• Search form

04.10.2011 | 13:08

Književnost s Kosova u Booksi

Klub Booksa u Zagrebu posvetio je ovogodišnju Reviju malih književnosti albanskim autorima sa Kosova, a organizovana je u saradnji sa beogradskim Betonom, koji je uredio ove godine antologiju nove albanske književnosti Kosova “Iz Prištine, s ljubavlju”, u izdanju kuće Algoritam media iz Beograda.

U toj knjizi predstavljeno je 19 književnika i književnica s Kosova prema izboru Jetona Neziraja, koji je ujedno i selektor ovogodišnje Booksine Revije malih književnosti.

Književnost s Kosova u Booksi

Klub Booksa u Zagrebu posvetio je ovogodišnju Reviju malih književnosti albanskim autorima sa Kosova, a organizovana je u saradnji sa beogradskim Betonom, koji je uredio ove godine antologiju nove albanske književnosti Kosova “Iz Prištine, s ljubavlju”, u izdanju kuće Algoritam media iz Beograda.

U toj knjizi predstavljeno je 19 književnika i književnica s Kosova prema izboru Jetona Neziraja, koji je ujedno i selektor ovogodišnje Booksine Revije malih književnosti.

Knjiga “Iz Prištine, s ljubavlju: savremena književnost Kosova na albanskom jeziku” objavljeno je uporedo sa knjigom “Nga Beogradi, me dashuri: tregimi i ri nga Serbia” (Iz Beograda, s ljubavlju: savremena priča iz Srbije), u saradnji Qendra Multimedije iz Prištine i Betona.

To je, posle više decenija, prvi pokušaj međusobnog upoznavanja autora dve književne scene, a oba izdanja predstavljena su u maju u Beogradu.

U Booksi su čitanja albanskih autora sa Kosova organizovana od 4. do 6. oktobra, a učesnici su Genc Kadriu, Ervina Halili, Avni Rudaku, Shpëtim Selmani, Halil Matoshi, Ardian Haxhaj, Arben Idrizi i Ballsor Hoxha.

Revija malih književnosti posvećena je savremenim autorima mlađe generacije iz regiona koji su se afirmisali u svojim sredinama, kako kod publike, tako i kod kritike, dok im u Hrvatskoj nisu objavljene knjige.
Revija je do sada bila posvećena autorima iz Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore, Bugarske, Srbije i Rumunije.

Selektor ovogodišnje, sedme Revije malih književnosti Jeton Neziraj koautor je i predstave “Patriotic hypermarket” sa Milenom Bogavac iz Beograda, koja je, u režiji Dina Mustafića, premijerno izvedena 3. oktobra u Bitef teatru u Beogradu, u okviru umetničko-istraživačkog projekta “Pogledi: susret ličnih istorija Srba i Albanaca”. Taj projekat su organizacije
Kulturanova iz Novog Sada i Qendra Multimedia iz Prištine realizovale tokom 2010. godine, a na osnovu intervjua sa četrdesetoro Srba i Albanaca sa Kosova, dramaturzi Neziraj i Milena Bogavac su zajednički napisali tekst “Patriotic Hypermarket”.

Neziraj je napisao više od 15 drama koje su izvođene na scenama Kosova, kao i u više evropskih zemalja i u Americi, te prevedene na više svetskih jezika. Kao dramaturg sarađivao je s mnogim evropskim pozorištima. Dugometražni umetnički film “Pogranični magarci” (Gomarët e kufirit) nastao je prema njegovom scenariju. Neziraj je i autor više desetina tekstova i eseja o pozorištu, koji su objavljeni u lokalnim i međunarodnim časopisima. Takođe, autor je i nekoliko knjiga, uključujući knjigu o glumcu Faruku Begoliju. Neziraj je osnivač i direktor Multimedija Centra iz Prištine.

Ardian Haxhaj, rođen u Ighlarevu kod Kline, magistrirao je albansku književnosti na Filozofskom fakultetu u Prištini, a objavio je knjigu poezije “Smrt urliče u mojim očima” (1994), romane “Kraj jedne misije” (2006) i “Glavna hronika Kosova polja” (2008).

Arben Idrizi, rođen u Vučitrnu, objavio je zbirke poezije “Heqakeq” (Zlopatio sam se, 2003) i “Libri i te qenit” (Knjiga bića, 2010), a objavljuje i književne prevode sa italijanskog, kao prevode poezije.

Genc Kadriu je pesnik, umetnik i mislilac, a diplomirao je 2003. godine na Sir John Caš Sćool of Art u Londonu, gde trenutno i živi. Radi kao fotograf, a objavio je više članaka o političkim i socijalnim problemima u raznim časopisima.

Halil Matoshi, rođen u Gmici kod Kamenice, studirao je filozofiju i sociologiju, a po profesiji je novinar. Urednik je kulturnog dodatka dnevnih novina “Koha ditore”. Autor je knjiga “Frymë varresh në dallgore” (Dah grobova na stenovitoj obali, poezija, 1988), “Udhëtim nëpër ëndërr të keqe” (Putovanje po lošem snu, mešoviti tekstovi, 1994), “Lajmësi memec” (Gluvonemi glasnik, priče, 1996), “Udhëtim nëpër zhgjëndërr të keqe” (Putovanje po lošoj javi, ratni dnevnik ili eseji, 2000), “Hija e Krishtit” (Hristova senka poezija, 2004), a priprema knjigu “Qyteti pa dashuri” (Grad bez ljubavi, eseji i pogledi).

Avni Rudaku, rođen u Gnjilanu, diplomirao je psihologiju i sociologiju na Univerzitetu u Prištini, a objavio je više publicističkih, naučnih i književnih tekstova u časopisima i zbornicima. Knjigu “Poezija bez daha” objavio je 2010.

Shpëtim Selmani, rođen u Prištini, diplomirao je glumu, a paralelno studira i sociologiju. Jedan je od osnivača modernog teatra “Po-po” u Uroševcu. Objavio je pesničku zbirku “Brenda guaces” (Unutar školjke, 2006.).

Ervina Halili objavila je zbirke pesama “Trëndafili i heshtjes” (2004) i “Vinidra” (2008), a Ballsor Hoxha, rođen je 1975. godine, objavljivao je pesme i druge literarne tekstove u raznim književnim časopisima. Prva zbirka pesama biće mu uskoro objavljena u Prištini.

*Autor i ovogodišnjeg plakata Revije malih književnosti je dizajner Zoran Đukić

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.