• Search form

30.03.2024 | 18:22

Izraelske Najvažnije stvari na 21. BFI

Izraelske Najvažnije stvari na 21. BFI

Predstava "Najvažnije stvari" izraelskog koreografa Mihaela Getmana, koju će izvesti igrač Arijel Želbart 31. marta u Bitef teatru na 21. Beogradskom festivalu igre, sastoji se od tri dela, a svaki oličava drugačije minimalističko čitanje ljudskog iskustva u svetu - u rasponu od fizičkih i emocionalnih dimenzija do lingvističkih, vizuelnih i poetskih aspekata.

„Komad je nastajao postepeno. U vreme korone kreirao sam kratki, desetominutni rad za festivalsku video platformu. Posle pandemije razvijao sam komad i imao sreću da nađem divnog igrača. Interesantno je da se u konačnoj verziji onaj deo od kojeg sam počeo odigrava na kraju predstave“, rekao je Getman 30. marta na konferenciji za novinare BFI.

Premijera je bila 2022. godine u Italiji, na Hangart festivalu u Pezaru. U međuvremenu, kako je dodao, došlo je do rata, posle užasne tragedije od 7. oktobra 2023. Kontekst se promenio, pa je komad, nažalost, dobio novo značenje ili novo viđenje.

„Reč je o tome da su se promenili filteri ili prizma kroz koje gledamo na život i svet. Sada nas neki zvuk podseti na sirenu za uzbunu ili prasak bombe. Sve deluje tragičnije“, rekao je Getman.

Istražujući odnos telesnih akcija, kognitivnih odgovora, posebnog i apstraktnog, Getman u prvi plan stavlja ljudsku sposobnost delovanja na tekuća iskustva i zahteve kroz niz fizičkih uzbuđenja i emocija. Delovi komada „Najvažnije stvari” polaze od jednostavne premise: jedno telo – jedna tačka u prostoru, jedno telo – jedan udarac, jedno telo – jedna reč.

„U radu me inspirišu ljudi, život, iskustva – sopstvena i tuđa. Volim da pronađem neku malu stvar i da učinim da ona naraste, a onda opet nađem neku malu stvar i pustim da se u njoj izgubim. Pa ponovo, to su slojevi i slojevi, dinamično smenjivanje reda i haosa. U predstavi i u životu“, rekao je Getman.

Kako je ispričao, igrač Arijel Želbart potiče iz religiozne porodice ortodoksnih Jevreja, vrlo je talentovan, odlikuju ga duhovnost, ozbiljnost i ljudska skromnost. Igrao je u različitim kompanijama i kada ga je Getman video u jednoj predstavi, odmah je znao da je on pravi izbor za njegov komad.

Getman je dodao da je premijera u Italiji bila u jednoj maloj crkvi i da im je drago što u Beogradu igraju u Bitef teatru, u zdanju koje je sagrađeno kao crkva.

Pomenuo je i svoj nadimak Miša. „Moja baka je iz Sankt Petersburga. Ona je ta koja je, dok sam kao mali igrao po kući, rekla mojoj majci – vodi ga u baletsku školu“, dodao je.

Igračko obrazovanje započeo je pri Bat Dor školi igre, koju je vodila Dženet Ordman. Magistrirao je na britanskom Univerzitetu Hadersfild, a zatim radio u Kompaniji Batševa. Nekoliko godina proveo je u Nemačkoj, u trupi Pretty Ugly Tanz Amande Miler i u Pozorištu Sarbrikena koje vodi Margarit Donlon.

Tokom boravka u Beogradu održaće master klas u Nacionalnoj fondaciji za igru .

Direktorka BFI Aja Jung podsetila je da je taj festival uvek imao izraelske predstave na programu.

„BFI je od izraelske igre napravio brend kod naše publike. Ova godina je posebna, zbog rata. Hrabrost je programirati izraelsku predstavu i izraelske umetnike na bilo kom festivalu u Evropi. Drago nam je da mi ovu godinu, kao ni godinu korone, nismo preskočili. Ono jedino što imamo to je igra i to je naš način da se borimo i pošaljemo poruku“, rekla je Aja Jung.

Ambasador Izraela Jahel Vilan izrazio je u video poruci sreću i zahvalnost zbog učešću na BFI, ističući da ovogodišnje gostovanje posvećuju sećanju na žrtve muzičkog festivala Nova na kojem su 7. oktobra prošle godine 364 mlada Izraelca i strana državljanina, uz muziku slavili ljubav, život i slobodu, ali su ih "teroristi Hamasa ubili".

Opisujući "Najvažnije stvari" kao „očaravajući komad koji zadire u ljudsko iskustvo“, ambasador je izjavio da „koreografija koja je nastala pre masakra 7. oktobra danas dobija novo značenje, kao svojevrsno istraživanje na koji način opstaju kultura i umetnost nakon tragedija“.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r