Konjović u doba soc-realizma
Izložba “Milan Konjović: Odbrana autonomije slike”, koja će biti otvorena 3. aprila u Galeriji ’73 u Beogradu, predstaviće Konjovićeva dela u doba socijalističkog realizma, prema koncepciji novosadskog istoričara umetnosti Save Stepanova. Izložba predstavlja delimičnu rekonstrukciju dve značajne postavke Konjovića - izložbe iz Muzeja Matice srpske u Novom Sadu iz 1946. i izložbe "Ljudi" u Umetničkom paviljonu u Beogradu iz 1951. godine, koje su propraćene i tadašnjim dokumentacionim materijalom.
Izložba “Milan Konjović: Odbrana autonomije slike”, koja će biti otvorena 3. aprila u Galeriji ’73 u Beogradu, predstaviće Konjovićeva dela u doba socijalističkog realizma, prema koncepciji novosadskog istoričara umetnosti Save Stepanova.
Izložba predstavlja delimičnu rekonstrukciju dve značajne postavke Konjovića - izložbe iz Muzeja Matice srpske u Novom Sadu iz 1946. i izložbe "Ljudi" u Umetničkom paviljonu u Beogradu iz 1951. godine, koje su propraćene i tadašnjim dokumentacionim materijalom.
Ove izložbe održane su u vreme rušenja građanskog društva kojem je Konjović pripadao, te “uklapanja” u nove društvene odnose, u kojima je vlast odlučno i organizovano sputavala slobode stvaralaštva, nastojeći na taj način da ojača novi ideološki i društveni sistem.
Stepanov tom izložbom želi da pokaže kako se Konjović, uprkos i danas postojećim predrasudama, "hrabro, odlučno i beskompromisno, posle svih napada na njegovo slikarstvo i njegovo shvatanje umetnosti, obračunao sa zagovornicima socijalističkog realizma, pogotovo sa protagonistima jednog teoretskog koncepta zasnovanog izvan umetnosti".
Konjović je tokom dugog i bogatog stvaralačkog veka (1898-1993) realizovao oko 6.000 radova u raznim tehnikama i imao oko hiljadu samostalnih i grupnih izložbi.
Prošavši kroz nekoliko likovnih faza - plave, crvene, sive, kolorističke, asocijativne i vizantijske, bio je i svedok burnih društveno - politickih promena.
Izložbu će otvoriti Ješa Denegri, a biće otvorena do 23. aprila.
Sajt Galerije '73 je www.galerija73.com
(SEEcult.org)