Kritična zona najbolji film 29. FAF-a
Gran pri “Aleksandar Saša Petrović” 29. Festivala autorskog filma (FAF) u Beogradu osvojio je film “Kritična zona” reditelja Alija Ahmadzadea, dok je nagrada za najbolji i najodvažniji film u selekciji Hrabri Balkan pripala “Šutnji razuma” rediteljke Kumjane Novakove iz Severne Makedonije.
Žiri takmičarskog programa 29. FAF-a, koji su činili Valentina Maurel, Vanja Kovačević i Kamen Kalev, dodelio je nagradu za najbolju režiju filmu “Hir” ruskog reditelja Ilje Povolockog, a nagradu za scenario “Gordan Mihić” filmu “Ekskurzija” Une Gunjak.
Svo troje autora prisustvovali su 1. decembra uručenju nagrada u MTS dvorani, uoči svečanog zatvaranja 29. FAF-a filmom “Sanjari” i poklonoim ekipe tog animiranog ostvarenja autorskog para DK i Hju Velčman.
Uručenje nagrada 29. FAF-a, foto: Tanja Drobnjak
Gran pri 29. FAF-a dodeljen je “Kritičnoj zoni” kao filmu koji “uvodi iznenađujuć i kreativan novi glas. Filmu koji je darežljiv i pun ideja, koji pokazuje lice mladosti jedne zemlje koje nam uglavnom ostaje skriveno. Filmu koji se odlikuje neverovatno smelim političkim stavom koji samo humor može s takvom silinom iskazati”.
Glavni junak pobedničkog filma, koprodukcije Irana i Nemačke, živi usamljeničkim životom, vozeći se sa svojim psom kroz podzemni svet Teherana, dilujući drogu i lečeći uznemirene duše. Besciljno se kreće gradskim ulicama prateći GPS uputstva, pomoću droga beži od beznađa, ali u tom lutanju pronaći će seme otpora.
Nagrada za najbolju režiju dodeljena je reditelju filma “Hir” Ilji Povolockom koji je u svom “napetom debitantskom ostvarenju demonstrirao snažan i samouveren filmski jezik”.
“Hir” je film koji spaja dve generacije, izgubljene u ogromnom prostoru bezvremenog krajolika u kom su junaci naizgled odsečeni od sveta”, istakao je žiri.
Uručenje nagrade Ilji Povolockom, foto: Filip Olćan
Stari kamper u filmu “Hir” putuje kroz mračnu rusku provinciju, prevozeći tinejdžerku, njenog oca i dotrajali filmski projektor. Dugo su na putu, lutaju kroz jezive slikovite predele. Ona se navikla na njegovu melanholiju i nasumične avanture sa ženama, on podnosi njene hirove. Sve se menja kada se upute ka severu. Njihov svet stisnut u skučenom prostoru kampera, sve nade, boli i zataškana prošlost konačno eksplodiraju...
Nagrada za najbolji scenario dodeljena je Uni Gunjak uz obrazloženje da njena “Ekskurzija” pametno razotkriva “dinamiku izopštavanja i slika portret mlade junakinje koja na svojim plećima mora izneti breme odgovornosti za neuspeh čitavog društva”. Scenario “Ekskurzije” izbegava bilo kakvu karikaturu kako bi izgradio delikatnu psihološku studiju junakinje, istakao je žiri, koji je dodelio posebno priznanje filmu “Stepe” rediteljke Marine Vrode.
U “Ekskurziji”, koja je kandidat BiH za Oskara, tinejdžerka iz Sarajeva tokom igre “istina ili izazov” tvrdi da je imala prve seksualne odnose. Upletena u sopstvene laži, izmišlja trudnoću i izaziva kontroverzne događaje koji izmiču kontroli.
Ali Ahmadzade i Una Gunjak sa članovima žirija takmičarskog programa, foto: Tanja Drobnjak
Nagrada za najbolji i najodvažniji film u regionalnoj selekciji Hrabri Balkan pripala je filmu “Šutnja razuma” Kumjane Novakove koja kroz “svedenu prezentaciju forenzičkih dokaza, sudskih svedočenja i transkripta transformiše strahote iza uznemirujućih podataka u razorno precizan formalni jezik lišen ičega suvišnog, nejasnog ili emocionalno manipulativnog” – kako je naveo žiri koji su činili Dina Pokrajac, Dimitris Kerkinos i Nikola Stojanović.
“Žene iz kampova u Foči u kojima su se odvijala silovanja zadivljuju nas svojom hrabrošću koja je promenila tok međunarodnog prava, dok sam film stavlja akcenat na ulivanje snage umesto na viktimizaciju i demonstrira proces isceljenja kroz otpor i preživljavanje kroz suočavanje. Dekolonizujući i vraćajući pravo na arhivu mi vraćamo pravo na svoja tela i sećanja kojima je pretilo nasilno brisanje, biramo emancipaciju umesto ponovne traumatizacije i insistiramo na tome da nikada više nećemo biti ućutkivane”, naveo je žiri za “Šutnju razuma”, forenzički video esej konstruisan kao performativno istraživanje prvog slučaja u Međunarodnom sudu u Hagu za koji je doneta presuda za silovanje kao oblik torture i seksualnu eksploataciju kao zločin protiv čovečnosti.
Posebno priznanje selekcije Hrabri Balkan dodeljeno je filmu “Pero” slovenačkog reditelja Damjana Kozolea.
Nagradu za najsinematičniju sekvencu u igranom filmu, koja se dodeljuje u čast Slavka Vorkapića, proglasio je filmski kritičar Ivan Velisavljević koji je iz programa 29. FAF-a izdvojio film “Samo reka teče” kineskog reditelja Veja Šuđuna (Wei Shujun), odnosno sekvencu sna policijskog inspektora Ma Žea. “Kinestezija je u toj sekvenci ostvarena oniričnom vizuelnošću koja montažno kombinuje simboličke prizora iz naracije, tako da se sama misterija filma razrešava u snu, snagom filmske slike i gledalačke intuitivne investiranosti. Vorkapić i Petrić bili bi jako zadovoljni”, istakao je Velisavljević.
Udruženje filmskih umetnika Srbije dodelilo je nagradu za najbolje kinematografsko ostvarenje direktoru fotografije Adrianu Durasu za film “Izgubljeni u noći”. Žiri UFUS-a činili su Draško Plavšić, Goran Volarević i Vojislav Gelevski.
FAF tradicionalno prikazuje i izbor najtraženijih filmova na bis – 2. i 3. decembra u MTS dvorani, Dvorani Kulturnog centra Beograda i Jugoslovenskoj kinoteci.
*Naslovna fotografija: Tanja Drobnjak
(SEEcult.org)