• Search form

14.05.2020 | 15:22

Kako sprečiti diskriminatorni jezik medija?

Kako sprečiti diskriminatorni jezik medija?

Hartefakt fond organizuje 15. maja onlajn diskusiju dramaturškinje Biljane Srbljanović i holandskog ambasadora u Srbiji Žila Bešora Pluha (Gilles Beschoor Plug) o diskriminatrnom govoru medija usmerenom prema ženama i pripadnicima LGBTQIA populacije u Srbiji i Evropi, kao i o potencijalnim rešenjima tog globalnog problema.

Razgovor o tim temama projekta Public! Hartefakta, kao i o njegovim rezultatima, realizovanim u saradnji sa holandskom ambasadom u Beogradu, moderiraće novinarka Dina Simić, a biće održan preko Zoom platforme od 18 časova.

U okviru projekta Public! izvedene su dve predstave koje se bave LGBTQIA tematikom - Gypsy Queen i The Baby Monitor tokom prvog Beograd prajd pozorišnog festivala. Takođe, održane su i dve javne debate o diskriminatornom jeziku u medijima, uz učešće relevantnih ličnosti iz oblasti medija i kulture, a na poslednjoj, organizovanoj neposredno pre proglašenja vanrednog stanja zbog pandemije korona virusa, učesnice su se složile da je najveći problem u nedostatku političke volje za primenu pravnog okvira za sprečavanje sve većeg uticaja diskriminatornog jezika medija na porast netrpeljivosti prema ženama i njihovoj marginalizaciji u društvu.

Članica REM-a Judita Popović, zamenica glavnog urednika nedeljnika NIN Vesna Mališić, urednica festivala feminističke kulture i akcije BeFem Jelena Višnjić, ekonomistkinja i kolumnistkinja Vanja Bahilj i profesorka i prodekanka Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Ana Martinoli kao moderatorka, ocenile su i da preostaje pre svega da “pojedinci utopisti” nastave da zapravo obavljaju ulogu države u pokušaju da osiguraju poštovanje prava žena. “Pojedinci utopisti guraju stvari napred – nema druge, jer vraćamo se stalno ne jedan, nego deset koraka unazad”, rekla je Judita Popović.

U okviru projekta Public!, organizovan je i edukativni program za mlade – pet radionica objedinjenih nazivom “Stvarno tako mislis?”, tokom kojih su učesnici istraživali jezik medija, prepoznavanje ustaljenih diskriminatornih obrazaca i razgovarali o važnim temama koje se tiču verbalnog nasilja nad ženama i nad pripadnicima/ama LGBTQIA populacije.

Polazeći od stava da je javni prostor vrlo često pun površnih senzacionalističkih naslova i uvredljivih sadržaja, Hartefakt fond istraživanjem diskriminatornog jezika, govora mržnje, nasilja i verbalnih osuda, u saradnji sa ambasadom Holandije, poziva sve da zajedno utiču na uspostavljanje i prihvatanje novog, tolerantnijeg govora i načina razmišljanja.  

Za link za pristup događaju potrebno je poslati svoju e-mail adresu u inboks Fejsbuk ili Instagram stranice Hartefakt fonda.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav