• Search form

15.05.2016 | 19:08

Kolektivna slika (svesti)

Kolektivna slika (svesti)

Narodni muzej u Beogradu, čija je stalna postavka zatvorena već 13 godina zbog rekonstrukcije, tema je performansa “Hit the Hermes” koji je Gradska gerila realizovala u okviru beogradskog izdanja međunarodnog projekta Actopolis, a nastao je kao reakcija na poražavajuće rezultate ankete građana o posećenosti nacionalne muzejske institucije.

Građanima je u video anketi, koja je projektovana na belo platno tokom performansa, postavljeno bilo pitanje da li su ikada posetili Narodni muzej. Njihovi odgovori kreću se od priznanja da nisu do tvrdnji da to redovno i često čine, kako je rekla jedna gospođa.

Među onima koji nisu nikada posetili Narodni muzej su i pripadnici starije generacije koji su za to imali priliku i pre zatvaranja stalne postavke 2003. godine, a ima i onih koji kažu da su bili, ali poslednji put pre više od 40 godina. Mlađi učesnici ankete uglavnom su ga posećivali za vreme Noći muzeja. Na osnovu njihovih odgovora može se zaključiti da ne prave razliku između stalne postavke i povremenih izložbi koje su organizovane do početka 2015. godine, kada su vrata Narodnog muzeja potpuno zatvorena za posetioce zbog konačnog nastavka dugooočekivane rekonstrukcije. 

Pojedini građani čak i ne znaju da je Narodni muzej zatvoren, a ne posećuju ga zato što ne vide reklame o izložbama, kako je rekla jedna devojka. Jedna žena je, pak, iznela tvrdnju da često posećuje Narodni muzej, posebno zimi.

Ujedno, ima i onih koji su dobro informisani i pratili su sudbinu Narodnog muzeja, pa znaju za prošlogodišnju neostvarenu najavu Ministarstva kulture da će biti otvoren u maju ove godine.

Rezultati tog mini istraživanja o posećenosti Narodnog muzeja inspirisali su Gradsku gerilu da osmisli eksperimentalni multimedijalni projekat “Hit the Hermes” čiji je finalni rezultat kolektivna slika na platnu na kojem je projektovan video-rad o anketiranim građanima. Učesnici performansa, održanog 13. maja u stanu programa Actopolis, stvorili su zajedničku sliku korišćenjem pištolja na vodu koji su napunjeni rastvorom slikarskog pigmenta.

Simboličnim napadom, pokušavali su da pogode i unište Hermesa - animaciju koja se povremeno pojavljivala tokom projekcije video materijala, slično kao u video igrici.

Simbol zatvorenosti, Hermes je osmišljen u formi motiva sa fasade Narodnog muzeja. Slika koja je nastala pucanjem na njega različitim bojama postala je materijalni dokaz privremene umetničke intervencije.

Prema rečima autora projekta “Hit the HermesMilana Stanimirovića, došao je na tu ideju zato što ni sam, za vreme studija istorije umetnosti na Filozofskom fakultetu i potom na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, nije bio u prilici da vidi stalnu postavku Narodnog muzeja koji ukupno čuva u zbirkama više od 400.000 umetničkih dela i istorijskih i arheoloških eksponata.

Projekat “Hit the Hermes” predstavlja poziv građanima da se aktivnije zainteresuju za sudbinu Narodnog muzeja i druga pitanja u oblasti kulture, a osmišljen je kao otvoreni sistem koji se može dalje nadograđivati i realizovati na različitim lokacijama, pri čemu bi svaki put nastala autentična kolektivna slika. Planiran je i svojevrsni nastavak tog projekta, koji bi se bavio problemom Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, koji je takođe zatvoren već devet godina zbog rekonstrukcije.

Gradska gerila je, inače, jedan od 14 učesnika beogradskog izdanja međunarodnog projekta Actopolis, koji organizuje Gete institut, povezujući Beograd, Atinu, Bukurešt, Ankaru/Mardin, Sarajevo, Zagreb i Oberhauzen. Beogradski program, čija je kustoskinja Mirjana Boba Stojadinović, posvećen je samoorganizovanoj produkciji u kulturi.

Prvi učesnici programa “Formalno neformalna. Beogradska samoorganizovana kulturna produkcija” bili su kolektivi Gradska gerila i Urbani inkubator, koje Gete institut u Beogradu podržava već nekoliko godina. Do kraja maja učestvuju različitim projektima i Aleksandar Nikolić, Aleksandra Sekulić i Ivica Đorđević, Anica Vučetić, Irena Ristić, Udruženje Kurs, Mariela Cvetić, Marija Radoš i Miroslav Karić (Remont), Marijana Cvetković, Nebojša Milikić i Tadej Kurepa, Nikola Radić Lucati, umetnički kolektiv U10, Vahida Ramujkić i Noa Treister.

Veći deo programa biće realizovan u Actopolis stanu (Bulevaru despota Stefana 36), u kojem je proteklih dana predstavljen intenzivan program Gradske gerile i Urbanog inkubatora, kolektiva do sada poznatih po aktivnostima u Savamali.

U Actopolis stanu 18. maja biće otvorena izložba umetničkog kolektiva U10, te Nikole Radića Lucatija, Mariele Cvetić i Irene Ristić, uz kritičku diskusiju o uslovima rada, saradnji i kulturnoj produkciji u Beogradu. Za 19. maj u podne na platou kod Filozofskog fakulteta najavljen je okrugli sto o odnosu institucionalne, akademske i aktivističke proizvodnje znanja, koji će realizovati Vahida Ramujkić i Noe Treister, a 20. maja u Actopolis stanu biće održan razgovor sa Marijanom Cvetković o fenomenu Druge scene – samoorganizovane platforme koja je bila aktivna nekoliko godina.

U Actopolis stanu moguće je dobiti i primerak novog izdanja Zidnih novina (Karneval usred ruševina) koje je Udruženje Kurs osmislilo povodom projekta Actopolis, kao i publikacija “BGD Art” – štampani plan grada sa mesečnim programom umetničkih prostora, čiji je autor Aleksandar Nikolić. Elektronsko izdanje te publikacije moguće je preuzeti sa sajta bgdart.net.

Beogradsko izdanje “Actopolisa” deo je projekta koji je UO Gete instituta proglasio projektom od izuzetnog značaja, a realizuje se u saradnji sa kulturnom institucijom Urbana umetnost Rur. Sve aktivnosti projekta “Actopolis”, kako u Beogradu, tako i u ostalim gradovima, biće dokumentovane na sajtu actopolis.net      

Program beogradskog izdanja “Actopolisa” nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Dnevnik/Diary, Raša Todosijević, 54. Bijenale, Venecija
Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i