• Search form

11.08.2009 | 16:25

Julija Timošenko na krstu

Skulptura vajara Anatolija Fedrika, na kojoj je popeo na krst nikog drugog nego predsednicu vlade Juliju Timošenko i postavio je na periferiji grada Černovice u Ukrajini, izavala je pravi skandal ne samo u političkim i umetničkim krugovima nego i u narodu te velike zemlje.

Julija Timošenko na krstu

Skulptura vajara Anatolija Fedrika, na kojoj je popeo na krst nikog drugog nego predsednicu vlade Juliju Timošenko i postavio je na periferiji grada Černovice u Ukrajini, izavala je pravi skandal ne samo u političkim i umetničkim krugovima nego i u narodu te velike zemlje.

Na krstu je privezana skulptura žene visine 1,5 metra u sivom kostimu, u kojoj nije teško prepoznati aktuelnu kontroverznu predsednicu ukrajinske vlade sa njenom prepoznatljivom frizurom ovenčanom pletenicom, koja je odavno deo njenog imidža.Taj novi spomenik ukrajinske premijerke, kako piše "Izvestija", autor namerava da prenese u Kijev i da ga postavi nedaleko od zgrade Vlade i Velike rade (parlamenta).

To nije prvi put da taj poznati skulptor podiže spomenik nekom aktuelnom ukrajinskom ”vladaru”, pošto je prethodno na sličan način ovekovečio aktuelnog predsednika Ukrajine Viktora Juščenka i bivšeg spikera Vrhovne rade Arsenija Jacenjuka. Oba političara su prikazana kao odojčad koja se pripremaju da piju mleko iz aluminijumske čaše.

Nova Fedrikova skulptura posvećena Juliji je u odnosu na dve prethodne, zaprepašćujuća.

”Na krst sam je postavio zbog toga što Ukrajini preti golgota ukoliko Timošenko postane predsednica. Ja je nisam raspeo - samo sam je čvrsto privezao za krst crnim lancem koji simbolizuje mafijaške devedesete godine prošlog veka, kada je Juliija počinjala svoj biznis”, rekao je Fedrik.

Pri nabavci materijala za spomenik autor se nije pretrgao: nije potrošio više od sto dolara, računajući i na sunce otpornu itlijansku lutku dužine 132 santimetra. Prilepio joj je veštačku kosu, stavio kučinu, upleo perčin. Lutku je odenuo po posleđnoj modi - od Šanela i Luja Vitona, omiljenih modnih brendova prve ministarke ukrajinske vlade, a za sivi kostim proizveden u tekstilnoj fabrici u Černovicama umetnik je platio 40 dolara.

Donji veš je Fedriko sam skrojio i sašio, pa bi najbolje bilo ako ga ne bi Juliji nikada pokazao. Za samu pomisao da ona može nositi takvo rublje, umetnik bi mogao biti lišen svega što mu je vredno.

Prema sopstvenom priznanju, vajar je krst sklepao po sistemu ”uradi sam”, primenjujući ”klasičnu tehnologiju” - prikovao za njega lutku, na leđa natovario teret koji ga podseća na politički program premijerke ”Proboj”.

Taj umetnički ”Krstaški rat” nije ostao nezapažen.

Aktivisti mesnog ogranka Bloka Timošenko su se brže bolje pojavili kod spomenika.

"Počeli su nervozno s nekim da razgovaraju telefonima, užurbano su nešto zapisivali u blokčiće. Odjednom je dojurila policija, pa je pokušala da me omete prilikom ukopavanja podnožja krsta, ali su me spasili radnici koji su rasterali obezbeđenje i još doneli zavoje njima obmotali Julijinu glavu kako joj ne bi pukla od problema”, objašnjava Fedriko.

Međutim, spomenik tu nije dugo opstao. Umetnik se uplašio da ga pristalice ukrajinske premijerke mogu ukrasti, a njeni protivnici polomiti. Zato je svoju tvorevinu pretvorio u pokretnu skulpturu i počeo da je izlaže po celoj Ukrajini - u Luganski, Zaporožju, Černigovu, Simferopolju.

U oktobru stiže u Kijev. I to sasvim besplatno sa ciljem izražavanja svoje građanske pozicije.

Ranije se Fedriko prema Timošenkovoj odnosio s velikim poverenjem, ali se kasnije razočarao. Sada on smatra Juliju ne spasiocem Ukrajine, nego njenom glavnom pretnjom.

B.Rakočević

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r