Jedna knjiga - jedan grad
Gradska biblioteka Pančevo organizuje od 27. do 31. januara manifestaciju “Jedna knjiga - jedan grad”, posvećenu knjizi “Tačka Omega” Dona DeLila, jednog od najznačajnijih savremenih američkih romanopisaca.
Svake večeri od 19 časova na programu će biti promocije, predavanja i tribine, na kojima će učestvovati umetnici, kritičari, naučnici i filozofi, među kojima su Zoran Paunović, Goran Marković, Dimitrije Golemović, Milan Ćirković i drugi.
Manifestacija počinje programom “Prelepa složenost uma”, odnosno predstavljanjem knjige “Tačka Omega”, u izdanju Geopoetike, a govoriće izvršna urednica te izdavačke kuće Jasna Novakov Sibinović i književna kritičarka Vladislava Gordić Petković.
Za 28. januar najavljeno je predavanje “Istorija, fikcija, mit”, a o “Tački Omega”, DeLilu, prevođenju i anglo-američkoj književnosti govoriće esejista i prevodilac Zoran Paunović.
Manifestacija će biti nastavljena 29. januara tribinom na temu “O vajanju u vremenu: vizuelne umetnosti, muzika, film”, na kojoj će učestvovati filmski i pozorišni režiser Goran Marković, kompozitor Dimitrije Golemović i vizuelni umetnik Dragan Jelenković.
I 30. januara biće održana tribina, na temu “Vreme pod lupom: naučni i filozofski uvidi”, a učestvovaće fizičar Milan Ćirković i filozof Ivan Vuković.
Za završnicu manifestacije najavljeno je veče sa učenicima i profesorima pančevačke Gimnazije “Uroš Predić”, nazvano “Tačka Omega: budućnost vremena”.
Don DeLilo je autor petnaestak romana, počev od dela “Amerikana” iz 1971. Dobitnik je mnogih nacionalnih i međunarodnih nagrada, među kojima su Nacionalna nagrada za beletristiku za roman “Bela buka” (1985), PEN/Fokner nagrada za prozu za roman “Mao II” (1992), Nagrada Jerusalim za celokupno delo (1992), kao i Orden Vilijam Din Hauels (2000), koji dodeljuje Američka akademija umetnosti - za roman “Podzemlje”. Dobio je 2008. i Orden časti Nacionalnog udruženja umetnika - za izuzetno ostvarenje u književnosti. Nagrada PEN/Sol Belou za posebna dostignuća u američkoj književnosti dodeljena mu je 2010. godine, a dobitnik je i Nagrade za američku beletristiku Kongresne biblioteke u 2013. godini.
Roman “Tačka Omega” svojevrsni je odgovor DeLila na Pjera Tejara de Šardena, francuskog filozofa i sveštenika koji je Tačkom Omega nazvao cilj evolucije, maksimalni stepen univerzalne svesnosti kojoj svet i vasiona u svom ubrzanom kretanju teže.
U romanu “Tačka Omega” 73-godišnji bivši savetnik stratega rata u Iraku Ričard Elster povlači se u samotnu kuću u srcu pustinje, u potrazi za prostorom i vremenom. Tu mu se pridružuje mladi sineasta koji namerava da snimi film u jednom kadru o njegovom iskustvu, u kojem će Elster biti jedini lik. Vreme se potire u tom pustinjskom prostoru; prolaze dani, a onda im u posetu iz Njujorka stiže Elsterova kći Džesi, i dinamika priče se menja.
Roman otvara i zatvara performans “Dvadesetčetvoročasovni Psiho” u kojem se brzinom od dve sličice u sekundi 24 sata prikazuje čuveni Hičkokov film. Taj rad Daglasa Gordona iz 1993. inspirisao je DeLila da se bavi idejom vremena i kretanja i zapita se šta mi vidimo i, naročito, šta propuštamo da vidimo kad stvari posmatramo na uobičajen način.
DeLilo je napisao i tri drame i na desetine pripovedaka i eseja koji se bave kako umetničkim i fenomenima američke stvarnosti.
U izdanju Geopoetike, osim romana “Tačka Omega” (2010), izašle su i njegove knjige “Padač” (2008), “Podzemlje” (2007), “Bodi artist” (2005) i “Kosmopolis” (2004)
DeLilo je peti autor koji je u fokusu manifestacije “Jedna knjiga - jedan grad”, koju je Gradska biblioteka Pančevo pokrenula 2008. godine.
Do sada su predstavljene i knjige “Ruski prozor” Dragana Velikića, za koju je taj pisac dobio NIN-ovu nagradu, zatim “Čitač“ Bernarda Šlinka i “Najbolje namere” Ingmara Bergmana.
Pored predstavljanja samog dela i analize njegovih različitih aspekata (literarnih i vanliterarnih), kao i stvaralaštva autora, program obuhvata promocije, predavanja i tribine, kojima se nastavlja istraživanje pitanja i fenomena kojima se delo bavi.
Manifestacija “Jedna knjiga - jedan grad” promoviše književnost i kulturu čitanja kroz razne atraktivne sadržaje koji, osim knjige i njenog autora, publici predstavljaju i kulturu (sa akcentom na književnosti) čitave države, odnosno jezičkog podneblja iz kojeg pisac i njegovo delo dolaze.
Cilj je povećanje interesovanja za knjigu i umetnost uopšte, podizanje nivoa čitalačke i književne kulture u zajednici, kao i unapređenje sposobnosti recepcije i razumevanja književnog dela.
Pokrovitelj manifestacije je Grad Pančevo, a partneri su: Kulturni centar Pančeva, Geopoetika i Gimnazija “Uroš Predić” Pančevo.
Svi programi počinju u 19 sati u čitaonici Gradske biblioteke Pančevo, a ulaz je besplatan.
FB strana manifestacije je https://www.facebook.com/1Knjiga1Grad, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)