• Search form

03.12.2021 | 19:23

Kritika na delu: Ivana Ivković – Posle vas, 3/4

Kritika na delu: Ivana Ivković – Posle vas, 3/4

Ivana Ivković: Posle vas, Salon Muzeja savremene umetnosti, Beograd, 17. septembar - 20. oktobar 2021.

3/4 Kritičarka na delu: Sanja Kojić Mladenov, istoričarka umetnosti

Istoričarka umetnosti Sanja Kojić Mladenov u nastavku serijala Kritika na delu o izložbi “Posle vas” Ivane Ivković u Salonu Muzeja savremene u Beogradu ukazuje da je to nastavak njene dosadašnje umetničke prakse, zasnovan koncepcijski na odnosu realnosti i fikcije, ali znatno proširen i medijski usložnjen.

Budući da se Ivana Ivković već godinama bavi multimedijalnim instalacijama, Sanja Kojić Mladenov ukazuje da je izložbom “Posle vas”  nastavila propitivanje performativnih situacija u specifičnom prostoru.

“Takvim situacijama se bavila i ranije - od Bejruta preko Berlina, Beča, Beograda gde je imala zapažene nastupe na Oktobarskom salonu, na Bitefu taklođe, zatim u Subotici ove godine, u Sarajevu u Istorijskom muzeju BiH… i u svim tim performansima bavi se na neki način odnosom ljudskog tela, identiteta i specifičnog konteksta određenog mesta. To je nastavila i ovde, s tim što postoje određene razlike u samom pristupu i načinu rada”, navela je Sanja Kojić Mladenov, ukazujući da je u dosadašnjoj praksi Ivane Ivković to najčešće bilo kreiranje žive situacije sa određenim brojem uglavnom muškaraca koji su u tišini, obično polunagi, sa minimalnim scenografskim elementima, kreirali određenu scenu, dosta statičnu, koja nije zahtevala neke dodatne medijske narative.

Na izložbi “Posle vas” čitav koncept je proširen i celokupna situacija je dosta kompleksnija.

“Performeri sada nisu samo neki statisti, već su dobili ulogu izvođača, glumaca, interpretatora određenog teksta, imaju mogućnost neke koreografije, cela scenografija dosta je dinamičnija i življa”, navela je Sanja Kojić Mladenov, konstatujući da Ivana Ivković time nastavlja ne samo povezivanje vizuelne umetnosti sa teatrom, već je sada u pitanju i filmska scena, televizijska… Čitav projekat pritom će biti prisutan i na interentu, što dodaje još jedan aspekt posmatranja rada.

“Ono što je ključno je odnos realnosti i fikcije kojim je ceo koncept prožet”, naglasila je Sanja Kojić Mladenov.

Sanja Kojić Mladenov posebno je istakla i to što je Ivana Ivković ovom prilikom proširila svoj način realizacije izložbe uključivanjem drugih stručnih osoba koje su se bavile svetlom, dizajnom, scenografijom… Tu je važan i dramski tekst koji interpretatori izvode uz dosta improvizacije, a napisao ga je Jordan Cvetanović. “Doprinosi boljem razumevanju same teme i konteksta same izložbe”, navela je Sanja Kojić Mladenov.

Tema izložbe, kako je istakla, okrenuta je ka propitivanju 1990-ih i 2000-ih, odnosno nekom stanju u društvu ispunjenom ratom i dugotrajnom tranzicijom, propitivanjem svakodnevne situacije iz života pojedinca u svemu tome, ali i kreiranja medijske slike koja je prožeta manipulacijom i zbog koje čitava realnost postaje upitna, kao i naš odnos prema njoj. “To je osnovni kontekst izložbe, na koji bih dodala to da je čitava ova živa slika realizovana u prostoru državne institucije i time još više doprinosi odnosu sa prošlosću, ali i propitivanju sadašnjeg i budućeg trenutka”, navela je Sanja Kojić Mladenov.

Kao jednu od posebno interesantnih karakteristika izložbe “Posle vas”, ona je navela odnos publike u prostoru.

“Kao posetilac se suočavate sa nekim narativnim okvirom koji je postavljen unutra. I posmatrač i učesnik ste čitave situacije. Takođe,  suočavate se sa prošlim vremenom, preispitujete svoje mesto, ulogu, poziciju i svoje stavove u svemu tome. To neko propitivanje neminovno vodi do nekih reakcija, pitanja sopstvene i sadašnjosti i isplanirane budućnosti, pitanje realnosti i fikcije istovremeno”, navela je ona.

Sanja Kojić Mladenov posebno je ukazala i da posetilac na izložbi “Posle vas” ulazi u određeni prostor koji se zapravo vrsta svakodnevice koju proizvode izvođači, koji maltene žive tu. Umetnica je do sada uglavnom radila sa muškim performerima, postavljajući pitanje odnosa pozicije muškarca i žene kako u društvu, tako i na umetničkoj sceni, pravila je uvek neke obrnute i neočekivane situacije…

“Sada je tu uvođenje ženskog performera, Vladice, sa kojom je radila ranije video rad ‘Štimung’ na izložbi ‘Na drugi pogled” u organizaciji austrijskog Kulturnog foruma. Imamo interesantnu situaciju da ta Vladica, kao specifičan ženski subjekt, postavlja pitanje nametnute binarnosti u društvu i na taj način, propitivanjem tabua, stereotipa… Ivana nastavlja da se bavi u stvari rodnom tematikom. Na neki način postavlja pitanja koje su rodne uloge u društvu, koliko su nametnute, koliko je potrebno dovesti do nekih promena…”, navela je Sanja Kojić Mladenov.

Kao treći interesantan aspekt izložbe “Posle vas”, ona je navela to što je u pitanju performans koji se ne odvija u jednom trenutku i samo za potrebe otvaranja ili nekog jednodnevnog događaja, već traje u izložbenom prostoru. “Postavlja se pitanje pozicije performansa kao medija koji je kratkotrajan, efemeran, nematerijalan, na koji način može da bude interpretiran, i pitanje njegove dokumentacije, arhiviranja – na koji način može nastaviti život i posle Salona”, dodala je Sanja Kojić Mladenov, čestitajući i kustosu izložbe Miroslavu Kariću i čitavom timu na realizaciji tako kompleksnog projekta.

Prema njenim rečima, takvih uspešnih performansa bilo je i na Bijenalu u Veneciji proteklih desetak godina – u rumunskom paviljonu 2013. godine u jednostavnoj formi, u nemačkom paviljonu 2017. godine - mnogo kompleksnije, te u litvanskom 2019. godine. “Svi su dobili najviša priznanja u Veneciji. Ova praksa nije samo inovativna kod nas, već je važna, sveža i inovativna i na svetskoj sceni”, istakla je Sanja Kojić Mladenov.

Na izložbi “Posle vas”, kako je napomenula, oseća se i vrsta kritike oko-centričnog, estetskog koncepta, jer su angažovana i druga čula - zahteva se od publike da doživi rad i zvučno, i telesno, afektivno… Posetilac na neki način “čitavim telom i različitim čulima učestvuje na samoj instalaciji, i to ne samo posmatrajući je, nego uključujući se u čitav proces. Kad uđete, kamere vas snimaju, vi postajete deo ambijenta, koji se prenosi intrernetom, što znači da postajete i medijski prisutni na društvenim mrežama.

“U svakom slučaju, čitav sistem je na neki način obrazovan kroz čitav niz mikro sistema koji zajednički fukncionišu bez jasne hirejarhije i meni
ta neka vrsta umrežavanja i interdisciplinarsnosti čini ovaj projekat veoma značajnim i važnim za umetničku cenu”, rekla je Sanja Kojić Mladenov, ukazujući da se time na neki način stvara hiperdinamična strukrtura unutar samog prostora u kojoj se dovodi u relaciju i pojedinac i i kolektiv.

“Čitava situacija pojedinca dovodi se u relaciju sa socijalnim okruženjem, društvenim pitnjima, politickom situacijom kako prošlosti, tako i sadašnjosti. I sve to umnogome narušava i isputuje samu poziciju svakodnevice i realnosti. Pitanje je šta je stvarno realnost. Da li je to što se dešava u toj mikro zajednici u galerijskom prostoru, da li ono što je urbanoj eri okolo, da li ono što je bilo u prošlosti ili ovo što je na interentu?”, rekla je Sanja Kojić Mladenov, dodajući da bi zbog tog  sukobljavanja, odnosno dovođenja u dijalog, i okarakterisala projekat “Posle vas” kao hipermedijski ili postmedijski.


_ _ _

Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC Filmart”, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016/2021. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.

Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2021.
Partner: SEEcult.org, Beograd

Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović

Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav