Jubilej Pekića u Parizu
Izložba “Borislav Pekić 1930-1992”, povodom 80-godišnjice rođenja tog velikog srpskog pisca, otvorena je 25. marta u Srpskom kulturnom centru u Parizu, uz projekciju filma “Tako gde loze plaču” u produkciji Dramskog programa RTS. Izložbu su u prepunoj sali Srpskog kulturnog centra otvorili ambasador Srbije u Francuskoj Dušan Bataković, direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov, u ime organizatora, i autorka izložbe Olga Krasić-Marjanović, saopštila je BGB.
Izložba “Borislav Pekić 1930-1992”, povodom 80-godišnjice rođenja tog velikog srpskog pisca, otvorena je 25. marta u Srpskom kulturnom centru u Parizu, uz projekciju filma “Tako gde loze plaču” u produkciji Dramskog programa RTS.
Izložbu su u prepunoj sali Srpskog kulturnog centra otvorili ambasador Srbije u Francuskoj Dušan Bataković, direktorka Biblioteke grada Beograda Jasmina Ninkov, u ime organizatora, i autorka izložbe Olga Krasić-Marjanović, saopštila je BGB.
Tri knjige Pekićevog “Zlatnog runa” već su prevedene i objavljene u Francuskoj, a u Biblioteci grada se nadaju da će izložba podstaći francuske prevodioce i izdavače da objave i ostala njegova dela.
Izložbu prati i bogat katalog na francuskom i DVD sa francuskim titlom.
Otvaranju je prisustvovala i ambasadorka Srbije pri UNESKO-u Zorica Tomić.
Celu postavku izložbe u Parizu omogućilo je Ministarstvo kulture Srbije, a biće otvorena do 20. aprila.
U Biblioteci grada izložba o Pekiću, kao multimedijalna postavka koja je obuhvatila ličnu i porodičnu dokumentaciju, kao i audio i video zapise govora, radio i TV drama i filmova nastalih prema njegovim romanima, održana je 2007. godine u okviru “Dana Beograda”.
Projekat “Borislav Pekić - 15 godina posle” predstavio je na tridesetak panoa u digitalnoj štampi detinjstvo, mladost, zatvor, boravak u Londonu, najvažnije nagrade i priznaja, scenaristički opus, aktivnosti u osnivanju Demokratske stranke i dramsko stvaralaštvo Pekića. Na 13 plakata prikazane su predstave koje su igrane na scenama beogradskih pozorišta prema njegovim delima.
Gradja za izložbu bila je lična dokumentacija porodice Pekić (zbirka fotografija i porodicni album), kao i Pekićeva lična dokumenta (krštenica, svedočanstva, lična karta, lekarski nalazi, pisma iz zatvora, pisma Ljiljani i prijateljima, optužnica, molba za pomilovanje, tekstovi romana kucani pisaćom mašinom, dnevnici, table sa kompozicijom i album ‘Zlatnog runa’, članske karte Udruženja književnika, Srpsko-jevrejskog prijateljstva, Srpskog i engleskog Pen centra, nagrade i priznanja - NIN-ova, Njegoševa i Goranova nagrada).
Korišćena su i strana Pekićeva izdanja, kao i fotografije 9-martovskih demonstracija, Studentskog protesta i Osnivačke skupštine Demokratske stranke, arhivska gradja Muzeja pozorišne umetnosti, Ateljea 212, Beogradskog dramskog pozorišta, kao i materijal izložbe BDP-a “Borislav Pekić na beogradskim scenama” Nebojše Bradića, sadašnjeg ministra kulture.
Korišćena je i fotodokumentacija “Brankovog kola”, novinski članci i audio zapisi radio drama i govora sa Osnivačke skupštine DS i skupa opozicije u Domu omladine.
Sajt Srpskog kulturnog centra u Parizu je www.ccserbie.com, a Biblioteke grada www.bgb.rs
(SEEcult.org)