Korak po korak, izbeglički
Ulična galerija predstavlja od 6. novembra izložbu “Korak po korak” koja je posvećena jednoj od najaktuelnijih političko-društvenih tema današnjice – temi izbeglica, a deo je opširnije postavke “Naše nove komšije” kolektiva Belgrade Raw iz Srbije i Blockfrei iz Austrije. Kroz intenzivne višednevne radionice u obe zemlje korišćena je dokumentarna fotografija kako bi podstakla veću vidljivost teme izbeglica i podigla svest o njihovom postojanju na ovim prostorima, kao i kultura iz kojih dolaze i svakodnevnih problema sa kojima se suočavaju.
Mape predstavljene na izložbi “Korak po korak” pronađene su tokom istraživačkog rada za izložbu “Naše nove komšije” koja je trenutno postavljena u Beču, a održana je nedavno u Beogradu, u okviru Transeuropa festivala.
Te mape predstavljaju dokument o periodu kada je ruta od Grčke do Mađarske, kroz Makedoniju i Srbiju prelažena uglavnom peške. Na njima su na arapskom predstavljene korisne instrukcije za prelaženje tog puta, a pokazuju i da koliko mnogi od migranata imaju vrlo oskudne informacije (često čak i potpuno pogrešne) o tome gde i kako će stići, i pored toga što se čini da su u današnje vreme informacije beskrajno dostupne. Osim jezičke barijere, tome doprinosi, kako navodi Belgrade Raw, i potpuna inertnost organa da informišu te ljude o njihovim pravima. Umesto toga, jedini neutralni i dobronamerni izvor informacija su samoorganizovane grupe građana koje žele da pomognu.
Na stranici www.w2eu.info su, na primer, i dalje dostupne informacije na arapskom, farsiju, francuskom i engleskom, koje su onoliko ažurne koliko omogućava entuzijazam internacionalne grupe ljudi koji je uređuju.
Izložba “Korak po korak” je i završnica interdisciplinarnog programa “Mapa kao medij” koji Tačka komunikacije organizuje ovih dana u Magacinu u Kraljevića Marka, gde je okupila pojedince iz različitih oblasti koji za svoje delovanje koriste neku vrstu mapa. Na radionicama se mape analiziraju kao političko ili ideološko oružje, kao unutrašnja alatka za istraživanje sebe i okoline, te kao umetnički izraz i kao praktično sredstvo komuniciranja pojedinih informacija.
(SEEcult.org)