Kloniranje slike
Umetnici Danijela Mršulja i Milenko Vasić, koji deluju kao kolekitv Dim Tim, predstavili su se još jednom zajedničkom izložbom – ovoga puta u galeriji ISSU (Istraživačka stanica samostalnih umetnika) Perpetuum Mobile, na kojoj su prikazali novi ciklus “Kloniranje slike” koji aktuelizuje jednu od najkontroverznijih tema modernog čoveka.
Koncept izložbe “Kloniranje slike” kombinuje galerijsku i postavku na otvorenom prostoru, i to na dve lokacije u Beogradu.
U epicentru urbane aglomeracije u Kajmakčalanskoj 2, na fasadi restorana “Zaplet”, postavljena je slika “Alibi za retoriku utopijske arhitekture”, dimenzija 5,2 x 2,5 metra sastavljena iz devet panela.
Kloniranjem tih 9 panela sa 9 panela drugih slika Dim Tima stvoren je novi “organizam”. Tako je nastao “Neo-Geo pejzaž”, odnosno slika koja je izložena u galeriji Perpetuum Mobile, a urađena je tehnikom akrilik na platnu u tri boje (bela, crna i srebrna) dimenzija 2x5,5 metara.
“Sve forme vidljivog sveta, stabilne i nestabilne, nisu ništa do iluzija naše makrodimenzije, kaže Rene Ig. Oko jednostavne ideje čije je polazište u formi kocke, izgradili smo koncept dva ciklusa slika, Metamorfoze i Crypto; na putu od neo-geometrijske apstrakcije ka formi i nazad, gradeći svoj umetnički diskurs sledili smo različite umetničke prakse. Konzistentno promišljanje medija koji smo izabrali za svoj umetnički izraz i teme kojima se bavimo, tiču se različitih aspekata civilizacijskih tekovina, progresa, društvenih vrednosti, razmatranih kroz istorijske kontekste/reference i utopijske vizije”, naveli su umetnici.
Dim Tim, Zaplet
Dim Tim kao kolaborativna umetnička grupa postoji od 2012. godine.
Danijela Mršulja Vasić (1979) i Milenko Vasić (1952) samostalno su izlagali i u februaru 2014. u galeriji Zvono i krajem 2013. u Galeriji Nova u Beogradu, kao i na pet grupnih izložbi: na Cetinju, u Kraljevu, Herceg Novom i dva puta u Beogradu.
Izveli su performans “Interaktivno i ambivalentno” u Veneciji i “Stolica za Aija Vejveja” u Beogradu, kao i dva lend-art projekta u Beču i Herceg Novom.
Studijski su boravili u Parizu (Cite des Arts), Beču, Veneciji, Bazelu, Cirihu i Ženevi.
Radovi kolektiva Dim Tim, koji živi i radi na relaciji Beograd-Kotor, nalaze se u kolekcijama: Deutsće Telekom, Wiener Stadtische osiguranje, Radix, Porto Montenegro u Tivtu, Kotoru, Banjaluci, Ženevi i u Pragu.
Izložba “Kloniranje slike” biće otvorena u galeriji Perpetuum Mobile (bivši Treći Beograd) do 10. maja, u organizaciji ProArt.Org.
Izložbu su podržala ministarstva kulture Srbije i Crne Gore.
(SEEcult.org)