• Search form

09.07.2013 | 21:22

Kome (ne)pripada Evropa?

Kome (ne)pripada Evropa?

Ministarstvo prostora organizuje još jedan niz zanimljivih razgovora o javnom prostoru, ali i kulturi u Srbiji, i to u javnom prostoru - na Slaviji, u parku ispred Ministarstva kulture i informisanja i u Savamaloj. Tim povodom ugostiće i Transeuropa Lab, platformu za angažovanje na javnim mestima Beograda, Barselone i Berlina, uz učešće eksperata i lokalnih inicijativa.

Transeuropa Lab će u Beogradu od 11. do 14. jula, u saradnji sa Ministarstvom prostora i Mikro artom, pokrenuti radionice na tri važna pitanja: Kome pripada Evropa? Kome ne pripada Evropa? Kome pripada budućnost Evrope?

Prva radionica, koja će pokušati da odgovori na pitanje: “Kome pripada Slavija?” biće održana 11. jula u 19 sati na Slaviji, uz učešće aktivista, arhitekata i prolaznika. Biće reči o mogućim rešenjima za budućnost tog dela grada - od koncepta izmeštanja tramvajskih šina, do predloženog uvođenja podzemnih prolaza za pešake, što se kao uslov našlo i u najnovijem konkursu za uređenje Slavije.

Stručna javnost je podeljena po tom pitanju, a obe strane se pozivaju na dobrobit prolaznika, koji najčešće nisu upoznati sa pravima u odlučivanju o javnom prostoru. Cilj radionice je da ispita građane o njihovim stavovima i potrebama i navede ih na razmišljanje o sopstvenoj odgovornoj ulozi u gradu. Namera nije diskusija o konkretnim rešenjima i kvalitetu ponuđene arhitekture, nego o položaju pojedinca u pravnoj i fizičkoj hijerarhiji grada.

Kultura u krizi tema je radionice koja će 12. jula u 19 sati biti održana u parku ispred Ministarstva kulture i informisanja, gde će umetnici, radnici u kulturi i prolaznici pokušati da nađu početak kraja sveopšteg lošeg stanja u kulturi. Da li je moguće uticati na poboljšanje uslova rada u kulturi i kako? Koji je ključni razlog ovog lošeg stanja i koji je prioritet u njegovom rešavanju? Da li su rekordno niska ukupna budžetska izdvajanja za kulturu pravo merilo problema ili je to njihova raspodela ? Može li se o novcu govoriti pre nego se utvrde vrednosti koje se podržavaju? Gde je mesto savremenoj umetnosti ako država vidi kulturu isključivo kao agens izgradnje nacionalnog identiteta? Mogu li korupcijom, neradom i nepotizmom ogrezle institucije kulture biti obnovljene ili ih treba u potpunosti zameniti? Koja je uloga i odgovornost publike? Ako se čini da je kultura prva žrtva krize i u evropskim okvirima, ima li Srbija snage da sačuva svoju?

Završna radionica “Like/dislike Savamala” najavljena je za 14. jul u 19 sati na platou ispred Biroa Savamala i Društva Savamala u Ulici Svetozara Radića 3-5, gde će biti otvorena izložba fotografija stanovnika Savamale na kojima su ovekovečene pozitivne, ali i negativne strane tog dela grada.

“Tokom svakog dana u našem komšiluku vidimo mnošto stvari koje volimo i zbog kojih osećamo privrženost tom kraju, ali i veliki broj onih koje nam se ne sviđaju, i koje bi najradije na neki način popravili. Očekujemo vas da zajedno uz druženje i razgovor o problemima i mogućim rešenjima za ovaj deo grada provedemo toplo letnje nedeljno veče”, poručuje Ministarstvo prostora.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r