• Search form

12.10.2015 | 21:16

Kosovo korak bliže Unesku

Kosovo korak bliže Unesku

Izvršni odbor Uneska uvrstio je 12. oktobra u dnevni red aktuelnog zasedanja u Parizu predlog preporuke za prijem Kosova u članstvo te organizacije UN, uprkos protivljenju i diplomatskim naporima Srbije da to spreči.

Izvršni odbor Uneska glasaće do 22. oktobra o članstvu Kosova, a ukoliko većinom glasova usvoji pozitivnu preporuku, koja je već pripremljena, konačnu odluku doneće Generalna konferencija Uneska koja će zasedati od 3. do 18. novembra.

Protiv uvrštavanja članstva Kosova u dnevni red zasedanja Izvršnog odbora Uneska izjasnile su se Rusija, Kina, Kuba i Argentina, ali se o dnevnom redu nije ni glasalo.

Kosovski ministar spoljnih poslova Hašim Tači pozdravio je uključivanje pitanja članstva Kosova u dnevni red Izvršnog odbora Uneska i ocenio da je to, kako je objavio na društvenim mrežama, “mala, ali veoma važna proceduralna pobeda”.

Zvaničnici Srbije ponovili su oštro protivljenje učlanjenju Kosova u Unesko, koje smatraju politizacijom i kršenjem Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244, a najavili su nastavak diplomatskih aktivnosti kako bi sprečili pozitivan ishod glasanja Izvršnog odbora.

Povodom Kosova i Uneska, predsednik Srbije Tomislav Nikolić ocenio je da je “vreme za nacionalni konsenzus” u vezi sa daljim odnosima sa Prištinom, jer “veliki deo zapadne civilizacije i EU organizuju direktno uključivanje prištinske administracije u mnoge međunarodne organizacije bez konsultacija sa Srbijom, direktnim preglasavanjem u tim organizacijama”. Nikolić je, kako su preneli mediji, ocenio da se stoga postavlja pitanje čemu služe pregovori Beograda i Prištine u Briselu.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić uputio je 11. oktobra pismo svim članicama Uneska, navodeći da je zahtev za učlanjenje Kosova “neutemeljen sa stanovišta međunarodnog prava” i za Srbiju “apsolutno neprihvatljiv” i sa “političkog i sa moralnog aspekta”.

Vučić je naveo i da su sa ciljevima Uneska nespojivi “namerno, sistematsko, vandalsko uništavanje kulturnih i istorijskih spomenika svojih sugrađana, koji datiraju još iz XI veka”, a podsetio je da je od završetka sukoba 1999. godine i raspoređivanja međunarodnih snaga ukupno 141 srpski pravoslavni hrišćanski objekat potpuno uništen ili značajno oštećen. Ukazao je i da je sam Unesko stavio 2006. godine manastire Dečani, Pećka patrijaršija i Gračanica i Crkvu bogorodice Ljeviške na Listu svetske baštine u opasnosti.

“Na mnogim uništenim objektima još se mogu videti parole tzv. Oslobodilačke vojske Kosova i pretnje Srbima, a u novije vreme i grafiti u slavu organizacije Islamske države”, naveo je Vučić i dodao da "uništavanje srpskog hrišćanskog i kulturnog nasleđa nikada nije podrobno istraženo, niti je iko za ove zločine izveden pred lice pravde”. Vučić smatra da zato “licemerno zvuči objašnjenje svih koji kažu da će prijemom Kosova u Unesko, srpska kulturna baština biti bolje zaštićena, jer niko ni iz jedne od srpskih crkava ili manastira, nije tražio ni takvu zaštitu, ni takvu podršku”.

S druge strane, kosovski premijer Isa Mustafa izrazio je zadovoljstvo “veoma obećavajućim” vestima iz Pariza i pohvalio Tačija tim povodom.

Kosovo je, kako je Mustafa objavio na Fejsbuku, naporno radilo kako bi pridobilo podršku u inostranstvu – u Njujorku, Parizu i drugim svetskim centrima. “Današnje vesti su radosna potvrda da je integracija Republike Kosova u međunarodne organizacije nezaustavljiv proces. Vlada i posebno Ministarstvo spoljnih poslova, koje je bilo veoma uspešno u ovom procesu, nastaviće snažno lobiranje”, naveo je Mustafa.

I ambasadorka Kosova u SAD Vlora Citaku ocenila je na Tviteru da je to prva pobeda na putu ka članstvu u Unesku.

Razmatranje zahteva Kosova za prijem u Unesko, koje je 43. tačka dnevnog reda Izvršnog odbora, formalno je predložila Albanija, uz podršku više od 40 zemalja.

Među njima su i SAD, Nemačka, Velika Britanija, Francuska, Austrija, Irska, Danska, Finska, Holandija, Švedska, Slovenija, Turska i Ujedinjeni Arapski Emirati. Podršku su pružile i Bahrein, Belize, Burkina Faso, Čad, Kostarika, Obala Slonovače, Dominikanska Republika, Salvador, Estonija, Gabon, Gambija, Gana, Grenada, Gvineja, Haiti, Honduras, Irska, Jordan, Kivajt, Letonija, Lesoto, Luksemburg, Monako, Oman, Panama, Papua Nova Gvineja, Katar, Saudijska Arabija, Senegal, Somalija, Južni Sudan, Togo, Vanuatu i Tanzanija.

Kosovo je početkom jula objavilo nameru da uđe u Unesko, nakon niza konsultacija sa stranim partnerima i posle više od 130 sastanaka s delegacijom Uneska tokom ove godine, kako je naveo sredinom jula na društvenim mrežama ministar Tači.

*Foto: Dečani (Fb)

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i