Izopačeni u SARTR-u
Modul Memorije, kulturološki program internacionalnog festivala MESS u Sarajevu, završava se 9. i 10. maja gostovanjem beogradske predstave “Izopačeni” o progonu homoseksualaca.
Taj komad Martina Šermana, u režiji Andreja Nosova, biće igran na sceni Sarajevskog ratnog teatra, a nastao je u produkciji Heartefakt fonda i Bitef teatra, uz podršku fondacije braće Rokfeler i MOTT fondacije.
Šerman je napisao komad “Izopačeni” krajem 70-ih godina 20. veka, posvetivši pažnju položaju i progonu homoseksualaca u Berlinu za vreme Drugog svetskog rata.
Priča o stradanju homoseksualaca u nacističkim logorima 30-ih godina 20. veka transponovana je u priču o životu u “modernom logoru”, odnosno, njihovom položaju u Srbiji danas, maltretiranjima i problemima sa kojima su suočeni, nemogućnosti slobodnog života i zatvaranju u četiri zida.
Predstava je premijerno izvedena 30. oktobra 2012. u Bitef teatru, a okuplja glumce iz Beograda i Sarajeva, kao i plesače Bitef Dance Company, u pokušaju da se temi drame priđe na aktuelan način, analizirajući kontekst u kojem žive manjine u savremenoj Srbiji.
U predstavi igraju Radovan Vujović, Boris Ler, Branko Cvejić, Alban Ukaj, Miloš Isailović, Strahinja Lacković i Draško Adžić.
Dramaturgiju potpisuju Filip Vujošević i Vuk Bošković. Kompozitor je Draško Adžić, a scenografkinja Mia David.
Modul Memorije tradicionalno je počeo 6. aprila, nastavljajući misiju očuvanja sećanja na opsadu Sarajeva, ali i razvijanja saosećanja, empatije i ljudskosti kroz umetničko delovanje.
I ovogodišnji Modul Memorije bio je multimedijalnog karaktera, obuhvatajuci izložbe, teatarske predstave i dokumentarne filmove, a otvoren jeizložbom Milomira Kovačevića Strašnog “(I) oni si branili ovaj (svoj) grad” u Umetničkoj galeriji BiH.
Modul Memorije tradicionalno počinje 6. aprila, na dan sa trostrukim istorijskim značajem za Sarajevo, a završava se 9. maja, na Dan pobede nad fašizmom, odnosno na Dan Evrope.
Prema recima umetničkog direktora Modula Memorije i direktor SARTR-a Nihada Kreševljakovića, taj program je i ove godine dokazao da je važan za generacije koje odrastaju posle svih konflikata kako bi im na kreativan način približio ono što se događalo i razvio kod njih saosećanje, a istoriju sačuvao od zaborava.
(SEEcult.org)