Kočićevo pero i Kočićeva knjiga Karanoviću
Nagrada “Kočićevo pero” za visoka dostignuća u savremenoj književnosti i odanost lepoti misli i reči Petra Kočića dodeljena je Zvonku Karanoviću za knjigu “Najbolje godine naših života”, u izdanju kuće Lom iz Beograda. Karanović je ujedno dobio i godišnju nagradu “Kočićeva knjiga” za celokupno književno stvaralštvo, saopštila je Zadužbina Petar Kočić iz Banjaluke-Beograda.
Karanoviću je nagrada “Kočićevo pero” dodeljena jednoglasnom odlukom žirija koji su činili Nikola Vukolić (predsednik), Milјenko Jergović i Mladen Vesković, uz obrazloženje da njegova nova knjiga, izbor iz poezije nastajale u periodu 1991-2004. godine, “predstavlјa i pokušaj rekapitulacije blistave poezije u mračnom vremenu”.
Navodeći da je Karanović poznat kao romanopisac i pesnik, jedan od onih koji je “doprineo da glas srpske poezije ođekne na udalјenim meridijanima i prozbori na mnogim jezicima sveta”, predsednik žirija istakao je da je Karanović upravo novom knjigom “Najbolјe godine naših života” napravio pravi podvig i najsjajnije zasijao na evropskoj, pa i svetskoj mapi poezije.
“Pesnik u svojoj samoći nije sam. Ljudi oko njega, kao i on, nose tugu u očima. Izgublјena je i nada u neku lјudskiju budućnost, koju smo ostavili da čeka na sporednom koloseku. Nezadovolјan sadašnjošću, uskraćenog prava na budućnost, pesnik se samo retko, munjevito priseti neke (nedoživlјene) prošlosti (sećanja će postati dovolјna/ tek kad prošlost/ nadvlada budućnost/ kad godine zakucaju/ na trule zidove uspomena), a zemlјa ostvarenih ideala prosine sada kao nestvarni, bajkoviti san o usnuloj lepotici zaspaloj pod šlјivinim drvetom. Glavni junak, pesnik koji je rođen za pobednika, neće ustuknuti pred životom koji je pun loših mogućnosti”, istakao je Vukolić.
Vukolić je naveo i da je težnja za misaonim uzdignućem prisutna i u sve češćim razmišlјanjima o poeziji koja bi mogla postati univerzalni oblik ispolјavanja čovekovih duhovnih moći, sinteza umetnosti, nauke, filozofije i religije.
“I Karanović razmišlјa o takvoj umetnosti i zbog toga, peva on, posmatra svet i razmišlјa (Šesnaest sati razmišlјam dnevno/ zašto su svi najveći filozofi/ želeli da budu pesnici), ide u susret svojoj radoznalosti (želim da saznam neke stvari/ dok me ravnodušnost/ nije pretvorila/ u stablo/ u treset/ u izbezumlјeni kip)”, naveo je Vukolić.
Poezija zbirke “Najbolјe godine naših života” moderna je u smislu one povišene stvaralačke svesti, onog intenzivnog odnosa prema vremenu o kojem su mnogi stvaraoci pisali. Ona je “duboko lična, emocionalna i racionalna, dovolјno ubedlјiva i sugestivna da u čitaocu izaziva uzbuđenje i intenzivan estetski doživlјaj”, istakao je žiri, navodeći da su takve knjige retkei da se dugo čekaju.
Karanović je rođen 1959. u Nišu, a svoje pisanje bazira na iskustvima beat književnosti, filma i pop kulture. Sebe smatra piscem sa margine iako se sticajem društveno-istorijskih okolnosti obreo u mejnstrimu.
Nagrade Kočićeve zadužbine biće svečano uručene Karanoviću 23. decembra u Vukovoj zadužbini u Beogradu.
(SEEcult.org)