• Search form

01.12.2015 | 16:00

Kraljević i sledbenici u Spomen-zbirci Beljanskog

Kraljević i sledbenici u Spomen-zbirci Beljanskog

Izložba Moderne galerije u Zagrebu “Miroslav Kraljević i sledbenici” biće otvorena 3. decembra u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu, a predstavlja izbor radova 11 autora koji daju uvid u hrvatski modernizam u prve tri decenije 20. veka.

Izložba “Miroslav Kraljević i sledbenici” autora dr Zvonka Makovića rezultat je višegodišnje međumuzejske saradnje Moderne galerije i Umetničkog paviljona iz Zagreba i Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, u okviru koje je nedavno u Zagrebu otvorena izložba “Kolekcija Pavla Beljanskog: biseri moderne” u Umetničkom paviljonu.

Zagrebačka izložba predstavlja izbor od 68 ostvarenja 11 autora iz zagrebačke Moderne galerije koji prati genezu i razvoj hrvatskog modernizma u prve tri decenije 20. veka.

Mada je Miroslav Kraljević živeo kratko (1885-1913), svojim slikarstvom je označio početak novog razdoblja hrvatske umetnosti približivši je matičnoj liniji evropskog, posebno francuskog modernizma. Među njegovim sledbenicima su stvaraoci značajni i za srpsku umetnost, poput Save Šumanovića i Petra Dobrovića, slikara čija se remek-dela nalaze u stalnoj postavci Spomen-zbirke Beljanskog, аli i hrvatskih autora, poput Ljube Babića, Vilka Gecana, Milana Steinera, Zlatka Šuletnića, Milivoja Uzelca i drugih.

Takođe, Kraljević je bio savremenik srpske slikarke Nadežde Petrović, sa kojom se i družio u Parizu.

   Miroslav Kraljević, Autoportret sa psom, 1910.

Izložba u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog biće upotpunjena nizom edukativnih programa, uključujući stručna tumačenja postavke, predavanja, filmske projekcije, koncerte, kreativne radionice i sl.

Autori tekstova u katalogu su dr Zvonko Maković i dr Jasna Jovanov, direktorka Spomen-zbirke Beljanskog, a kustosi Milica Orlović Čobanov i Jasmina Jakšić Subić.

   Kraljević, Bonvivant, 1912.

Projekat međumuzejske saradnje, čiji su rezultat izložbe “Kolekcija Pavla Beljanskog: biseri moderne” i “Miroslav Kraljević i sledbenici” vođen je idejom o komparativnom sagledavanju glavnog toka jugoslovenskog modernizma u periodu između dva svetska rata.

Deo kolekcije Pavla Beljanskog (1896-1965), diplomate i kolekcionara koji je sakupio najcelovitiju zbirku nacionalne umetnosti prve polovine 20. veka, prvi put je prikazan van Srbije na izložbi u Zagrebu, koja obuhvata 84 eksponata 30 umetnika. Neke od izloženih slika zagrebačka publika imala je priliku da vidi na različitim izložbama između dva svetska rata ili neposredno posle Drugog svetskog rata, dok su joj pojedina dela poznata samo po reprodukcijama.

Realizaciju projekta podržala su ministarstva kulture Srbije i Hrvatske, Sekretarijat za kulturu i javno informisanje Vojvodine, Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba, Hrvatska kuća i Nacionalni komitet ICOM-a Srbije.

Radno vreme Spomen-zbirke Pavla Beljanskog biće promenjeno tokom trajanja izložbe, koja će biti otvorena do 21. februara 2016. (postavka se može razgledati od srede do nedelje od 11 do 19 časova, četvrtkom od 14 do 22 časa).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r