• Search form

23.01.2021 | 21:08

Komemoracija Miri Furlan u Jugoslovenskom dramskom

Komemoracija Miri Furlan u Jugoslovenskom dramskom

Prerana smrt velike hrvatske i jugoslovenske glumice Mire Furlan izazvala je duboku tugu među njenim kolegama, prijateljima i poštovaocima širom regiona, a komemorativni skup biće održan u Jugoslovenskom dramskom pozorištu u Beogradu. Datum će biti naknadno saopšten, najavilo je JDP.

Mira Furlan bila je pridruženi član JDP-a, u kojem je igrala Leu u “Dibuku” Anskog, u režiji Edvarda Milera i Izabelu u “Pozorišnim iluzijama” Pjera Korneja, u režiji Slobodana Unkovskog. Trenutno se u JDP-u igra njena drama “Dok nas smrt ne razdvoji”, praizvedena 2013. godine u produkciji Radionice intergracije i režiji Predraga Mikija Manojlovića.

Mira Furlan, Dibuk, foto: JDP

Poslednju poštu Miri Furlan, koja je preminula 20. januara u Los Anđelesu u 66. godini, odale su i teatarske kuće u kojima je igrala pre i nakon emigriranja početkom 90-ih u SAD sa suprugom Goranom Gajićem, sa kojim je živela od sredine 80-ih na relaciji Zagreb-Beograd.

Uz izraze zahvalnosti, iz HNK Zagreb, u kojem je svojevremeno dobila otkaz, dobila je i molbu za oproštaj - posredstvom Fejsbuk objave upravnika Drame Ivice Buljana.

Buljan je naveo da, kao upravnik Drame HNK, oseća sram zbog događaja koji su Miru Furlan prisilili da napusti pozorište i Zagreb. "Miro, molim te da nam oprostiš. Oprosti i vranama koje su bile u prilici i na mestu da to kažu, a nisu. A danas grakću i nas optužuju za svoju nečistu savest. Takmiče se kao u finalu Krležine drame da se najedu pažnje i nauživaju reflektora koji obasjavaju tvoj odar", naveo je Buljan povodom burnih reakcija na društvenim mrežama i optužbi da je HNK Zagreb prećutalo u saopštenju prave razloge odlaska Mire Furlan.

U saopštenju HNK Zagreb navedeno je, između ostalog, da je odlazak Mire Furlan "u SAD 1991. godine zbog političkih razloga bio trenutak prestanka njenog rada u Hrvatskom narodnom kazalištu". Istaknuto je i da su je obožavale i obožavaće je generacije publike, jer je uz ogroman talent i inteligenciju bila "umetnica koja je svojim beskompromisnim stavovima postala moralna veličina. Zbogom i hvala ti, Miro".

Buljan je povodom smrti Mire Furlan i reakcija na objavu HNK izdvojio njenu ulogu Helene u Euripidovoj tragediji, kojom je, kao velika heroina, "simbolički odredila svoj put". "Iz prljavih ratova ostala je neokaljana lešinarima koji su je hteli jedni ubiti, a drugi prisvojiti", dodao je Buljan.

Mira Furlan, Pozorišne iluzije, foto: JDP

Sama Mira Furlan podrobno je opisala okolnosti koje su prethodile njenom odlasku u SAD u otvorenom pismu sugrađanima, objavljenom u novembru 1991. godine u zagrebačkom Danasu, a potom i na njenom sajtu: ...Kaznu koju mi je moj grad, moj jedini grad, moje kazaliste, moje jedino kazaliste, tj. jedino kazaliste koje sam smatrala svojim, kaznu koju su mi preredili, mislim da nisam zasluzila, jer sam radila onako kako mislim da uvijek treba raditi: vjerujuci u ljude i nasu profesiju, koja ljude mora spajati a ne razdvajati. Nikad se necu 'odreci svojih beogradskih prijatelja' kao neke moje kolege, jer ne mislim da su ti prijatelji na bilo koji nacin pridonijeli ovoj katastrofi koja nas je zadesila, kao sto se nikad necu odreci ni svojih zagrebackih prijatelja, cak ni onda kad se oni odricu mene. Trudit cu se na sve nacine da razumijem njihovu paniku, strah, ogorcenje, pa cak i mrznju, ali molim to isto razumijevanje i za sebe, tj. za jednu pricu koja je drugacija od uobicanjenih, za jedan zivot koji je, igrom tzv. sudbine, izasao iz ocekivanog okvira. Zasto sve mora biti tako isto, tako zastrasujuce izjednacno, poravnano, jednoobrazno? Nije li bilo dosta toga? Znam da je vrijeme uniformi, a one su sve jednake, ali ja nisam vojnik, ne mogu to biti, nisam u stanju to biti, nije moje da to budem.

Bez obzira na to hocemo li zivjeti u jednoj, u pet ili u pedest drzava, dajte da ne zaboravimo na ljude, na svakoga pojedinacno, bez obzira na kojoj se strani ovog naseg Zida taj doticni slucajno zatekao. Slucajno smo se ovdje rodili, slucajno svmo ovi li oni, pa valjda ima jos nesto osim toga? Upucujem ovo pismo u prazninu, u mrak, ne znajuci tko ce ga i kako pricitati, niti na koje se sve nacine ono moze zloupotrijebiti. Vjerojatno ce posluziti kao hrana za vjecno gladnu propagandnu zvjerku. Mozda ce ga ipak netko procitati cistoga srca. Takvom covjeku cu biti zahvalna, navela je Mira Furlan pre odlaska u SAD.

Mira Furlan, foto: Mikel Helay

Rođena 7. septembra 1955. godine u Zagrebu, Mira Furlan bila je među najznačajnijim i najvoljenijim glumicama u regionu, poznata po ulogama u oko 40 filmova, među kojima su bili i "Otac na službenom putu" (1985) Emira Kusturice, koji je osvojio Zlatnu palmu u Kanu, "U raljama života" (1984) i "Za sreću je potrebno troje" (1986) Rajka Grlića, "Lepota poroka" (1986) Živka Nikolića, za koji je dobila Zlatnu arenu u Puli za glavnu ulogu. Zlatnu arenu osvojila je i za sporednu ulogu u filmu "Kiklop" Antuna Vrdoljaka. Imala je, između ostalog, i zapažene uloge u TV serijama "Smogovci", “Velo misto”, “Nepokoreni grad”, “Vučjak”, “Bolji život”...

Diplomirala je 1978. glumu na Akademiji dramske umetnosti u Zagrebu, a iste godine postala je i članica HNK-a u Zagrebu, gde je ostvarila više zapaženih uloga, za koje je dobila i nagrade.

Međunarodno najznačajnije uloge ostvarila u TV seriji "Vavilon 5" (Babylon 5), u kojoj je glumila mirotvorku Delen, te u seriji "Izgubljeni" (Lost).

Poslednjih par decenija glumila je i u srpskim filmovima i serijama, uključujući film "Turneja" Gorana Markovića i TV seriju "Vratiće se rode", u režiji Gorana Gajića.

Na hrvatsku scenu se vratila 2002. godine - glavnom ulogom u predstavi "Medeja" Kazališta Ulysses - na poziv rediteljke Lenke Udovički i Radeta Šerbedžije. Izbor Mire Furlan za naslovnu ulogu u "Medeji", kako je navedeno u knjizi "Od prvog čina - 20 godina Kazališta Ulysses" Borne Vujčića, potvrdio je Ulysses kao pozorište koje prihvata prognane i one koji se tako osećaju. Mira Furlan je "svakako imala razloga tako se osećati jer su mnogi u devedesetima odabir njenog srca videli kao greh i izdaju. Ajde još nekako da vam je pradeda Srbin – ali muž? Silne osude oterale su je u SAD, a za razliku od Rade (Šerbedžije), nije se vraćala ni u posetu, kamoli da bi glumila. Sve do saradnje sa Ulyssesom, koja ju je vratila na hrvatsku pozornicu nakon jedanaestogodišnje pauze", naveo je Vujčić.

Rade Šerbedžija je povodom smrti Mire Furlan izjavio RTS-u da je bila heroina koja je pretrpela mnoge udarce, ali je ipak izašla kao pobednik. "Svima nam je ostala u srcu, jer je Mira Furlan bila jedna od najdivnijih glumica na prostoru bivše Jugoslavije“, istakao je Šerbedžija, dodajući da je bila "velika i pravedna žena. Bila je levičarka i socijalista. Bila je briljantna glumica i osoba. Svi su je voleli, od publike do drugih glumaca i reditelja – što je i dokazala kada je otišla, pobegla od strašnog rata i uspela da u SAD napravi karijeru“.

Filmski reditelj Rajko Grlić izjavio je da je strašno što se nijedan ministar i nijedna pozorišna uprava u Hrvatskoj nije setila proteklih decenija da joj se izvini za pogrom koji joj se dogodio i da je pozove nazad, tamo gde pripada, a pripada sceni. Povodom njene smrti, kako je rekao za TV Nova S, proslavljena je u svim medijima kao jedna od najvećih hrvatskih glumica, ali bez osvrta na 90-te. Grlić je rekao da je dao nekoliko izjava, između ostalo i o tome, ali da su ti delovi o nesrećnim 90-im uglavnom izrezani. "Zna se šta je napravljeno i da država nikada nije učinila ni milimetar da vrati Miru, kao i mnoge druge ljude koji su otišli", dodao je Grlić.

I da je ostala na ovim prostorima, Grlić kaže da ne zna kako bi preživela 90-te, koje su bile crno-beli svet i u Hrvatskoj i u Srbiji. "Bila je osoba istančanog osećaja za pravdu,a  s druge strane imala je i hrabrost da govori o nepravdi", rekao je Grlić.

Mira Furlan vratila se na institucionalnu pozorišnu scenu u Hrvatskoj naslovnom ulogom u “Kasandri” Kriste Volf 2016. godine u HNK-u Ivana pl. Zajca, kada je izjavila, kako je podsetio taj riječki teatar, da je srećna što ima priliku da se vrati i glumi na svom jeziku, na velikoj pozornici koju je ostavila pre 25 godina. "Osobito mi je drago da se to događa baš u slobodnom gradu Rijeci”, zapisala je tada Mira Furlan, koja je i poslednji pozorišni nastup, kako je podsetio riječki HNK povodom njene smrti, imala u predstavi tog teatra “Vježbanje života – drugi put” u junu 2020. godine.

Mira Furlan pisala je i kolumne za splitski Feral Tribune, koje su sabrane u knjizi “Totalna rasprodaja” (Samizdat, Beograd).

Pevala je na nekoliko ploča/CD-a: “Mira Furlan i Orkestar Davora Slamniga”, “Nevino srce” grupe Buldožer, “Trying to Forget – B5” Billa Mumyja. Producirala je i vlastiti CD “Songs From Movies That Have Never Been Made”.

Poslednji nastup u Beogradu imala je 2018. godine na književnom festivalu Krokodil, na kojem je razgovarala sa Ivanom Velisavljevićem pred oduševljenom publikom koja ju je pozdravila salvom aplauza i ovacijama: Miro, voli te Zagreb, voli te Beograd!

Dan nakon nastupa na Krokodilu otišla je da poseti Milenu Dravić koja je u to vreme bila veoma bolesna, praktično na samrti, a bila je potpuno šokirana siromaštvom u kojem je živela. Nije mogla da se pomiri s činjenicom da jedna glumačka legenda te veličine strahuje da će joj isključiti struju zbog računa koje nije bila u stanju da plaća.

"Beskrajno nas je rastužila vest da je otišla. Ima nečeg duboko nepravednog u tome. Još uvek ne možemo u potpunosti da verujemo da je nema. Prisećamo se trenutaka provedenih s njom, njene neobično pozitivne energije, njenog razoružavajućeg osmeha, njene prisutnosti i neposrednosti. Saosećamo s Goranom, saosećamo s njihovom decom, saosećamo sa svima koji su je voleli i bili joj bliski. Gubitak Mire Furlan, ipak, kako to već biva s ljudima koji su veći od života samog, gubitak je za sve nas", saopštio je Krokodil.

Sofa intervju sa Mirom Furlan, foto: Krokodil

Posle smrti Mire Furlan, na njenim nalozima na društvenim mrežama objavljen je deo njene autobiografske proze: Gledam zvezde. Noć je jasna i Mlečna staza čini se tako blizu. Tamo ću se zaputiti uskoro. ‘Svi smo sačinjeni od zvezda’, odjednom se setih Delenine rečenice iz Džoevog scenarija. Nije loša perspektiva! Ne bojim se. U međuvremenu, dopusti mi da zatvorim oči i osetim lepotu oko sebe. I udahnem taj zrak pod tamnim nebom ispunjenim zvezdama. Udahnem. Izdahnem. To je sve!

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r