Izraelski filmovi u DKC-u
Festival Dani izraelskog filma prikazaće od 14. do 17. septembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda sedam nagrađivanih ostvarenja iz protekle tri godine koji, uz potpise poznatih reditelja, donose dobru muziku, smeh, porodične drame, socijalne i političke narative, dirljive intimne priče...
Za otvaranje te tradicionalne manifestacije, koju organizuje Ambasada Izraela u saradnji sa KCB-om, odabran je dugometražni dokumentarac “Upoznajte princezu Šo” (2015) o ženi iz Nju Orleansa na čije akapela video-klipove nailazi poznati izraelski umetnik Kutiman i od nje pravi Jutjub zvezdu.
Samanta Montgomeri (38) živi sama u jednoj od najsurovijih četvrti Nju Orleansa. Danju radi kao negovateljica, a noću postaje princeza Šo koja izvodi senzualne numere u slabo posećenim klubovima i kači kućne, akapela video-klipove na Jutjub za mali broj pratilaca. Na njene snimke nailazi Kutiman (Ofir Kutiel), izraelski muzičar koji živi u kibucu izvan Tel Aviva i miksuje snimke sa Jutjuba stvarajući nove numere. Princeza nema predstavu da ju je Kutiman pronašao.
Reditelj i scenarista Ido Haar dobio je Ofir nagradu za najbolji dokumentarni film, koju dodeljuje Izraelska filmska akademija, kao i nagrade na festivalima u Velikoj Britanji i Italiji.
Narednih večeri na programu će biti po dva filma, a svi imaju srpski i engleski titl.
Porodična i društvena drama “Iza planina i brda”, prema scenariju i u režiji Erana Kolirina (koji se proslavio debitantskim filmom “Poseta orkestra”), snimljena je u koprodukciji Izraela, Nemačke i Belgije.
Prema sinopsisu, David napušta vojsku nakon 27 godina službe. Konačno se vraća porodici, pokušavajući da počne nov život i da uđe u svet biznisa. Međutim, ta odluka celu porodicu polako uvlači u mrežu mračnih sila koje vladaju životom u Izraelu.
Za lik Rine u tom filmu glumica Shiree Nadav-Naor osvojila je nagradu Haggiag za najbolju žensku ulogu na Filmskom festivalu u Jerusalimu 2016. godine, kada je isto priznanje za najbolju mušku ulogu pripalo Morisu Koenu, glavnom glumcu filma “Otac”, prema scenariju i u režiji Menija Yaisha.
Ta drama u izraelsko-francuskoj koprodukciji prati Ovadia Rahmima koji radi kao obezbeđenje u noćnim klubovima Tel Aviva i važi za najjačeg i najsurovijeg. On i njegova žena Rahel duže od pet godina pokušavaju da dobiju dete. Kriminalac Šalom mu nudi posao uterivača dugova, uz veliku zaradu, što je prilika da skupi novac za skupo privatno lečenje za suprugu. U trenutku kada Rahel ostaje u drugom stanju, Ovadia rešava da prestane da radi za Šaloma, ali on ga želi za najvažniji zadatak, za misiju zbog koje treba da izneveri najbolje priijatelje. Sada je došao trenutak da plati cenu toga što je postao otac.
Film “Vatrene ptice” kombinuje komediju i dramu, u režiji Amira Volfa, koji potpisuje i scenario sa Orlijem Robenštajnom Katkepom.
Policija pronalazi telo 80-godišnjeg čoveka sa tri ubodne rane na grudima i brojem istetoviranim na podlaktci. Amnon, detektiv i druga generacija preživelih Holokausta, nerado prihvata slučaj, pokušavajući da ga što pre reši. I pored svojih godina žrtva Amikam je i dalje bio atraktivnog izgleda, a udovice koje detektiv nalazi na osnovu čitulja nisu odolevale njegovom šarmu. Dok se kroz film prepliću prošlost i sadašnjost, svedoci smo borbe pojedinaca koji pokušavaju da postanu deo društva koje ih je odbacilo.
Iz ekipe tog filma glumica Dvora Kedar dobila je nagradu Izraelske filmske akademije za najbolju žensku sporednu ulogu.
Koprodukcija Izraela, Nemačke i SAD, “Raskršće 48” najavljeno je kao akcioni film zasnovan na istinitom događaju.
Reditelj je Udi Aloni, a scenarisati Oren Moverman (nominovan za Oskara za film “The Messenger”, 2009.) i Tamer Nafar, koji i igra glavnu ulogu.
Uprkos izraelsko-palestinskom konfliktu, mladi Palestinac, reper Karem i njegova devojka, pevačica Manar se bore, vole i stavraju muziku u svom getu ogrezlom u kriminalu i osvajaju hip-hop klupsku scenu Tel Aviva.
Uz nagradu Izraelske filmske akademije za najbolju muziku i zvuk, ovaj film je osvojio nagrada publike u programu Panorama u Berlinu, kao i priznanja na festivalima Tribeka i Vudstok.
Reditelj i scenarista Nadav Lapid predstavlja se filmom “Vaspitačica” u izraelsko-francuskoj koprodukciji.
Vaspitačica u vrtiću prepoznaje kod petogodišnjeg dečaka čudesan dar za poeziju. Očarana i inspirisana dečakom, ona odlučuje da, uprkos svemu, zaštiti njegov talenat.
Lapid je dobio nagradu za najbolju režiju na Međunarodnom festivalu nezavisnih filmova u Buenos Airesu, a film su nagradili Forum izraelskih kritičara, kao i festivali u Sevilji i Tajpehu.
Poslednji film na programu je “Ispod ćutnje”, za koji režiju, produkciju i scenario zajedno potpisuju Erez Mizrahi i Sahar Shavit.
Godina je 1973, i šest godina od povratka iz Šestodnevnog rata, gde je doživeo traumu, Menaše shvata da više nikada neće biti osoba koja je bio pre. Nije u stanju da komunicira sa okolinom, a dane provodi u dugim vožnjama u svom crvenom kamionu. Porodica koju je osnovao se raspada usled nedostatka komunikacije sa suprugom Dafnom i malim sinom Šlomijem. U vreme kada posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) još uvek nije preoznat kao dijagnoza, Dafna se trudi da obezbedi pomoć od vojske kako bi sačuvala poslednje znake zdravog razuma svog supruga. Za to vreme desetogodišnji Šlomi pokušava da shvati šta se dogodilio sa njegovim ocem. Po izbijanju Jomkipurskog rata, Menašea ponovo šalju na front, a mala porodica se potpuno raspada.
Ova drama je dobila nagrade za najbolji film na festivalima u Somervilu i Sidneju, a Adva Bola koja igra Dafne proglašena je za najbolju glumicu na festivalu u Šangaju ove godine.
Prodaja ulaznica za Dane izraelskog filma po ceni od 300 dinara već je počela na blagajni Dvorane KCB-a.
Program sa satnicom nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)