda, Vojnog muzeja u Beogradu, Muzeja Srpske pravoslavne crkve u Beogradu, Patrijaršijskog dvora u Sremskim Karlovcima, Muzeja eparhije budimske u Sentandreji, Muzeja Vojvodine, Gradskog muzeja u Somboru i iz privatnog vlasništva.

Osim izložbe, čija je kustoskinja Snežana Mišić, Galerija Matice srpske objavljuje i naučnu studiju Vladimira Simića “Za ljubav otadžbine: patriote i patriotizmi u srpskoj kulturi XVIII veka u Habzburškoj monarhiji”.

Izložba će biti otvorena do 17. marta, a obuhvata i stručna tumačenja, predavanja i promociju knjige.

Na otvaranju će, osim ministra Markovića, govoriti i upravnica Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević i prof. dr Miroslav Timotijević, predsednik Upravnog odbora Galerije Matice srpske.

*U PRILOGU - širi tekst o izložbi “Srbija kroz vekove"

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav