• Search form

27.10.2019 | 18:09

Javni program kao alternativni prostor?

Javni program kao alternativni prostor?

Samostalni kustos i edukator Valerio del Baviljo iz Brisela održaće 28. oktobra u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu predavanje “Javni program kao ‘alternativni prostor’”?, u nastavku kustoskog kursa “Šta kustosiranje može/treba da bude” (WCSCD), a fokusiraće se projekte u vezi sa alternativnim obrazovanjem, istorijom prostora koje vode umetnici i interakciju s publikom.

Šta je uloga institucija koje pružaju alternative prefabrikovanim strategijama za umetnički profesionalizam? Da li formati javnog programa generišu procese samorefleksije o funkcijama, misijama i upravljačkim strukturama institucija? Može li to doprineti artikulisanju sistema vrednosti u kustoskim praksama u kojima različiti oblici učenja, društvenog ophođenja i javnosti mogu postojati jedan uz drugi? To su neka od pitanja na koja će Del Baljivo odgovoriti predavanjem koje počinje u 18 sati.

Posebno će biti reči o načinima na koji formati javnih programa mogu da budu mesta na kojima će se razmišljati o široj, opštedruštvenoj proizvodnji političkih, ekonomskih i socijalnih alternativa.

Izraz javni program poslednjih godina dospeo je u svakodnevnu upotrebu širom umetničkog sveta kao novi format i paradigma u kustoskim praksama. Njegova opšta definicija obuhvata ono što je ranije označavano kao galerijska edukacija, muzejska pedagogija, medijacija, rad u zajednici, serija predavanja, dešavanje itd. Uspon izraza “javni program” istovremeno se poklopio sa krizama univerzitetske umetničke edukacije u zapadnom svetu usled intenzivne marketizacije višeg obrazovnog sistema, s jedne strane, i reformi procedura sertifikovanja, sa druge.

Del Baljivo je je bio učesnik “Curatorlab” (Kustoska laboratorija), nezavisnog kustoskog kursa na Univerzitetu Konstfak u Stokholmu (2011), a trenutno završava doktorske studije na Univerzitetu Midlseks istraživanjem fokusiranim na javnu interakciju i eksperimentalnu pedagogiju u samopokrenutim umetničkim institucijama. Bio je učesnik programa “Real presence” u Beogradu, u organizaciji Nezavisne kulturne asocijacije. Tokom poslednjih godina, kustosirao je izložbe i projekte za organizacije kao što su Apexart (Njujork), Kunstverein (Milan), Konsthall C (Stokholm), Kunsthalle WUK (Beč), AzkunaZentroa (Bilbao) i Fondazione Sandretto Re Rebaudengo (Torino).

Pokrenuo je 2017. godine Institut stvari koje će doći, putujući umetnički program čiji je cilj istraživanje oblika imaginativne spekulacije kao kulturnih strategija i metodologija za kritičke pozicije. Institut se svake godine fokusira na različite teme, pozivajući umetnike da predstave radove koji će uspostaviti interakciju sa drugim disciplinama.

WCSCD je kustoski kurs i serija javnih predavanja koje je pokrenula i organizuje kustoskinja Biljana Ćirić.

Predavanje Del Baljiva organizovano je uz podršku Italijanskog instituta za kulturu u Beogradu.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.