• Search form

10.11.2016 | 11:33

KND: 28. MNP-Pred sudom 2/3

KND: 28. MNP-Pred sudom 2/3

28. Memorijal Nadežde Petrović: PRED SUDOM, Umetnička galerija “Nadežda Petrović”, Čačak, 24. septembar – 1. novembar 2016.

2/3 - Kritičar na delu: Dejan Sretenović, istoričar umetnosti

U nastavku serijala “Kritika na delu” istoričar umetnosti Dejan Sretenović govori o 28. Memorijalu Nadežde Petrović u Čačku kao o izložbi "istorijski informisane savremene umetnosti", koja je jako dobro postavljena i kao takva podstiče na razmišljanje o tematici zakona ne samo u smislu pravne prakse, već u svakom smislu - psihološkom, socijalnom, estetskom...

"Sve društvene delatnosti podrazumevaju određeni zakon. Imaginarna umetnost koja napada tu granicu zakona jeste nešto što je najintrigantnije kroz istoriju umetnosti i što ova izložba pokazuje u aktuelnom trenutku", naveo je Sretenović povodom 28. Memorijala Nadežde Petrović, čiji su selektori Stevan Vuković i Simona Ognjanović.

"Ovo što su kolege napravile u Čačku jeste izložba jedne istorijski informisane savremene umetnosti. Dominiraju radovi iz recentne produkcije, ali ima i nekoliko istorijskih primera koji su muzejska umetnost. Takva vrsta izložbi je normalna praksa svuda u svetu, jer kustosi ponekad žele da istaknu određene istorijske reference relevantne za ideju ili problem koji se pojavljuje u savremenoj praksi, ili bi želeli da ukažu na nekakav kontinuitet umetničkih preokupacija", naveo je Sretenović, dodajući da su na izložbi "Pred sudom" ti ekskursi "jako dobro uzglobljeni u celinu, bez obzira što je reč i o nekim radovima koji su već viđeni u Beogradu i koji su dobro poznati, ali koji otvaraju jedan novi nivo čitanja i ne samo tih radova, već i nove produkcije".

Primećujući da na izložbi gotovo u potpunosti dominira tip umetnosti koja u startu eliminiše estetske interese ili estetski pristup, Sretenović je dodao da bi se, prema nekim gledištima, moglo reći da je to onaj radikalniji deo umetničke prakse koji je zasnovan na događajima, akcijama, istraživanjima, na nematerijalnim oblicima umetničkog rada koji se potom u galerijskom prostoru predstavljaju putem dokumentacije.

"Takav tip radova dominira na izložbi. S druge strane, i tema je takva. I pristup koji su umetnici imali ovim različitim podtemama je takav da je generisao takvu vrstu radova", naveo je Sretenović, dodajući je to zapravo i kvalitet izložbe, koja je "jako dobro postavljena i u sve četiri sekcije vrlo je čitljivo ono što su kustosi izložbe želeli da kažu".

"Možda je tema za širu publiku kompleksnija za razumevanje, ali tu, pretpostavljam, postoje razni edukativni programi koji će ovakvu vrstu prakse i ovakvu problematiku približiti široj javnosti", dodao je Sretenović.

Navodeći da je izložba komponovana tako da nema radova koji bi se nametali, Sretenović je dodao da i nije poenta tražiti kvalitativni umentički iskorak u nekakvu novu ideju, jer je reč o vrsti umetnosti koja je uvek inkorporirana u različite prakse kao deo društvenih, zakonodavnih praksi.

"U tom smislu, vrednost izložbe je upravo to kako funkcioniše kao celina", naveo je Sretenović, dodajući da je druga značajna stvar izložbe "Pred sudom" - njena tema, koja jeste stara, ali ni u istorijsko-umetničkoj nauci nije istražena, a dobija danas na aktuelnosti.

"Vidim da su to autori vrlo naglasili u svom stejtmentu i mislim da ona otvara različite nivoe čitanja i istraživanja, da je jako dobro postavljena i da kao takva  ima zanimljivu, interesantnu i podsticajnu misao koja nas tera da mislimo umentost u ovom registru", istakao je Sretenović.

*U prvoj epizodi KND o 28. Memorijalu Nadežde Petrović govorila je istoričarka umetnosti Snežana Stamenković, a u trećoj kritičarka na delu je istoričarka umetnosti Maja Stanković


Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.

Svaku izložbu koja je u fokusu pratiće po tri priloga iz ugla različitih likovnih kritičara/kustosa/istoričara umetnosti, koji će biti emitovani na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu, kao i na Fb strani projekta Kritika na delu

_ _ _

Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2016.
Partner: SEEcult.org, Beograd

Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović

Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r