• Search form

15.06.2011 | 20:32

Izmeštanje Srbije

Srbija se predstavlja na 12. Praškom kvadrijenalu scenskog dizajna i prostora (PQ) projektom “Izmeštanje”, koji je u nacionalnom paviljonu, dok na izložbi “Raskršće: Između intimnosti i spektakla” odvojeno učestvuju Jožef Nađ i Dejan Kaluđerović.

Na takmičarskoj izložbi nacionalnih paviljona 12. PQ-a, od 16. do 26. juna, učestvuje rekordan broj zemalja - 62, a srpski paviljon predstavlja se projektom “Izmeštanje” (Displacement) nacionalnog selektora i kustosa Dorijana Kolundžije i koselektora programa Ane Adamović i Milice Pekić.

Izmeštanje Srbije

Srbija se predstavlja na 12. Praškom kvadrijenalu scenskog dizajna i prostora (PQ) projektom “Izmeštanje”, koji je u nacionalnom paviljonu, dok na izložbi “Raskršće: Između intimnosti i spektakla” odvojeno učestvuju Jožef Nađ i Dejan Kaluđerović.

Na takmičarskoj izložbi nacionalnih paviljona 12. PQ-a, od 16. do 26. juna, učestvuje rekordan broj zemalja - 62, a srpski paviljon predstavlja se projektom “Izmeštanje” (Displacement) nacionalnog selektora i kustosa Dorijana Kolundžije i koselektora programa Ane Adamović i Milice Pekić.

Umetnici koji će biti predstavljeni u okviru projekta “Izmeštanje” su Dalija Aćin, Siniša Ilić i Bojan Đorđev, Igor Štanglicki, Ana Sofrenović, Dragan Mileusnić i Željko Srdanović, te Manja Ristić.

Osnovna ideja je da se izgradi nova platforma koja će u svojoj strukturi inkorporirati uslove savremenih komunikacija koji su uticali na oblikovanje scene i kao takva istraživati odnos novih tehnologija i savremene umetničke produkcije.

Usled specifičnih političkih uslova u Srbiji poslednjih decenija, izolovanosti i nedostatka kulturnih strategija i inicijativa, savremena umetnosti se pojavljuje u fragmentima, van institucionalnih okvira, van geografskih granica i u različitim formama i umetničkim disciplinama. Projektom “Izmeštanje” naglašavaju se višemedijski saradnički karakter i nove mogućnosti u izvođačkim umetnostima.

Projekat definiše saradnja individualnih umetnika koji kombinuju vizuelne umetnosti, pozorište, tekst, performans, i nove tehnologije.

U svojoj osnovi, platforma predstavlja 3-D hologramsku instalaciju za internet izvođenje uživo.

Izgrađena u formi male teatarske scene, u sebi kombinuje sredstva internet komunikacije sa digitalnim-virtuelnim prostorom i omogućava umetnicima sa različitih geografskih lokacija da timski kreiraju živo izvođenje sa udaljenih mesta koje će fizički prisutna publika moći direktno da doživi na izložbi.

U poslednjih nekoliko godina nastalo je nekoliko projekata specifično za internet prostor, koristeći prednosti novih životnih uslova i pretvarajući ih u materijal umetničkog dela. Platforma će se fokusirati na takvu produkciju, ujedno analizirajući kompleksna pitanja ličnog doživljaja, fizičkog prisustva, izmeštanja u prostoru, publike, privatnog nasuprot javnom prostoru, digitalnog nasuprot fizičkog prostora i prisustva.

Karakteristika tog programa je i da su svi radovi namenski kreirani za PQ. Iako su snimljeni, odigravaju se u integralnoj verziji, u realnom vremenu, a kompletna dokumentacija koja prati proces nastajanja tih dela tokom izložbe biće dostupna publici.

Time se postiže multifunkcionalnost platforme kao eksperimentalnog prostora u okviru koga je moguće uživo izvesti performans bez fizičkog prisustva umetnika na sceni, kao istaživačke laboratorije koja prikuplja podatke o procesu nastajanja ovakvih dela, te kao arhive i dokumentaciono-edukativnog centra u okviru koga je moguće istraživati i dalje.

Platforma je zamišljena kao stabilna struktura, sa produkcijskim kapacitetom i namenski će biti postavljena prvu put u okviru PQ, a planira se postavka i u Beogradu.

Kolundžija je izrazio uverenje da će program kreiran za PQ, te stečena iskustva, prikupljena dokumentacija i arhivirani radovi, otvoriti nove mogućnosti za buduće produkcije, kao i za internacionalnu i interdisciplinarnu saradnju na polju savremene umetnosti i performansa.

Srpski paviljon će 17. juna svečano otvoriti državna sekretarka u Ministarstvu kulture, informisanja i infromacionog društva Snežana Stojanović Plavšić.

Organizacija zadužena za prezentaciju Srbije na Praškom kvadrijenalu je S.Cen - OISTAT centar Srbija, dok je produkcija poverena Kiosku - platformi za savremenu umetnost iz Beograda.

Pokrovitelji Nacionalnog paviljona su: Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije, Opština Stari grad, JP “Srbijagas”, Aerodrom Nikola Tesla Beograd, Comtrade, Integral tehnik i Kulturni centar Beograda, a partner projekta je Telenor.

Kustos u ime Srbije u okviru selekcije “Arhitektura” na 12. PQ je Mia David, a u programu “Scenofest” Igor Oršolić.

U saradnji Kioska, PQ i Regionalnog kreativnog ateljea “Jožef Nađ” iz Kanjiže, na izložbi “Raskršće: Između intimnosti i spektakla” učestvuje i proslavljeni Jožef Nađ - performansom “Bez naziva”. Kiosk je za taj projekta dobio podršku programa “Kultura 2007-2013” Evropske unije, a u okviru njega je prošle godine u Beogradu održan simpozijum “Proširena scenografija 2 - O umetnicima/autorima”, čija je zvezda bila Rozali Goldberg (RoseLee), njujorška istoričarka umetnosti, teoretičarka performansa, osnivačica i direktorka Performe.

Nađov rad, koreografija za dvoje, nastao je u saradnji sa Anne-Sophie Lancelin, a inspirisan je intimnošću - između ljudi, muškarca i žene, čoveka i njegovih korena, njegovog drveća, vode, njegovih ljudi… Ta osećanja biće podeljena sa publikom posredstvom Nađove koreografije, crteža i pokretnih slika, kao i u direktnom kontaktu.

Nađov performans trajaće između četiri i osam sati, a odigrava se u jednoj od 30 “kutija” na PQ, izložbenih prostora namenjenih učesnicima izložbe “Raskršće”, koji će se predstaviti na različitim lokacijama. Nađova kutija je napravljena u Kanjiži, koja je i centar umetnikove inspiracije, a potom je prebačena u Prag, kao koreografska laboratorija i studio za vizuelnu umetnost i performans kreiran specifično za taj prostor.

Osim proslavljenog Nađa, koji živi i radi u Francuskoj, na izložbi “Raskršće” učestvuje iz Srbije i Dejan Kaluđerović iz Srbije, koji živi i radi u Austriji.

Kaluđerović predstavlja svoj poznati rad “Europoly”, instalaciju originalno nastalu 2004. godine, a inspirisanu popularnom društvenom igropm “Monopol” i posvećenu problemu imigracije unutar Evropske unije.

Predstavljajući različite aspekte EU, učesnik Kaluđerovićeve igre može da osvoji pobedom pasoš “Europoly” ako uspešno savlada sve, na realnim iskustvima zasnovane, birokratske procedure koje su potrebne za dobijanje državljanstva neke zemlje-članice EU.

Srbija je na prošlom PQ, održanom 2007. godine, prvi put nastupila kao samostalna država - programom “Teatar - politika - grad” prema koncepciji Radivoja Dinulovića. Autor nacionalne postavke bio je slikar i grafičar Branko Pavić, redovni profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu.

Drugi segment bila je postavka studentskih radova, a treći segment bila je postavka pozorišne arhitekture i tehnologije, koja predstavlja Beograd kao “grad pozornicu” i “grad scena”.

Sajt Praškog kvadrijenala je www.pq.cz, a projekta “Ukrštanje” www.intersection.cz

Vesna Milosavljević (SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav