• Search form

04.11.2019 | 16:22

Kolekcija decenija u Užicu

Kolekcija decenija u Užicu

Deo Kolekcije Oktobarskog salona u Beogradu biće predstavljen od 5. do 11. novembra u Užicu na izložbi “Kolekcija decenija” koja je rezultat dugoročnog kustosko-umetničkog istraživačkog projekta, a ovoga puta fokusirana je pre svega na radove koji se bave pozicijom umetnika i umetnosti, te odnosom umetnosti i društva i umetničkim radom.

Na izložbi u Galeriji Reflektor u bivšoj kasarni u Krčagovu zastupljeni su: Siniša Ilić, Ansi Kasitoni, Marta Popivoda, Siniša Radulović, Branimir Stojanović i Ana Hušman, a 10. novembra u Narodnom pozorištu u Užicu, u saradnji sa pozorišnim festivalom “Bez prevoda”, biće prikazani i filmovi Milice Tomić, Gordane Anđelić Galić i Bojana Fajfrića, koji u fokusu imaju izvedbu, umetnički gest kao formu kritičkog mišljenja, javnog govora, referišući na jugoslovensko kulturno nasleđe.Najavljen je i razgovor sa autorima istraživanja Zoranom Đaković Minniti i Sinišom Ilićem.

Dvema dodatnim intervencijama u Galeriji, umetničkom - crtežom na zidu i kustoskom - pisaćom mašinom na papiru otkucanim celokupnim spiskom radova koji su u Kolekciji OS, na simbolički način biće skrenuta pažnja na organizaciju znanja oko umetnosti i njenog odnosa sa publikom, kao i na manuelni, materijalni rad i vreme kao ključne kategorije u kritičkom i analitičkom bavljenju i sagledavanju umetnosti i kulture.

Siniša Radulović, 77 pitanja

Branimir Stojanović, Svi govore, kadar

Siniša Radulović kroz rad 77 pitanja pokušava doći do odgovora koji se odnose na umetničku poziciju i etiku, notirajući probleme licemerja, narcisoidnosti i nedostatka emocije.

Sedmočasovni film Svi govore Banimira Stojanovića prikazuje 62 desetominutne prezentacije članova Udruženja likovnih umetnika Srbije, otvarajući pitanja uloge ULUS-a, ali i umetničkog rada i uloge u društvu u odnosu na autonomiju umetnosti.

Ana Hušman u filmu Ručak, na primerima poznatih običaja i pravila lepog ponašanja, promišlja o smislu i efektima priručnika koji tvrde da mogu pomoći u boljem međusobnom razumevanju.

Film Leteće veverice finskog umetnika Ansija Kasitonija, koji je postao lajtmotiv celog projekta i prikazan je na svim dosadašnjim izdanjima, animirana je priča o mladoj veverici koja voli rokenrol, američka kola i skejtbord i ne želi da nastavi dugotrajnu porodičnu tradiciju oblačenja u leteću vevericu, u cilju zaštite svoje šume. Rad bi se mogao interpretirati i kao autobiogrfska priča koju je napisao potomak preduzetničke porodice koji je postao umetnik.

Marta Popivoda, Pričaj sa njim, 2011-2017.

Marta Popivoda u filmu Pričaj sa njim bavi se višeslojnošću umetničke izvedbe. U potrazi za nepostojećim okom gledalaca, video zapis gubi suverenitet nad svojim objektom i pretvara se u krhko iskustvo, prenoseći senzualnost performansa posmatraču. Film je nastao u saradnji s koreografkinjom Dženifer Lejsi u okviru projekta Ja <3 Ližiju Klark.

Siniša Ilić u filmu Prelazak u zbilju pozicionira sliku Ljubice Sokić kao kulisu radnjama analiziranja, istraživanja, procenjivanja i interpretiranja umetnosti, društva, istorije, smeštajući ih u otuđene radne prostore mesta gledanja umetnosti. Ilić se osvrće na društveno-politički kontekst kroz arhivske fotografije prikazujući ih kao makete društva i njegovih različitih oblika institucija. Ograničenost institucionalnih okvira provlači kroz filter izvedbenih radnji, dovodeći ih postepeno u kontakt sa širim kontekstom, takozvanim spoljnim svetom i njegovim složenim i na prvi pogled ne sasvim razumljivim odnosima.

Bojan Fajfrić, Uzrok smrti, 2015.

Milica Tomić, Jednoga dana umesto noći, bljesnuće rafal iz mitraljeza kad dručke svetlost ne može doći, 2009.

Projekat Kolekcija decenija kao polazište uzima međunarodnu kolekciju umetničkih dela savremene umetnosti Oktobarskog salona, osnovanu 2011. godine. Kroz seriju izložbi i programa, radovi iz te kolekcije prikazuju se u različitim izlagačkim kontekstima, ispitujući tako i mogućnosti institucionalnih saradnji. Tako koncipiran projekat, u svom obliku i formatu promenljiv, istražuje uslove u kojima se prikazuje savremena umetnička produkcija, preispitujući istovremeno poziciju ove, ali i generalno umetničke kolekcije kao javnog dobra.

Istraživanje Kolekcija decenija imalo je prvo izdanje 2018. godine u Apoteci - prostoru za suvremenu umetnost u Vodnjanu, na poziv kustoskinje Branke Benčić, kada su izloženi radovi Ansija Kasitonija, Anike Strem i Dubravke Sekulić iz Kolekcije OS, Ljubice Cuce Sokić iz Kolekcije Kulturnog centra Beograda i rad Siniše Ilića Prelazak u zbilju, produciran za potrebe i u okviru tog istraživanja. Potom su u Galeriji Milorada Bate Mihailovića u Pančevu, osim pomenutih autora, uključeni i radovi Olivere Parlić i Karstena Konrada iz Kolekcije OS i tapiserije Nadežde Novičić, koja je između 1968. i 1987. izlagala na izložbama Oktobarskog salona, a deo su Kolekcije Kulturnog centra Pančevo.

Program u Užicu organizuju Udruženje vizuelnih umetnika Užica (UVUU) – Galerija Reflektor i Kulturni centar Beograda, u saradnji sa Narodnim pozorištem Užice i festivalom “Bez prevoda”, uz podršku Grada Beograda, Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Grada Užice.

*Naslovna fotografija: Siniša Ilić, Ilustracija vođenja, crtež, 2017.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r