• Search form

08.11.2015 | 15:07

Izvinjenja i upozorenja

Izvinjenja i upozorenja

Dnevni list Kurir i, s druge strane, TV Pink i Informer, nastavili su tokom vikenda javno međusobno optuživanje, a u raspravu se uključio i ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac koji je poručio medijima da nisu važniji od zakona i odbacio tvrdnje o cenzuri i pritiscima.

Vlasnik Adria media grupe Aleksandar Rodić objavio je preko svog lista Kurir otvoreno pismo javnosti povodom optužbi Pinka i Informera na njegov račun u vezi sa navodnim pokušajima rušenja vlade i nastojanjem da preuzime Politiku. Pink je odgovorio vanrednim programom u kojem je izneo nove optužbe na račun Kurira, ali i bivše vlasti demokrata.

Rodić je naveo u "izvinjenju Srbiji" da su mediji u Srbiji neslobodni i da je i “sam učestvovao u projektu ulepšavanja stvarnosti”, kao i “80 odsto drugih vlasnika medija”, uključujući Željka Mitrovića (Pink) i Dragana Vučićevića (Informer). "Sve je počelo time da smo svi zajedno direktno učestvovali u radu izbornog štaba Aleksandra Vučića. Ubeđivali se i nekad i verovali da je to dobro za našu zemlju", naveo je Rodić, tvrdeći i da je proteklih godina trpeo pritisak i da je ucenjivan da izostavi svaku ozbiljniju kritiku na račun vlade i premijera. Ti pritisci, kako je naveo, uvek su bili u formi ekonomskog slabljenja njegove kompanije i pretnji progonom. "Otvoreno kažem da sam pristao na to, kao i na cenzuru, iz koje je, logično, nastala autocenzura", naveo je Rodić i pozvao kolege da se oslobode straha, jer samo tako mogu biti novinari.

I vlasnik Pinka Željko Mitrović se izvinio javnosti, i to zbog toga što, kako je naveo, nije na vreme upozorio na to kakav je Rodić, koga je opisao kao čoveka koji se "bavi reketiranjem i kriminalom, sa političkim ambicijama, koje, očigledno neko finansira”.

Pink je emitovao u vanrednom programu "Rušenje Vučića" i razgovor urednika Informera i voditelja te televizije Dragana J. Vučićevića sa vlasnikom Farmakoma Miroslavom Bogićevićem koji je naveo da je vlasniku Kurira i njegovom saradniku Dušanu Bjelopetroviću dao 2012. godine milion evra da bi ušao u posao sa VAC-om u vezi sa kupovinom Politike. Bogićević je naveo da je to bio "klasičan reket", a za to su, kako je dodao, znali bivši predsednik Srbije Boris Tadić, njegov šef kabineta Miodrag Rakić i funkcioner DS Dušan Petrović, koji su ga i zamolili da plati Rodiću jer nisu imali novac za kupovinu udela u Politici.

U raspravu na uzavreloj medijskoj sceni uključio se i ministar Tasovac koji se složio sa Rodićem samo u oceni da istina počinje tamo gde prestaje strah, a naveo je da njegov strah od medija prestaje slučajevima Tanjuga i Kurira.

“Prvi su, poslednjih dana, postali, preko noći, kičma srpskog novinarstva, temelј i okosnica nacionalnog identiteta i državnog suvereniteta, najsjaniji od svih sjajnih dragulјa domaćeg žurnalizma, a drugi, opet preko noći, najveća žrtva cenzure, autocenzure i pritisaka na medije. Prve sam, kako vidim iz ostalih medija, lično ugasio, a druge sam, kao ministar informisanja u ovoj zemlјi, izgleda izložio progonu i cenzuri, u toj meri, da su, na kraju, morali da napišu otvoreno pismo, čitavoj Srbiji. A sve je počelo time, što su i jedni i drugi saznali istinu. Tanjug – da niko neće da ga kupi. Kurir – da postoje izvesne, zakonske, prepreke da on kupi Politiku”, naveo je Tasovac.

Navodeći da se ni vlada, ni on, ni premijer, nisu mešali ni u kupovinu Tanjuga, ni u nekupovinu Politike, Tasovac je naveo da se vlada u oba slučaja pozivala na striktno poštovanje zakona.

“U slučaju Tanjuga, traženo je da se, u roku od 15 meseci, od onog dana kada je, u skladu sa usvojenom medijskom strategijom, izglasan set medijskih zakona, pripremi za privatizaciju, nađe kupca, ili prijavi za podelu besplatnih akcija zaposlenima. Pošto ništa od toga nisu uradili, gospoda iz Tanjuga su odlučili da se proglase za žrtve, i da svoju odgovornost prebace na vladu.

Pošto su dragulј i kičma, ko god neće da im pomogne, a pre svega vlada, pristaje, u startu, da bude proglašen za onoga ko lomi novinarske kičme i gasi medije. A to što takav dragulј niko na ovom svetu nije hteo da kupi, to što su neodgovorni prema sebi i zaposlenima, to što nisu sposobni da postoje bez državnih, to jest para poreskih obveznika – nema veze. Kao što nikakve veze nema to što svaki zakon treba da se odnosi na sve i da važi za sve. Za njih – nije potrebno. Proglasili su se previše važnim da bi bilo šta za njih važilo. Pa i zakon”, naveo je Tasovac i dodao da se Tanjugu u tome pridružio i Kurir “zato što, u ovoj niti u bilo kojoj drugoj zemlјi, nije dovolјno da objaviš da si vlasnik Politike, da bi to i bio”.

Navodeći zakonske pretpostavke koje je potrebno ispuniti da bi neko postao vlasnik medija, Tasovac je pritiske koje pominje Rodić prebacio u vreme bivše vlasti Demokratske stranke.

“Da počnem od Kurira. Nјegov osnivač je uhapšen i poslat u zatvor. Usvojen je medijski zakon po kojem i za sve ostalo što neko piše, takođe može da sledi zatvor. Predstavnici vladajuće stranke su dobili svoje kancelarije u Kuriru i dnevno ga uređuju. Kurir je nateran da, za tuđe pare, istupi kao kupac raznih medija, a sve za vladajuću stranku. Užasno, zar ne? Jedino što se nije dogodilo ni danas, ni juče, ni u poslednje tri godine. Dogodilo se, zaista, tamo 2008, 2009 i 2010. godine, u vreme vladavine Demokratske stranke, u vreme nekih drugih ministara kulture i informisanja, ali, sve to, nije bilo dovolјno da strah prestane i da se pojavi pismo kojim se Kurir izvinjava Srbiji i govori – Dosta!”, naveo je Tasovac.

Navodeći da mu je drago zbog toga što se ljudi u Kuriru u to vreme nisu osećali dovolјno važni, Tasovac je dodao da mu je drago i što se CINS prijavio na konkurs Ministarstva kulture i informisanja za projektno finansiranje i zatražio od države više od dva miliona dinara da piše o državi. “Odlučiće komisija, ali, bar za početak, ova vlada je to omogućila”, naveo je Tasovac, dodajući i da je vlada “strašnog Aleksandra Vučića, njegove autokratije, cenzure i progona, i njegovog nevidlјivog ministra informisanja” omogućila usvajanje seta medijskih zakona “na koje niko u Evropi nije stavio ni jednu promedbu, i omogućila da država izađe iz medija, i da institucije konačno dobiju šansu da se konstituišu i da rade po pravilima koja vaże za sve, to jest da svi mediji imaju jednake startne pozicije, a ne da neko bude važniji a neko manje važan”.

“I nekako, u to doba najveće cenzure, autocenzure i gašenja medija – mediji imaju veći prostor i slobodu da pišu o čemu god hoće i kako god hoće, i pri tom su, institucionalno, zaštićeni više od bilo kog političara, pa i samog premijera”, naveo je Tasovac i dodao da set zakona o informisanju predviđa pravo novinara na objavlјivanje tvrdnji i iznošenje stavova i mislјenja, da zbog toga ne može da im prestane radni odnos, da im se smanji ugovorena zarada, niti mogu da zbog istinite tvrdnje, stava, na bilo koji način budu diskriminisani.

“Imaju pravo da odbiju nalog urednika, da se ne potpišu ispod izmenjenog ili naručenog teksta. Mogu slobodno da osnivaju udruženja, i ta udruženja mogu da se udružuju zbog nastupanja pred sudom. Definisan je i, po prvi put, javni interes u oblasti javnog informisanja koji kaze da je istinito, nepristrasno, pravovremeno i potpuno informisanje svih građana, upravo taj javni interes. Sve to su, tokom ove vlade, dobili mediji”, naveo je Tasovac.

Tasovac je naglasio da su mediji pritom dobili i “odgovornost za to šta rade i kako rade”, a ocenio je da im se to “ni najmanje ne sviđa”.

“Zato, kada ne mogu da nađu kupca, ili organizuju naplatu pretplate, kukaju na vladu. Kada se posvađaju međusobno, vlasnici jednih medija, sa vlasnicima drugih, opet kukaju na vladu. I tvrde da su izloženi cenzuri i autocenzuri. Bez obzira na to što im država nije branila da, na primer, učestvuju u političkoj kampanji u sasvim drugoj državi, i to otvoreno navijajući za jednu političku opciju. Nešto im nije radila autocenzura kada su na naslovnoj strani obajvili – Milo pao. Niti je bilo kakav oblik cenzure, ili autocenzure primećen kada su u svađi sa drugim vlasnicima medija koristili svoje naslovne strane i to na najvulgarniji način, što je, i inače, neka vrsta pravila u srpskom medijskom prostoru, koji, po zakonu, uređuju sami medijski radnici.

Ništa od toga. Autocenzura postoji samo u slučaju Aleksandra Vučića, i mene kao njegovog Gebelsa.

I mi smo i cenzuru uveli, i to takvu da nema dana da Kurir, i svi ostali, ne pišu o meni, a i o njemu i, posebno, njegovim kadrovima.

I to je u redu. Pišite. Za to se ova vlada i borila. Pišite o svemu i pišite svima, celoj Srbiji, Izvinjavajte se i kukajte, ali jednu stvar nemojte da zaboravite. Zakon ćete morati da poštujete. I samo po tom zakonu, i u skladu sa njim, ćete i da postojite i da kupujete druge medije. A vaše kolege, one u čijoj je odgovornosti sređivanje medijskog prostora i preuzimanje odgovornosti za stanje u kojem je, neka same kažu, konačno – da li je ova vlada ta koja je nešto radila i uradila za medijski prostor u Srbiji, ili ste to vi, iz Tanjuga i Kurira”, poručio je Tasovac.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic,Fosne s plavim, crvenim i zutim straftama
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav